Címke: kiállításajánló

Komolytalan komolyság – Eleanor Macnair gyurmaikonjai a Mai Manó Házban

Eleanor Macnair brit művész gyurmafotográfiái láttán eszünkbe jut, hogy a gyurma nem csak a gyerekszoba sarkaiban lapuló, kiszáradt pacákat jelentheti, amiket csak akkor találunk meg, amikor már végérvényesen a szőnyeg részei lettek. Macnair híres fotókat alakít át színes gyurmamásolatokká. Van abban valami végtelenül emberi, amikor Cindy Sherman vagy Man Ray ikonikus képei új életre kelnek egy olyan anyagban, amit az óvodában még vacsorának néztünk. Ez a fajta komolytalan komolyság az, amitől Macnair munkái ennyire szerethetők: egyszerre irónia és rajongás, és mesterien egyensúlyoz a karikatúra és kortárs képzőművészet kényes határán, bizonyítva, hogy a kreativitásnak tényleg nincsenek határai.

Tovább

Az amerikai fotográfia látképe – hiánypótló kiállítás a holland Rijksmuseumban

A Rijksmuseum arra vállalkozott, hogy bemutassa az első európai kiállítást, amely átfogó képet ad az amerikai fotográfia legkiemelkedőbb alkotásaiból. Az American Photography című tárlat több mint 200 fényképet mutat be, amelyeket a kurátorok három korszakra bontottak szét, amellyel az Egyesült Államok fotográfiájának gazdag történetét mutatják be. A történeti szemléletet felhasználó kiállítás ezzel arra is reflektál, hogy a fotográfia hogyan hatotta át az emberek mindennapjait, és hogy milyen fogadtatást nyert a művészeti mezőben, vagy éppen a sajtóban. A kiállítás június 9-ig várja látogatóit Hollandiában.

Lisszabon lelke fekete-fehérben – Rui Palha képei Budapesten láthatók

2025. június 7-ig a Budapest FotóFesztivál programjaként a Pikszis Galéria & Camões Intézetben látható Rui Palha A környéken… című kiállítása, mely a portugál városok utcáin készült fotóit mutatja be. Az 1953 áprilisában Portugáliában született, jelenleg Lisszabonban élő fotográfus a mindennapok szépségét, az utcák drámáját és az emberi sorsokat örökíti meg fekete-fehérben, s közben következetesen ragaszkodik saját szabadságához és humanista szemléletéhez.

Roadside Stories – Amerika emberek nélkül

A Mai Manó Házban nyílt meg az Americana című kiállítás, amely Pálfi György kortárs fotógyűjteményének egy különleges szeletét tárja a közönség elé. Az autók és a fényképezés összefonódása nemcsak az amerikai álom mitológiáját idézi meg, hanem egy egész kultúra lenyomatát is. William Eggleston színei, Robert Frank dokumentarista pillanatai, Ed Ruscha, O. Winston Link, Joel Meyerowitz, Dennis Hopper látásmódja – mind a mozgásban lévő Amerika egy-egy megállított képkockája.

„A portré nem hasonmás” – Richard Avedon In the American West című sorozata 40 év után újra reflektorfényben

2025 tavaszán a párizsi Fondation Henri Cartier-Bresson és a texasi Amon Carter Museum of American Art is különleges kiállítással ünnepli Richard Avedon legendás fotósorozata, az In the American West (Az amerikai Nyugaton) megjelenésének 40. évfordulóját. Az 1985-ben megjelent kötet az amerikai Nyugat egyszerre drámai és lírai portréit tartalmazza, amelyeket Avedon hat éven át készített az Egyesült Államok 17 államának 189 városában és falujában.

ICONS – Brüsszelben látható Steve McCurry retrospektív vándorkiállítása

Az amerikai fotográfus, Steve McCurry ICONS című kiállítása április 3-án nyílt meg Brüsszelben az UNESCO világörökség részét képező Grote Markt 5. szám alatti épületben. A retrospektív tárlat több mint 100 nagyméretű fotográfiát vonultat fel, hogy rávilágítson McCurry négy évtizedes pályafutásának legikonikusabb munkáira.

Az idő rétegei és az elhagyott terek emlékezete: válogatás Robert Polidori párizsi kiállításának képeiből

Átfogó válogatás mutatja be az elmúlás helyszíneit nagyformátumú kamerájával rögzítő kanadai fotográfus, Robert Polidori 1980-as évek óta formálódó életművét. A párizsi Galerie Karsten Greve május 24-ig látogatható Présence című tárlata Versailles-tól Havannáig, Csernobiltól Bejrúton át a Katrina hurrikán által megtépázott New Orleans városáig láttatja az emberi jelenlét nyomait és a múló idő lenyomatait.

14 év szünet után újraindul a Pécsi Fotóbiennálé

A Kortárs Magyar Fotográfia nevet viselő kiállítássorozat először 1995-ben nyitotta meg kapuit Pécsen. Az akkor hét helyszínen zajló egyéni és csoportos kiállítások, fotóművészeti előadások, szakmai beszélgetések főszervezője a Mecseki Fotóklub és a Magyar Fotóművészek Szövetsége volt. A neves hagyományok újjáélesztése céljából a Magyar Fotóművészek Szövetsége 2025 májusában megrendezte a X. Pécsi Fotóbiennálét, amely ezúttal öt helyszínen ad teret csoportos és egyéni fotóművészeti kiállításoknak.

„A művészet mindenkié” – Eleanor Macnair és a gyurmából formált fotótörténet

A Mai Manó Ház második emeletén látható Eleanor Macnair: Újrateremtett pillanatok – A fotótörténet gyurmaikonjai című kiállítása apropóján beszélgettünk a brit alkotóval inspirációról, fotótörténeti ikonokról, a „meggyurmázottak” reakcióiról és arról is, melyek azok a magyar fotográfusok, akiknek munkái szerepelhetnének a következő Play-Doh projekt új darabjai között.

Tovább

Portrékon keresztül világnézet – Válogatás a The Face Magazine: Culture Shift című kiállítás képeiből

2025-ben több londoni múzeum és galéria is a ’80-as évek punk szubkultúráját bemutató kiállítással nyitotta az évet. A Tate Britain 80’s. Photographing Britain és a Fashion and Textile Museum Outlaws című kiállítások után a londoni National Portrait Gallery-ben nyílt meg a The Face Magazine: Culture Shift. A kiállítás nem csupán a The Face ikonikus magazin történetét meséli el, hanem egy egész korszak vizuális forradalmát.

Schäffer Zsuzsa: Természetes fény. 1/125 másodperc

A Magyar Fotográfiai Múzeumban látható Schäffer Zsuzsa: Természetes fény. 1/125 másodperc című kiállítás 2025. május 24-ig várja a látogatókat Kecskeméten. A tárlat középpontjában a mindennapi környezetünk apró, sokszor észrevétlen részleteinek szépsége áll.

,,Mert ahol csak életre lelünk, ott szépség is lakozik” – Mario De Biasi képei a Spazio Reale kiállításán

Mario De Biasi a második világháború utáni Olaszországtól a történelmet alakító eseményekig, a filmművészeten, a divaton és az építészeten át a legváltozatosabb témákat fényképezte. A fotográfust az olasz riporteri szakma egyik kiemelkedő alakjaként tartják számon, munkái a mai napig igen népszerűek. A Spazio Reale idei kiemelt kiállítása Mario De Biasi életműve köré szerveződik, felidézve egy rendkívüli pályát, amely évtizedeken átívelve örökítette meg a történelmet, a társadalmat és a mindennapok kultúráját. A tárlat április 4. és május 18. között látogatható a Firenze melletti Spazio Reale alapítvány kiállítóterében.

Budapesti kiállítás ünnepli a 35 éves opavai Sziléziai Egyetem Kreatív Fotográfiai Intézetét

Az opavai Sziléziai Egyetem Kreatív Fotográfiai Intézete fennállásának 35. évfordulóját ünnepli. A Deák 17 Galériában megrendezett Inside című kiállítás a hallgatók újabb, intim és személyes témákra összpontosító munkáit mutatja be. A fotográfiai projektek a belső életre és a legközelebbi emberek életére, a családi kapcsolatokra, a személyes identitásra, az emberek közötti kapcsolatokra és a művészetterápia különböző formáira reflektálnak. A tárlat 2025. június 14-ig látogatható. 

Ezek a legjobb hazai sajtófotók – Kihirdették a 43. Magyar Sajtófotó Pályázat nyerteseit

A 43. Magyar Sajtófotó Pályázatra 282 fotográfus, 2566 pályaművel, 7438 képpel pályázott. A pályázatra 2024-ban készített fotókkal lehetett versenybe szállni, néhány sorozat-kategória kivételével, ahol a hosszú távon készült munkák közt néhány régebbi fényképet is elfogadott a zsűri. A pályázat anyagából a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban látható kiállítás 2025. augusztus 31-ig.

Weegee: Society of the Spectacle – új összefüggésben mutatkozik be az életmű

A 20. századi amerikai fotóriport meghatározó alakjának teljes stúdióarchívumát és munkásságának legátfogóbb gyűjteményét mutatja be a 2025. május 5-ig látható a Weegee: Society of the Spectacle (Weegee: A látványosság társadalma) című tárlat a New York-i International Centre of Photography (ICP) kiállítóterében.