Címke: hírek

Mit nézzünk májusban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Májusban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Még tart a Budapest FotóFesztivál, indul a 10. Pécsi Fotóbiennálé, Pálfi György fotógyűjteménye és csoportos kiállítás mesterséges intelligencia által generált képekből. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Tovább

Nem kelt el, pedig akár egymillió dollárt is vártak Abraham Lincoln portréjáért

Egy rendkívül ritka fotográfia került kalapács alá április 23-án, melyet a szakértők akár 1 millió dolláros leütési árra becsültek. Az egyedülálló portré, amely Abraham Lincolnt ábrázolja, a University Archives árverésén szerepelt Wiltonban, az amerikai Connecticut államban. Az aukciósház több mint 60 tételből álló gyűjteményt kínált eladásra, amelyek az Egyesült Államok korábbi elnökeihez kötődnek. A különleges, ritkán hozzáférhető kéziratok, levelek, újságok és aláírt csekkek mellett egy Abraham Lincolnt ábrázoló, Gerald Ford által aláírt metszet és számos képeslap is szerepelt az árverési tételek listáján. Mindezek azonban közel sem tartottak számot akkora érdeklődésre, mint az a Lincolnt ábrázoló fénykép, amely végül nem kelt el az árverésen.

Válogatás a Városi dzsungel című kiállítás képeiből

A természet és az épített környezet határán egyensúlyozó fotográfiákból nyílt kiállítás Városi dzsungel címmel a FUGA Budapesti Építészeti Központban. Az április 24. és május 18. között látható tárlat hat alkotó nézőpontján keresztül mutatja be, hogyan alakítjuk át a természetet mesterséges látvánnyá, és miként próbáljuk újraértelmezni jelenlétét az urbánus térben. A képek nemcsak esztétikai élményt nyújtanak, hanem fontos kérdéseket vetnek fel a természet megismerhetőségének és helyettesíthetőségének morális és etikai dilemmáiról is.

High Noon – Nan Goldin, David Armstrong, Mark Morrisroe és Philip-Lorca diCorcia közös kiállítása Hamburgban

Európa egyik legnagyobb képzőművészeti és fotográfiai központja, a hamburgi Deichtorhallen ad otthont négy, egykor Bostonból indult, s mára az egyetemes fotográfiát jelentősen befolyásoló alkotó közös kiállításának. A High Noon. Nan Goldin, David Armstrong, Mark Morrisroe, Philip-Lorca diCorcia című, május 4-ig látogatható tárlat mintegy százötven műtárgya F. C. Gundlach gyűjteményéből válogat.

Avedon, Mapplethorpe és Orkin: Ezek voltak a Phillips áprilisi fotóaukciójának leütési árai

A 2025. április 2-án New Yorkban megrendezett Phillips aukció ismét bizonyította a műtárgypiac vitalitását, különösen a fotóművészet területén. A 3,54 millió dolláros (1,3 milliárd forintos) összbevétellel záruló esemény a tavaszi szezon egyik legsikeresebb árverése lett, amely során 223 tételből 179 talált új tulajdonosra – ez 80%-os értékesítési arányt jelent.

Fenyegető elegancia és fotográfiai inspiráció: Robert Mapplethorpe és Yves Saint Laurent találkozása a párizsi divathéten

A Párizsi Haute Couture Hét egyik legemlékezetesebb eseménye kétségkívül a Saint Laurent 2025-ös őszi/téli férfiruhabemutatója volt, amelyet Anthony Vaccarello egy meglepetésszerű show keretében tárt a közönség elé. A bemutatót a Bourse de Commerce – Pinault Collection épületében rendezték, ahol Tadao Ando betonrotundája sejtelmes sötétségbe burkolózott, csupán néhány csillár világította meg a teret.

Two Strangers Trying Not to Kill Each Other – Dokumentumfilm jelent meg Joel Meyerowitz házasságáról

Maggie Barrett (1949) író, zenész, művész az 1990-es években találkozott Joellel, későbbi férjével. Szerelem volt ez első látásra, amolyan romantikus regényekbe való: viharos, tántoríthatatlan. Maggie és férje máig együtt vannak — és mivel Joel nem más, mint maga Meyerowitz (1938), nemrégiben dokumentumfilm készült házasságukról. A Two Strangers Trying Not to Kill Each Other 2024-ben került először a fesztiválok műsorára.

Ez a kép az év fotója – World Press Photo of the Year 2025

A 2025-ös World Press Photo Év Fotója díját a palesztin fotóriporter, Samar Abu Elouf nyerte el megható portréjával, amelyet a kilencéves Mahmoud Ajjourról készített. A fiú mindkét karját elvesztette egy izraeli légicsapás során Gázában, miközben családjával menekült. A fotó, amelyet a The New York Times számára készített, mélyen megragadja Mahmoud fizikai és érzelmi szenvedését, és a zsűri kiemelte a kép történetmesélő erejét és történelmi kontextusát.

Ejtették a vádakat Sally Mann fotográfiái ellen

Nagy port kavart a hír, amikor év elején többen felháborodásukat fejezték ki a Fort Worth-i Modern Művészeti Múzeumban megrendezett Diaries of Home című kiállítás kapcsán. A helyi önkormányzat tisztviselői és a múzeum néhány látogatója súlyos aggályokat fogalmaztak meg Sally Mann fényképei miatt, amelyeken saját gyermekei láthatóak, több felvételen is meztelenül. A négy érintett képet akkor a texasi hatóság bűnjelként lefoglalta. A nyomozás azóta lezárult, az ügy végül fordulatot vett.

Tovább

A német zsidóság élete az 1960-as években Leonard Freed fényképein

Az 1960-as évek elején Leonard Freed amerikai zsidó fotográfus több hónapot töltött Nyugat-Németországban, hogy fényképsorozatot készítsen a németországi zsidóság életéről. A művészeti projekt nem egészen 20 évvel a holokauszt után azt a célt tűzte ki, hogy figyelmet irányítson a németek között élő igen népes, a korban azonban szinte láthatatlan zsidó népesség helyzetére. Freed számos zsidó közösségben készített fényképeket, elsősorban Frankfurt és Düsseldorf környékén. A sorozat fényképei most ingyenesen megtekinthetőek a Jewish Museum Berlin-ben, de a múzeum online is hozzáférhetővé tette az alkotásokat.

Az emberi lét kérdéseit vizsgálják a Kyotographie Nemzetközi Fotográfiai Fesztivál kiállító alkotói

A Kyotographie Nemzetközi Fotográfiai Fesztivál idei, 13. kiadása különleges alkotókkal készül. A 10 országból érkező 13 művész kiállított képei azt mutatják meg, hogy a fényképezés segítségével hogyan lehet az emberi lét lényegét megmutatni. A fesztivál idei témája a szeretet, az empátia és a kitartás, de a kiállítók munkái felvetik azokat a kérdéseket is, amelyek az emberi tapasztalatok összetettségére irányulnak. A fesztivál április 12. és május 11. között várja látogatóit Kiotóban.

Születésének 150. évfordulóján egy régiségpiacon bukkantak fel Révai Ilka fotói

Révai Ilka neve mára szinte feledésbe merült, pedig a 20. század elejének egyik jelentős fotográfusa volt. A Kassák Múzeum kiállítása egy különös lelet kapcsán próbálja rekonstruálni életművét, amely a korszak szellemi és művészeti elitjét örökítette meg. A tárlat nemcsak a művész egyedülálló fotográfiáit mutatja be, hanem izgalmas kérdéseket is felvet az alkotó munkásságának eddig ismeretlen fejezeteiről.

A Magnum Photos egyik fotóriportere AI segítségével készítette el legújabb albumának képeit

A Magnum Photos tagja, Carl De Keyzer új projektjében mesterséges intelligencia segítségével készítette el legújabb albumának képeit. Mivel a COVID-19 és az ukrajnai háború miatt nem tudott Oroszországba utazni, a Midjourney nevű MI-eszközt használta, hogy megvalósítsa elképzeléseit. De Keyzer célja az volt, hogy az MI-t a saját fotográfiai látásmódjára hangolja, és képeket hozzon létre Putyin Oroszországáról anélkül, hogy fizikailag jelen lenne.

Mit nézzünk áprilisban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Áprilisban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Elindult a Budapest Fotófesztivál, jelenetek egy házasságból, Schäffer Zsuzsa életmű-kiállítása, osztrák és magyar szubkultúrák, valamint Türk Péter statikus mozija. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Momikon – 70 éves az első, sorozatban gyártott magyar fényképezőgép

A Momikon fényképezőgép 1955-ös sorozatgyártása mérföldkő volt a magyar fotótechnika történetében. Az első hazai, sorozatgyártásra tervezett kisfilmes kamera az Optikai Kutató és a Magyar Optikai Művek szakembereinek évekig tartó munkájával valósult meg. A fejlesztés során egyedi műszaki megoldások születtek, amelyek versenyképessé tették a kamerát. Hetven év távlatából is fontos ipartörténeti esemény, amely bizonyítja a hazai mérnöki tudás és precíz gyártási folyamatok jelentőségét.