Szigeti Tamás: 30 éve
20 • 05 • 27Képszerkesztő: Barta Edit
Szigeti Tamást fotográfiai munkásságáért idén Balogh Rudolf-díjjal tüntették ki. "30 éve" című publikációjában – ahogy a képanyag címe is utal rá - harminc évvel ezelőtti fotográfiáiból láthatunk válogatást. Szigeti 1986-tól a Magyar Hírlap fotóriportereként dolgozott, 1993-tól a lap fotórovatának vezetője lett. A magyar rendszerváltozás sűrű, eseményekkel teli időszakát közvetlen közelből követte végig. Az utóbbi hónapokban lett arra ideje, hogy szekrényéből a harminc évvel ezelőtti negatívokat előszedje.
A galéria rovatunkba ikonikus felvételeket válogattunk mára történelmivé vált megmozdulásokról, a harmadik Magyar Köztársaság új Országgyűlésének első, alakulóüléséről, a szovjet katonák kivonásáról vagy az 1990-es erdélyi magyar tüntetésekről, vagy a piacgazdaság olyan kézzelfogható eredményeiről, mint az IKEA vagy a McDonald's nyitása. Galériánkba és Szigeti Tamással készített interjúnkba a jelentős közéleti és kulturális szereplőkről, a rendszerváltozás értelmiségi elitjéről készített portréit választottuk, akik közül többen már nincsenek az élők soraiban. A magyarországi történelem, saját múltunk egy fontos szelete köszön vissza ránk Szigeti Tamás képein keresztül.
Szigeti Tamás 1983-ban végzett a MÚOSZ Bálint György Újságíró Akadémia fotóriporter tagozatán. 1986-tól a Magyar Hírlap fotóriportere, 1993-tól a fotórovat vezetője, képszerkesztő. 2002–2011 között a Best Magazin, később a 168 Óra és a Figyelő képszerkesztője. 2009–2011 közt az NKA Fotóművészeti Kollégiumának tagja. 2008-ban és 2009-ben a Magyar Sajtófotó Pályázat zsűri elnöke, 2012-től rendszeres tagja a cseh sajtófotópályázat zsűrijének, 2015 óta a Magyar Sajtófotó Kiállítás kurátora, rendezője.
Szigeti Tamás munkáiról bővebben a vele készített, eheti interjúnkban olvashatnak! További képeket a harminc évvel ezelőtt képeiből itt találnak.