Címke: kiállításajánló

Frida Kahlo és a magyar fotográfusok: Munkácsi, Muray és Sternberger

Bár a fényképeken mindig szigorúan ügyelt a megjelenésére, az érzelmeit pedig igyekezett elrejteni, és állandóságot sugalmazó képet láttatni magáról, egyes fotográfusok lencséje képes volt Frida álarca mögé látni és azt is dokumentálni, hogyan változott az évek során az életében bekövetkezett, egyre sokasodó nehézségek hatására. Közéjük tartozik három magyar származású fotográfus, akiknek az alkotásai bepillantást engednek Frida Kahlo életének három meghatározó momentumába.

Tovább

Mit nézzünk 2025-ben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Idén sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen számos múzeum és galéria várja majd remek tárlatokkal a látogatóit. A Punkt megkereste azokat a hazai intézményeket és szervezeteket, amelyek főleg fotó-alapú kiállításokat rendeznek, hogy árulják el olvasóinknak, mi lesz a legfontosabb tárlatuk 2025-ben?

A Mai Manó Ház meghosszabbítja történetének legsikeresebb kiállítását

A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítást, melyet már több mint 17 ezer látogató tekintett meg, a Mai Manó Ház a nagy sikerre való tekintettel 2025. február 9-ig meghosszabbította. Ez a kiállítás egyébként a szakmai szavazatok alapján az elmúlt év egyik legfontosabb hazai fotókiállítása volt a Punkt.hu rangsora szerint.

Válogatás Kovács Melinda Éden című kiállításának képeiből

Kovács Melinda Balogh Rudolf-díjas fotóművész Éden című kiállítása a szakrális és filozofikus gondolatok világába kalauzolja a látogatót. A Váci Egyházművészeti Gyűjteményben bemutatott tárlat a keresztény szimbólumok mai jelentésének újraértelmezését tűzi ki célul.

TOP10 – Ezek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai

A hagyományteremtő, 2019-ben elindított szavazás után idén is arra voltunk kíváncsiak, hogy a fotográfiához köthető szakemberek véleménye alapján melyek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai. A lista élén ezúttal egy olyan tárlat áll, amely a magyar fotóművészet globális elismertségét hangsúlyozza.

A sarkvidéki éjszaka csillagai – Esther Horvath kiállítása a Capa Központban

Esther Horvath A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítása lenyűgöző bepillantást nyújt az Északi-sarkvidék törékeny szépségébe és a klímaváltozás hatásaiba. A World Press Photo-díjas fotográfus munkái a sarkvidék éjszakai világát és az ottani kutatók mindennapjait örökítik meg. A tárlat 2025. január 31-ig tekinthető meg a Capa Központban.

Ezek voltak 2024 legjobb hazai természetfotói

Idén 32. alkalommal került kiírásra a Közép-Európai térség legrégebbi hagyományokkal rendelkező természetfotó-pályázata, a naturArt által rendezett Az Év Természetfotósa pályázat, amelyre 143 fotográfustól 2825 kép érkezett. A díjakat 2024. november 12-én adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, melynek kiállításán a pályázat utolsó fordulójába jutott mintegy 130 fotográfia látható.

Flor Garduño: Életutak – A magyar szálakat is őrző képek világában

A mexikói fotográfia egyik kiemelkedő alakja, Flor Garduño munkássága előtt tiszteleg a Throckmorton Fine Art galériában megrendezett Paths of Life (Életutak) című kiállítás. Garduño képei a mindennapok rejtett csodáit és az emberi érzelmek esszenciáját ragadják meg. Különleges fény-árnyék játékaival Garduño nem csupán dokumentál, hanem egy időtlen, költői univerzumot teremt, amely a nézőt a képzelet és valóság határvidékére repíti.

Több mint 100 évig lapultak egy múzeum padlásán ezek a párizsi képek – Revoir Paris a Huis Marseille-ben

A Carnavalet, Párizs történelmének egyik legfontosabb őrzője, 423 Séeberger-fotót tudhat magáénak, amelyből 50 darab csak nemrégiben került elő: Jules Séeberger második pályázatra készült képeit 2017-ben, a múzeum felújítása során találták meg az épület padlásán. Az amszterdami Huis Marseille 2025. február 15. és június 22. között 72 nagyformátumú vintázs képet mutat be a gyűjteményből.

Tovább

A királyi családtól az Ajax-legendákig: Paul Huf százéves öröksége

Paul Huf (1924–2002), a holland fotográfia ikonja, idén lenne 100 éves. A művész nemcsak jelentős archívumot hagyott hátra: 2001-ben a Fotografiemuseum Amsterdam (FOAM) társalapítója volt. A jeles évforduló alkalmából Huf több mint 100 alkotását mutatják be a FOAM-ban. Huf nevét nemcsak munkái őrzik: 2007 óta a FOAM Paul Huf-díjjal ismeri el a feltörekvő tehetségek munkáját világszerte.

„A tudomány fikció, sci-fit készíteni teljesen haszontalan” – válogatás a párizsi MEP kiállításának képeiből

A növények vizuális ábrázolását mutatja be a párizsi Maison Européenne de la Photographie (MEP) kiállítása a fotográfia 19. századi megszületésétől a kortárs gyakorlatokig. A mintegy 40 művet reprezentáló Science/Fiction – A Non-History of Plants című tárlat Anna Atkins cianotípiától Karl Blossfeldt tipológiáin, valamint Ágnes Dénes land art munkáin át Joan Fontcuberta fényképészeti objektivitást megkérdőjelező sorozatáig segít értelmezni és megérteni a természet világát.

Albert Watson: No Idle View – Egy ikonikus karrier retrospektív tárlata

Harminc év után tért vissza Albert Watson a Fahey/Klein Galériába a No Idle View című kiállítással, amely a fotográfus karrierjét ünnepli. A tárlat a művész egyedülálló filmes érzékenységét és a dráma, valamint a csend mesteri ábrázolását tárja a közönség elé.

„Nem foglalkozom azzal, hogy más fotográfusok mit csinálnak” – Bruce Weber képei Prágában láthatók

Január 26-ig látogatható a Stone Bell House-ban, a Prágai Városi Galéria (GHMP) szervezésében megrendezett világhírű amerikai fotográfus, Bruce Weber első európai retrospektív kiállítása. A My Education című monumentális tárlat az ikonikus amerikai fotóművész öt évtizedet átívelő, sokszínű munkásságát mutatja be több, mint 250 fotográfián, videón és rövidfilmen keresztül.

Martin Parr korai és ikonikus munkái – két különleges kiállítás Frankfurtban

A Fotografie Forum Frankfurt (FFF) egy különleges kiállítással ünnepli 40. évfordulóját, amely a fotográfia egyik ikonikus és társadalmilag érzékeny művészét, Martin Parrt állítja a középpontba. 2025. január 5-ig a látogatók két egymást kiegészítő tárlaton ismerhetik meg Parr egyedülálló képességét a hétköznapi élet megragadására és kritikai ábrázolására.

A fikció és a dokumentarizmus határán – Válogatás Jeff Wall New York-i kiállításának képeiből

Jeff Wall alakja vitán felül a kortárs képzőművészet és a konceptuális fotográfia egyik legfontosabb közös nevezője. Munkássága jóval túlmutat a primer látvány reprezentációján; műveiben összekapcsolja a fotográfiát a festészettel, a mozival és az irodalommal. A New York-i Gagosian Galleryben 2024. december 21-ig nyitva tartó kiállításon Wall emblematikus fotográfiái mellett számos, eddig nem látott művet is megismerhet a közönség.