Címke: kiállításajánló

Karl Blossfeldt: A természet csodái – Válogatás a Magyar Fotográfiai Múzeum kiállításának képeiből

Karl Blossfeldt (1865–1932) a növényvilág lenyűgöző részleteit tárta fel makrofotóival, amelyek a tudományos precizitást és az esztétikai látásmódot ötvözik. A Magyar Fotográfiai Múzeumban 2025. március 22-ig látoghatható Válogatás Karl Blossfeldt fotogravürjeiből című kiállítás, ahol a fotóművész 62 ikonikus növénytanulmányát láthatjuk.

Tovább

„Minden fotó egy film első képkockája” – Wim Wenders fotókiállítása a Howard Greenberg Galleryben

Wim Wenders német filmrendező 1970-es és az 1980-as években Amerikában készült fotográfiáiból látható kiállítás március 15-ig a New York-i Howard Greenberg Gallery kiállítótereiben. A Written Once című tárlat felvételeinek egy része Wenders tengerentúlon forgatott filmjei, főként a Párizs, Texas helyszín- és motívumkeresései közben, másik csoportjuk a Hollywoodban tett szakmai utazásai és találkozásai során készültek. Utóbbiakon többek között Martin Scorsese és Isabella Rosselini, Jim Jarmusch és John Lurie is feltűnik.

Magyar fotográfusok és nemzetközi művészek a PhotoBrussels Fesztivál kiállításain

A brüsszeli Liszt Intézet a Magyar Fotóművészek Szövetségével együttműködve a PhotoBrussels keretein belül szervezte meg a Connected és a Tell Your Story című kiállításokat, amelyek a hazai kortárs fotóművészet alkotóitól mutat be munkákat. A legnagyobb belgiumi fotográfiai esemény lehetőséget ad arra, hogy a hazai művészek a nemzetközi közönség előtt is bemutatkozzanak, és alkotásaik felkerüljenek a nemzetközi művészeti térképre.

Egész Párizs egy keretben – nagyszabású kiállítás nyílt Kölnben

Az in focus Galerie – Burkhard Arnold galéria szervezésében megvalósult tárlat a legjelentősebb fotográfiákat mutatja be, amelyek Párizsról készültek. Az All Paris in a frame című tárlat klasszikus alkotók munkáit vonultatja fel, a kiállított fényképek több galériából és magángyűjteményből kerültek a kölni kiállítótér falaira. A tárlat március 30-ig látogatható.

A telefonnal való fényképezés koronázatlan királya – Sam Youkilis kiállítása a C/O Berlinben

Sam Youkilis szinte rituális módon dokumentálja a mindennapok szépségét és furcsaságait, különös figyelmet fordítva a kis részletekre, emberi gesztusokra, fényekre, színekre. Az éles szemű, mára az Instagramon hírességként számon tartott fotográfust a banálisban rejlő költőiség foglalkoztatja. Dolce vita jelenetek, szerelmespárok, naplementék, pulton sorakozó eszpresszós csészék, egy zöldséges stand színes kínálata és sakkozó férfiak a Széchenyi Fürdőben. Az Under the Sun a fotográfus első egyéni kiállítása intézményi keretek között.

,,Minden kép egy kicsit közelebb visz valamihez, amit nem ismerek” – beszélgetés Belicza László Gáborral

Belicza László Gábor fényképeit egyfajta szemlélődő nyugalom jellemzi. A képein megjelenő lírai világ bátran közel engedi magához nézőjét, aki ezáltal részesülhet abból a harmóniából, amely a képek mindegyikét áthatja. A finom érzékenységgel készült felvételek az ember és a környezet viszonyát vizsgálják, miközben felvetik a sokszor ellentétes viszonyokban lappangó kérdéseket is. A 33 Sketchbook ugyan még nem zárult le, de a sorozat eddigi fényképeiből már most megtekinthető egy válogatás a Mai Manó Ház PaperLab Galériájában. A kiállítás ingyenesen látogatható február 16-ig.

Letizia Battaglia öröksége: Egy fotográfus a maffia árnyékában

Letizia Battaglia (1935–2022) nevét a világ legbátrabb fotográfusai között emlegetik. Szicíliai születésűként a maffia elleni küzdelem képi dokumentálásában vált ismertté, de képei nem csupán a bűnözés világáról szólnak, hanem az élet, az emberi küzdelmek és a szabadságvágy megragadását is tükrözik. Battaglia művészete elválaszthatatlan Szicília fájdalmától és szépségétől, az olasz fotográfus élete és képei az igazságért és szabadságért folytatott harcot állítják középpontba, felejthetetlen bepillantást nyújtva Szicília 20. századi történelmébe. Képeit most a Jeu de Paume-ban mutatják be, majd a kiállítás július 7. és október 5. között az Arles-i Rencontres fesztiválon lesz látható.

Mit nézzünk februárban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Februárban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Az egyéni- és csoportos kiállításokon olyan témákkal találkozhatunk, mint a kelet-európai identitás, a természetben megfigyelhető jelenségek, a korai növényfotózás, a spanyol ünnepek és a szerelem. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Meghatározó fotográfusok Berlinről szóló kiállításával ünnepli a Helmut Newton Stiftung fennállásának első húsz évét

A Helmut Newton Stiftung fennállásának huszadik évfordulóján rendezett csoportos kiállítást sok más mellett Helmut Newton, Yva, Jevgenyij Haldej, Arno Fischer, F.C. Gundlach és Ulrich Wüst fotográfiáiból; nem utolsó sorban pedig a Wim Wenders által 1987-ben rendezett Berlin felett az ég filmfotóiból. A berlini Museum für Fotografie falai között 2025. február 16-ig látogatható Berlin, Berlin című tárlat meghatározó fotográfusok autonóm munkáin keresztül tárja a látogatók elé a német főváros 20. századi és ezredfordulós történetét.

Tovább

A legnagyobb bostoni múzeum 38 Robert Frank-képet vásárolt meg

Robert Frank, svájci-amerikai fotográfus az egyetemes fotográfia egyik legismertebb és legelismertebb alakja. Már élete elején a fotográfia felé fordult, és 1946-ban, mindössze 22 évesen elkészítette első fotókönyvét, amely a 40 fotos címet kapta. 1949-ben, a svájci Camera magazin közölte Frank néhány fényképét, de az igazi áttörést a 51 American Photographers című kiállítás hozta el számára, amelyet a MoMA-ban rendeztek meg. Felvételeit már a saját korában elismerték, de 2019-ben bekövetkezett halála után a mai napig az érdeklődés középpontjában áll. Az aukciókon magas eladási árakon szerepelnek munkái, és számos gyűjteményben is megtalálhatóak alkotásai. Legutóbb az MFA Boston vásárolt meg számos tételt a művész korai munkáiból.

Frida Kahlo és a magyar fotográfusok: Munkácsi, Muray és Sternberger

Bár a fényképeken mindig szigorúan ügyelt a megjelenésére, az érzelmeit pedig igyekezett elrejteni, és állandóságot sugalmazó képet láttatni magáról, egyes fotográfusok lencséje képes volt Frida álarca mögé látni és azt is dokumentálni, hogyan változott az évek során az életében bekövetkezett, egyre sokasodó nehézségek hatására. Közéjük tartozik három magyar származású fotográfus, akiknek az alkotásai bepillantást engednek Frida Kahlo életének három meghatározó momentumába.

Mit nézzünk 2025-ben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Idén sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen számos múzeum és galéria várja majd remek tárlatokkal a látogatóit. A Punkt megkereste azokat a hazai intézményeket és szervezeteket, amelyek főleg fotó-alapú kiállításokat rendeznek, hogy árulják el olvasóinknak, mi lesz a legfontosabb tárlatuk 2025-ben?

A Mai Manó Ház meghosszabbítja történetének legsikeresebb kiállítását

A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítást, melyet már több mint 17 ezer látogató tekintett meg, a Mai Manó Ház a nagy sikerre való tekintettel 2025. február 9-ig meghosszabbította. Ez a kiállítás egyébként a szakmai szavazatok alapján az elmúlt év egyik legfontosabb hazai fotókiállítása volt a Punkt.hu rangsora szerint.