Hírek

Az emberi lét kérdéseit vizsgálják a Kyotographie Nemzetközi Fotográfiai Fesztivál kiállító alkotói

A Kyotographie Nemzetközi Fotográfiai Fesztivál idei, 13. kiadása különleges alkotókkal készül. A 10 országból érkező 13 művész kiállított képei azt mutatják meg, hogy a fényképezés segítségével hogyan lehet az emberi lét lényegét megmutatni. A fesztivál idei témája a szeretet, az empátia és a kitartás, de a kiállítók munkái felvetik azokat a kérdéseket is, amelyek az emberi tapasztalatok összetettségére irányulnak. A fesztivál április 12. és május 11. között várja látogatóit Kiotóban.

Tovább

Születésének 150. évfordulóján egy régiségpiacon bukkantak fel Révai Ilka fotói

Révai Ilka neve mára szinte feledésbe merült, pedig a 20. század elejének egyik jelentős fotográfusa volt. A Kassák Múzeum kiállítása egy különös lelet kapcsán próbálja rekonstruálni életművét, amely a korszak szellemi és művészeti elitjét örökítette meg. A tárlat nemcsak a művész egyedülálló fotográfiáit mutatja be, hanem izgalmas kérdéseket is felvet az alkotó munkásságának eddig ismeretlen fejezeteiről.

A Magnum Photos egyik fotóriportere AI segítségével készítette el legújabb albumának képeit

A Magnum Photos tagja, Carl De Keyzer új projektjében mesterséges intelligencia segítségével készítette el legújabb albumának képeit. Mivel a COVID-19 és az ukrajnai háború miatt nem tudott Oroszországba utazni, a Midjourney nevű MI-eszközt használta, hogy megvalósítsa elképzeléseit. De Keyzer célja az volt, hogy az MI-t a saját fotográfiai látásmódjára hangolja, és képeket hozzon létre Putyin Oroszországáról anélkül, hogy fizikailag jelen lenne.

Mit nézzünk áprilisban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Áprilisban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Elindult a Budapest Fotófesztivál, jelenetek egy házasságból, Schäffer Zsuzsa életmű-kiállítása, osztrák és magyar szubkultúrák, valamint Türk Péter statikus mozija. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Momikon – 70 éves az első, sorozatban gyártott magyar fényképezőgép

A Momikon fényképezőgép 1955-ös sorozatgyártása mérföldkő volt a magyar fotótechnika történetében. Az első hazai, sorozatgyártásra tervezett kisfilmes kamera az Optikai Kutató és a Magyar Optikai Művek szakembereinek évekig tartó munkájával valósult meg. A fejlesztés során egyedi műszaki megoldások születtek, amelyek versenyképessé tették a kamerát. Hetven év távlatából is fontos ipartörténeti esemény, amely bizonyítja a hazai mérnöki tudás és precíz gyártási folyamatok jelentőségét.

A Magnum Photos egyetlen kanadai tagja – Larry Towell kiállítása Torontóban

A torontói Stephen Bulger Gallery saját gyűjteményéből nyílt nagyszabású kiállítás. Az intézmény tizedik önálló tárlata a világhírű kanadai fotográfus, Larry Towell munkáit mutatja be. A The Museum Collection című kiállítás kiemelten foglalkozik a művész hosszú távú fotográfiai projektjeivel, amelyek alkotásai számos kiadványban jelentek meg, és amelyek közül több mára már ikonikus fényképpé vált.

Ravens címmel készült film a világhírű japán fotográfus, Masahisa Fukase életéről

A huszadik századi japán fotográfia meghatározó alakjának nemcsak fényképei, hanem élete is figyelemreméltó. Bár a művészről fényképein keresztül is sokat lehet tudni, a nemrég elkészült játékfilm új aspektusokból mutatja be az alkotót. A filmben Fukasét Tadanobu Asano játssza, feleségének alakját Kumi Takiuchi jeleníti meg. A film forgatókönyvét annak rendezője, Mark Gill írta, aki a fikciós elemeket is tartalmazó filmmel Fukase viharos életére és zseniális munkásságára egyaránt felhívja a figyelmet. A filmet 2024. október 25-én mutatták be, az alkotást a kritikusok és a nagyközönség is lelkesen fogadta.

Eggleston képei továbbra is hódítanak: több mint 2 milliárd forintért cseréltek gazdát a Phillips árverésén

A színes fotográfia úttörőjének számító William Eggleston több alkotása is kiemelkedő árakon kelt el a Phillips aukciósház legutóbbi eseményén. A Los Alamos sorozat 1,875 millió dollárért talált gazdára, míg a Memphis című képe 508.000 dollárért kelt el. Az aukció leütési árainak összértéke meghaladta a 5,6 millió dollárt (2,06 milliárd forintot).

Manipulálták a kínai Leica aukció számait: az OstLicht megszakítja együttműködését a Lidonggal

Az osztrák OstLicht aukciósház tavaly novemberben részt vett az első kínai fototechnika-történeti aukció megszervezésében, ahol egyedi Leica IIIg fényképezőgépet közel 4 millió dollárért értékesítettek. Azonban nemrégiben kiderült, hogy kínai partnerük, a Lidong Auction Ltd., manipulálta a liciteket és az eredményeket, ami a két cég közötti együttműködés azonnali megszakításához vezetett.

Tovább

A vasúti közlekedés meghatározó fotográfusának kiállítása a Robert Mann Gallery-ben

O. Winston Link (1914–2001) meghatározó alakja a huszadik századi fotográfiának. Történelmi, illetve művészi fényképei egy mára már letűnt kornak állítanak emléket. Link kiemelt témája a vasúti közlekedés volt, azon belül is a gőzmozdonyok, amelyeket éveken keresztül fényképezett. Sorozata a Photographs of The Norfolk & Western Railway, 1955–60 című katalógusban jelent meg 1983-ban. A Robert Mann Gallery most Link munkásságának klasszikus képeiből mutat be válogatást New York-ban. A Hot Shot című tárlatával nemcsak az amerikai fotográfus életművére emlékezik, hanem egyúttal a vasúti közlekedés hőskorára is. A kiállítás március 28-áig várja a látogatókat.

Benkő Imre Kossuth-díjat kapott

Március 14-én Benkő Imre Balázs Béla-díjas fotográfus, kiváló és érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja Magyarország számára kivételesen értékes művészi alkotómunkájáért, a magyar dokumentarista fotográfia meghatározó alakjaként az ember és környezete viszonyát elemző, sajátos hangvételű alkotásai elismeréseként Kossuth-díjat kapott.

Ez a kép az év természetfotója a The Nature Photography Contest 2024 versenyén

The Nature Photography Contest természetfotó-pályázaton immár második éve vesznek részt fotográfusok a világ minden tájáról, akik lélegzetelállító képekkel mutatják be bolygónk csodálatos szépségét. A zsűri döntése alapján az év fotója díjat Christopher Paetkau nyerte el, míg az év fotográfusa címet Thomas Vijayan kapta.

Kihirdették a magyar fotográfia legrangosabb szakmai díjának, a Balogh Rudolf-díj idei nyerteseit

Március 12-én osztották ki a Balogh Rudolf-díjakat a Vigadóban. Az 1992-ben alapított állami díj a magyar fotográfia legrangosabb szakmai díja, melyet kiemelkedő fotóművészeti, fotóriporteri, illetve fotószakírói tevékenységért adományoznak évente két személynek. Idén a Balogh Rudolf-díjat Dombovári Tibor és Papp Elek fotográfusok vehették át.

A súlytalan kiállítás mögött nepotizmus állhat? – A National Portrait Gallery esete

Számos művész nepotizmussal vádolja a National Portrait Gallery-t, miután felmerült a gyanú, hogy egyik kiállításuk szervezésébe egy bőkezű támogatójuk is beleszólhatott, aki azonban nem rendelkezik szakmai képességekkel. A mecénás, Andrew Law a Caxton Associates nevű tőkealap elnöke és vezérigazgatója, amely a Law Family Charitable Foundationt is működteti. Ez az alapítvány – mely a National Portrait Gallery egyik fő támogatójának számít – nemrég jelentős összeggel segítette a londoni múzeum épületének 41 millió fontba kerülő felújítását. A sajtóhírek szerint azonban felmerül a gyanú, hogy a mecénás a támogatásért cserébe volt feleségének szervezhetett kiállítást a rangos múzeumban.