Közel 60 millió forintért kelt el egy 180 éve gyártott fényképezőgép
20 • 11 • 21Baki László
A 37. Leitz Photographica aukcióra – amely 2020. november 21-én 11:00 órakor kezdődött – a Covid-19-cel kapcsolatos intézkedések miatt a nyilvánosság kizárásával, online került sor. Az árverésre szánt 632 darab fototechnikai eszköz közül a legújabb egy 2018-ban készült Leica M 10 Zagato fényképezőgép, míg a legrégebbi (és egyben legdrágább) tétel egy 1840-ben gyártott Voigtländer Daguerreotype kamera volt, melynek magyar vonatkozása is van.
Petzvál József 1840 májusában hozta nyilvánosságra azt a megközelítőleg 3,5-es fényerejű objektívjét, amelynek leképezése szinte tökéletes volt. Az objektív az expozíciós időt töredékére csökkentette. Petzvál a kamera gyártását Voigtländer ismert bécsi mechanikusra bízta. Átadta neki számításait, rajzait, és induláskor ellenőrizte a munkák menetét, azonban – üzleti tapasztalatai nem lévén – írásbeli szerződést nem kötött vele.
Voigtländer jól számító üzletember volt. Teljes energiával hozzálátott a gyártáshoz, és ennek köszönhetően már 1840 karácsonyán forgalomba hozta a saját nevével fémjelzett Voigtländer Daguerreotype kamerát.
Petzvál érdemeiről Kreilisheim György fotótörténész így írt: „Petzvál megérdemelte volna, hogy nevét Daguerre-é mellett emlegessék világszerte mindazok, akik az ő lencséjével dolgoztak. De nem így történt. Az ő sorsa sem volt különb, mint annyi más magyar lángészé, akik munkájának gyümölcsét más aratta le." – olvashatjuk a Foto magazin egy 1969-es számában.
Az „ágyú” alakú Voigtländer Daguerreotype kamerából összesen 600 darabot adtak el 1842-ig, és napjainkra már csak körülbelül tíz darab létezik. Ez az első alkalom, hogy ilyen típusú fényképezőgépet kínáltak nyilvános aukción, mely a fényképezés történetének legfontosabb kamerái közé tartozik.
Az árverésre kerülő Voigtländer Daguerreotype kameráért – mely eredeti állapotban van, soha nem kellett restaurálni vagy helyreállítani, bár hiányos, talp nélkül került az aukcióra – az előzetes becslések alapján a szervezők 200.000 – 300.000 eurót vártak, de végül az ismeretlen vásárló 160.000 eurót, átszámítva 57,6 millió forintot fizetett a fototechnika-történet ikonikus darabjáért.
Az árverés egy másik érdekes és igencsak borsos árú darabja egy szintén különleges eszköz volt, melyet az E. Leitz, Inc. New York nevű cég 1938-ban dobott piacra. A Leica Gun „Rifle” típust – melyet Attilio Gatti parancsnok, egy Afrikában élő természetfotós ihletett – 1935 és 1937 között fejlesztették ki és csak egy évig (1938–1939) gyártották.
A fényképező puskát 1938 júliusában mutatták be a nagyközönségnek. A becslések megoszlanak a gyártott „puskák” tényleges számáról: míg PH Hasbroeck azt feltételezi, hogy csak hat darabot gyártottak, a JL Lager arra a következtetésre jutott, hogy mintegy egy tucat készülhetett. A Leica Gun Rifle leütési ára 140.000 euró, azaz 50,4 millió forint volt.