Címke: kiállításajánló

A német zsidóság élete az 1960-as években Leonard Freed fényképein

Az 1960-as évek elején Leonard Freed amerikai zsidó fotográfus több hónapot töltött Nyugat-Németországban, hogy fényképsorozatot készítsen a németországi zsidóság életéről. A művészeti projekt nem egészen 20 évvel a holokauszt után azt a célt tűzte ki, hogy figyelmet irányítson a németek között élő igen népes, a korban azonban szinte láthatatlan zsidó népesség helyzetére. Freed számos zsidó közösségben készített fényképeket, elsősorban Frankfurt és Düsseldorf környékén. A sorozat fényképei most ingyenesen megtekinthetőek a Jewish Museum Berlin-ben, de a múzeum online is hozzáférhetővé tette az alkotásokat.

Tovább

„Az idő múlásával bölcsebbé és érzelmileg ellenállóbbá válunk” – beszélgetés Aimee McCroryval

Aimee McCrory Hullámvasút: Jelenetek egy házasságból című díjnyertes sorozata az alkotó saját, több mint négy évtizedes házasságát állítja középpontba, feltárva az együtt öregedés örömeit és kihívásait. A sorozat őszinte és intim pillanatokon keresztül mutatja be a házasság dinamikáját, miközben finom humorral és méltósággal közelíti meg az öregedés témáját. A projekt a világjárvány idején kezdődött, amikor McCroryt megbénította a félelem, hogy elveszítheti férjét, Dont. E belső szorongásból született meg az a vizuális narratíva, amely az együtt töltött élet törékenységét és szépségét örökíti meg. McCrory sorozata május 18-ig tekinthető meg a PaperLab Galériában, ebből az alkalomból beszélgettünk az alkotóval.

Válogatás Molnár Zoltán Azonosulási pontok című kiállításának képeiből

Az ART9 Galériában bemutatott fotográfiái – melyek 1998 és 2024 között készültek – a végtelenség kis darabkáinak vizuális feltérképezései bolygónk legkülönbözőbb helyszíneiről, az ember és a természet kapcsolatának jelentőségéről Brazíliától Kínáig, Franciaországtól Romániáig, Spanyolországtól Törökországig.

„Számomra minden kép portré” – Válogatás a Peter Lindbergh kiállítás képeiből

A kiállítás több mint ötven fotográfiája között számos híres felvétel kapott helyet, köztük a fotográfus személyes kedvence az Angel Story (1993), amelyet Wim Wenders 1987-es, Berlin felett az ég című filmje ihletett, vagy Kate Moss 1994-es portréja az A Star is Born sorozatból. A ‘90-es évek manöken ikonjai mellett különleges színészportrék is láthatók: többek között Monica
Bellucciról, Nicole Kidmanről, vagy Adrien Brody-ról.

A fény ereje – Válogatás az Unio Mystica kiállítás képeiből

A fotográfusok a médium feltalálása óta kísérleteznek a fény különleges formavilágával. A valóság pontos másolata csupán az egyik dimenzió a számtalan lehetőség közül, melyet a fény lenyomata tartogat számunkra. Az unio mystica a fotográfia különböző technikáiban, akár kamerával, akár kamera nélkül alkotott képekben a fény átalakító erejének közvetlen megtapasztalásában rejlik. Az Esernyős Galériában megrendezett kiállításon a Magyar Alkotók Országos Egyesülete Fotográfia Tagozatának alkotói közül hét fotográfus munkája látható, akik különböző megközelítéssel kapcsolódnak a témához.

Hétköznapi rutinok pátoszai – Louis Faurer és Helen Levitt képei New Yorkról

A 20. század két jelentős amerikai fotográfusának életművéből válogatott kiállítás látható Louis Faurer / Helen Levitt: New York City, 1938–1988 címmel 2025. április 20-ig a New York-i Deborah Bell Photographs Galériában. A két fotográfus képei együtt formálnak meg egy közös narratívát, a századközepi New York mindennapjainak, hétköznapi rutinjának időtlenné váló lenyomatát.

Születésének 150. évfordulóján egy régiségpiacon bukkantak fel Révai Ilka fotói

Révai Ilka neve mára szinte feledésbe merült, pedig a 20. század elejének egyik jelentős fotográfusa volt. A Kassák Múzeum kiállítása egy különös lelet kapcsán próbálja rekonstruálni életművét, amely a korszak szellemi és művészeti elitjét örökítette meg. A tárlat nemcsak a művész egyedülálló fotográfiáit mutatja be, hanem izgalmas kérdéseket is felvet az alkotó munkásságának eddig ismeretlen fejezeteiről.

Mit nézzünk áprilisban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Áprilisban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Elindult a Budapest Fotófesztivál, jelenetek egy házasságból, Schäffer Zsuzsa életmű-kiállítása, osztrák és magyar szubkultúrák, valamint Türk Péter statikus mozija. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Tovább

Válogatás a 9. Budapest Fotófesztivál kiállításainak képeiből

A fotóművészet iránt rajongók számára itt az év egyik legizgalmasabb időszaka: hat héten át, ötven kiállításmegnyitóval több tucat galériában, múzeumban, közösségi térben indul a 9.  Budapest Fotófesztivál. A 2025. március 28. és május 11. között zajló rendezvénysorozaton lesz nemzetközi sztárkiállítás, kortárs és klasszikus válogatások, valamint szakmai és közönségprogramok is.

Válogatás a 15. Circulation(s) fotófesztivál kiállításainak képeiből

A Circulation(s) fotográfiai fesztivált minden évben azzal a céllal rendezik meg, hogy a széles közönség előtt is bemutassák a feltörekvő európai fotográfusok legkiemelkedőbb alkotásait. Idén a tizenötödik alkalomhoz érkező esemény arra is figyelmet fordít, hogy a kiállító művészek alkotásai kortárs problémákat és kérdéseket is felvessenek. A Circulation(s) tárlata idén 24 művész részvételével zajlik majd, akik a világ 14 országából érkeznek. A nagyszabású művészeti rendezvény április 5. és június 1. között várja látogatóit a francia fővárosban.

A divatfényképezés úttörője – Arthur Elgort életművéből nyílt kiállítás Los Angelesben

Az amerikai Fahey/Klein Gallery új kiállításával Arthur Elgort munkássága előtt tiszteleg. Az amerikai divatfotográfus leginkább a Vogue magazinnak készült munkáiról ismert, ugyanakkor fényképeivel napjainkban nemcsak a magazin oldalain – vagy borítóján – lehet találkozni, hanem különböző kiállításokon is. A Reverie című tárlat a most 84 éves alkotó pályafutásának állít emléket. A fényképek között ikonikus divatfotók, beállított kompozíciók és pillanatképek is szerepelnek, amelyek változatos technikával és vizuális megoldásokkal készültek. A kiállítás május 3-ig várja látogatóit Los Angelesben.

A Magnum Photos egyetlen kanadai tagja – Larry Towell kiállítása Torontóban

A torontói Stephen Bulger Gallery saját gyűjteményéből nyílt nagyszabású kiállítás. Az intézmény tizedik önálló tárlata a világhírű kanadai fotográfus, Larry Towell munkáit mutatja be. A The Museum Collection című kiállítás kiemelten foglalkozik a művész hosszú távú fotográfiai projektjeivel, amelyek alkotásai számos kiadványban jelentek meg, és amelyek közül több mára már ikonikus fényképpé vált.

Látogatás a kozmosz határán – Válogatás a Planetfall című kiállítás képeiből

A csillagok végtelen távlatait és a Föld törékeny szépségét bemutató Planetfall kiállítás a fotográfia és a tudomány szoros összefonódását tárja a látogatók elé a torontói Image Centre-ben. Michael Benson alkotásai nemcsak a világűr szépségének dokumentációi, hanem a tudományos felfedezések vizuális krónikái is egyben.

Fotográfia vs. promptográfia – berlini kiállítás kezdeményez párbeszédet a két médium párhuzamos létjogosultságáról

Az idén márciusban tizenegyedik alkalommal megrendezésre kerülő berlini fotóhónap, az EMOP Berlin – European Month of Photography 2025 programsorozat részeként megszületett az első nagyszabású kiállítás, amely fotográfiák és mesterséges intelligenciával készített generatív képek parallel reprezentációjával igyekszik diskurzust folytatni a két médium párhuzamos létjogosultáságáról. A Guelman und Unbekannt galériában rendezett Rivals – Photography vs. Promptography című tárlat kurátora a német Boris Eldagsen, aki 2023-ban azzal vált széles körben ismertté, hogy a Sony World Photography Awards kreatív kategóriájában generatív képével ért el első helyezést.