Galéria

„Én vagyok a világ legnagyszerűbb fotográfusa…” – A látvány boncolása. Új megvilágításba kerülhet Weegee életműve

A párizsi Fondation Henri Cartier-Bresson új megvilágításban tárja látogatói elé az amerikai fotóriport két világháború közötti fenegyereke, Weegee (1899–1968) munkásságát. A május 19-éig nyitva tartó Weegee. Autopsy of the Spectacle című kiállítás az életmű karakteres, jól ismert és elismert darabjai mellett a fotográfus egy másik, a kritikusok által a maga korában lebecsült oldalát kívánja az életmű egyenrangú részeként reprezentálni.

A családtagokkal, barátokkal és csalókkal folytatott telefonbeszélgetések szolarizált rögzítései – Válogatás Bart Urbanski díjnyertes sorozatából

A LensCulture Black and White Photography Awards pályázatán harmadik helyezést ért el az Angliában élő és alkotó, de lengyel származású Bart Urbanski Solar Recordings of Phone Calls with Family Members, Friends, and Scammers című konceptuális sorozata. A művész képei önmagukban is figyelemre méltóak, ám az alkotói koncepció ismerete segít azok teljes megértésében.

„Egész életemben szobor voltam” – A történelem első szupermodelljét bemutató kiállítás látható a MEP-ben

Lisa Fonssagrives-Penn – Fashionicon címmel nyílt február végén kiállítás a párizsi MEP-ben, melynek fókuszában a gyönyörű modell, Lisa Fonssagrives-Penn áll: ő volt az első szupermodell, már jóval azelőtt, hogy ez a kifejezés használatba jött volna. A kiállítás a kor egyik legkeresettebb modelljének személyes gyűjteményét mutatja be közel 150 alkotáson keresztül. Az 1935 és 1955 között készült fotográfiák – amelyeket olyan híres fotográfusok készítettek, mint Horst P. Horst, Irving Penn, Louise Dahl-Wolfe és Erwin Blumenfeld – bepillantást engednek a divatfényképezés aranykorába.

Bäck Manci, az elfeledett szegedi fotográfusnő munkái a Magyar Fotográfiai Múzeum kiállításán láthatók

A Magyar Fotográfiai Múzeum kiállításán az elfeledett szegedi fotográfusnő, Bäck Manci munkáiból látható egy közel 50 képből álló válogatás, akinek nemeseljárásokkal készült festői fotográfiái közül kiemelkedőek a portré- és aktfotói, valamint a mozdulattanulmányai is jelentősek. Ennek ellenére művészete évtizedekre feledésbe merült, életművét csak a 2000-es években kezdték el kutatni és bemutatni.

Válogatás a mélység/élesség – Remekművek a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből című kiállítás képeiből

A Millennium Háza – Neo Kortárs Művészeti Tér mélység/élesség – Remekművek a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményéből című kiállítása nem csupán a múzeum kollekciójának legféltettebb fotográfiáit mutatja be, hanem felhívja a figyelmet a fotó mint médium eszközigényére is, így a tárlaton fototechnikai eszközök, különleges fényképezőgépek is érzékeltetik a művészeti ág alkotáshoz szükséges készülékeinek sokszínűségét.

Tovább

A kultúrák sokszínűsége – Ezek a képek a Sony World Photography Awards nemzeti díjazottjai

A World Photography Organisation által szervezett, nemzetközileg elismert Sony World Photography Awards a világ egyik legfontosabb fotográfiai versenye. Az immár 17. éve megrendezett esemény évről évre megmutatja a kortárs fotográfia legfrissebb irányait, a díjátadók pedig bemutatkozási lehetőséget adnak a már befutott és a feltörekvő művészek számára. Az idei díjátadón emellett bemutatják egy kiemelt alkotó életművét is. A 2024-es év kitüntetett művésze a brazil fotográfus, Sebastião Salgado volt. A legjobb alkotók munkáit a londoni Somerset House-ban megrendezett kiállításon mutatják be tavasszal.

Polaroidokat árultunk az amszterdami bárokban, 1980 címmel jelent meg fotókönyv a holland főváros éjszakai életéről

Bettie Ringma és Marc H. Miller fotógyűjteményében az amszterdami bárok közönségéről készült több mint 350 polaroidportré található. Ez az 1980-as időkapszula keresetlen, de színes képet nyújt Amszterdam éjszakai életéről. A polaroidok többségét ma az Amszterdami Városi Levéltár gyűjteményében őrzik, és a képek 2023-ban a Lecturis kiadó gondozásában megjelentek könyv formájában is Selling Polaroids in the Bars of Amsterdam, 1980 (Polaroidokat árultunk az amszterdami bárokban, 1980) címmel.

„A fényképezés a vadászat ösztöne az ölés vágya nélkül. Az angyalok vadászata…” – Testtől testig – Fotótörténetek című kiállítás a Pompidou Centerben

A párizsi Pompidou Centerben két fotógyűjtemény dialógusából született meg a Corps à corps – Photographic stories (Testtől testig – Fotótörténetek) című kiállítás. A test mint hívószó több olvasattal is felruházható a tárlat esetében. A kiállítás központi tematikája az emberi test fotográfiai ábrázolása a 20–21. században. Ugyanakkor olyan fotográfiai anyagok összességét, fotókorpuszokat, illetve életműveket állít párbeszédbe és történeti összefüggésbe a kiállítás, amelyek korábban nem szerepeltek hasonló konfigurációban.

Képek a fényképezés határairól – Virginie Otth Lake in the Eye című kiállítása a Photo Elysée-ben

A kortárs fotográfia egyik meghatározó alakja, a svájci születésű Virginie Otth a Photo Elysée-től kapott felkérést arra, hogy bemutassa legújabb alkotásait. A kiállítás olyan műveket vonultat fel, amelyek a művész különböző érdeklődési köreit érintik, és a fotográfia, valamint a tekintet és az érzékelés kapcsolatát kérdőjelezik meg. Az eddig még be nem mutatott műveket is felvonultató kiállítás november 3-án nyitotta meg kapuit, és február 25-ig várja a látogatókat.

Ezek a portrék nyerték el a Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2023 díjait

A portré műfaját kedvelők számára a londoni National Portrait Gallery 1856 óta fontos zarándokhely, ahol február 25-ig a Taylor Wessing Photographic Portrait Prize 2023-as nyerteseinek kiállítása tekinthető meg a múzeum Trafalgar Square mögött megbújó épületében. A tárlaton 51 alkotó 58 portréja látható.

A kortárs fotóművészetre fókuszál a PhotoBrussels Festival 2024

Immár nyolcadik alkalommal rendezik meg a brüsszeli fotófesztivált, melyhez idén 55 helyszín csatlakozott. A legnagyobb belga fotográfiai eseményen ezúttal a kortárs fotográfia került a fókuszba. A fesztivál egyaránt teret biztosít a feltörekvő, pályájuk elején járó és a már ismert művészeknek is. Az egyéni és csoportos kiállításokon nem csupán hazai alkotók, hanem nemzetközi fotográfusok munkáit is bemutatják, ezzel igyekeznek multikulturális perspektívát kialakítani.