Címke: Mai Manó Ház

Mit nézzünk áprilisban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Áprilisban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Elindult a Budapest Fotófesztivál, jelenetek egy házasságból, Schäffer Zsuzsa életmű-kiállítása, osztrák és magyar szubkultúrák, valamint Türk Péter statikus mozija. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Tovább

„Minden egyes expozíció egyfajta morális kérdés is volt számomra” – beszélgetés Szabó Dezső képzőművésszel

Szabó Dezső képzőművész 1967-ben született Keszthelyen. 1990 és 1997 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakos hallgatója volt, miközben a hagyományos festészeti technikákról idővel áttért a fotográfia médiumára. Munkáiban rendre kérdőre vonja a fotográfiai kép objektivitásának hitelességét, valamint a társadalom percepcióit a fotográfiák kapcsán. Valós látványokat rögzít ugyan, de a médiaképek vagy természeti jelenségek nyomán konstruált makettjei és mesterségesen előidézett effektjei gyakorta megtévesztően hatnak. A Mai Manó Házban főként modellezett látványokat bemutató Jelenség/Phenomenon című kiállítása április 6-ig tekinthető meg. Ebből az alkalomból beszélgettünk az alkotóval.

Mit nézzünk márciusban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Márciusban sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal a látogatóit. Indul a Budapest FotóFesztivál, egy magyar származású fotográfus, aki megreformálta az állatfotózást, 160 éve elveszettnek hitt színezett fényképek és a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium fotószakos diákjainak munkái. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Ylla, a magyar származású fotográfus, aki az állatfotózás teljesen új világát teremtette meg

A magyar származású Ylla a világ első állatportré-fotográfusaként forradalmasította a műfajt. Nem csupán az állatokat fényképezte, hanem azok belső világát is megragadta, legyen szó állatkertek vadjairól vagy az afrikai szavanna élőlényeiről. Egyedülálló látásmódja és antropomorf megközelítése nemcsak a fotóművészetben hagyott nyomot, hanem a gyermekirodalomban is, ahol képeivel új mesélési formát teremtett. Képeiből a Mai Manó Házban nyílt kiállítás Ylla: A modern állatfotózás születése címmel, mely 2025. április 6-ig látogatható.

„Az a legnagyobb díj az életben, ha alkothat az ember” – beszélgetés Horesnyi Mátéval

A Mai Manó Ház 2018-ban írt ki fotópályázatot Weegee éjszakája címen a Fotóhónap2018 fesztivál keretében. Az első helyezett a Budapesten 1996-ban született Horesnyi Máté lett, aki ma már animációsfilm-készítőként alkot, miközben számos hazai és nemzetközi díj birtokosa. A pályázat főnyereménye egy Leica C-Lux fényképezőgép volt, amellyel időközben Horesnyi elkészítette tradicionális spanyol ünnepeket bemutató sorozatát. Az anyagból született Bienvenido Mister Extranjero! című kiállítás 2025. április 6-ig ingyenesen látogatható a Mai Manó Ház PaperLab Galériájában. Ebből az alkalomból beszélgettünk az alkotóval.

,,Minden kép egy kicsit közelebb visz valamihez, amit nem ismerek” – beszélgetés Belicza László Gáborral

Belicza László Gábor fényképeit egyfajta szemlélődő nyugalom jellemzi. A képein megjelenő lírai világ bátran közel engedi magához nézőjét, aki ezáltal részesülhet abból a harmóniából, amely a képek mindegyikét áthatja. A finom érzékenységgel készült felvételek az ember és a környezet viszonyát vizsgálják, miközben felvetik a sokszor ellentétes viszonyokban lappangó kérdéseket is. A 33 Sketchbook ugyan még nem zárult le, de a sorozat eddigi fényképeiből már most megtekinthető egy válogatás a Mai Manó Ház PaperLab Galériájában. A kiállítás ingyenesen látogatható február 16-ig.

Mit nézzünk februárban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Februárban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Az egyéni- és csoportos kiállításokon olyan témákkal találkozhatunk, mint a kelet-európai identitás, a természetben megfigyelhető jelenségek, a korai növényfotózás, a spanyol ünnepek és a szerelem. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Mit nézzünk 2025-ben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Idén sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen számos múzeum és galéria várja majd remek tárlatokkal a látogatóit. A Punkt megkereste azokat a hazai intézményeket és szervezeteket, amelyek főleg fotó-alapú kiállításokat rendeznek, hogy árulják el olvasóinknak, mi lesz a legfontosabb tárlatuk 2025-ben?

A Mai Manó Ház meghosszabbítja történetének legsikeresebb kiállítását

A Frida Kahlo fotógyűjteménye című kiállítást, melyet már több mint 17 ezer látogató tekintett meg, a Mai Manó Ház a nagy sikerre való tekintettel 2025. február 9-ig meghosszabbította. Ez a kiállítás egyébként a szakmai szavazatok alapján az elmúlt év egyik legfontosabb hazai fotókiállítása volt a Punkt.hu rangsora szerint.

Tovább

TOP10 – Ezek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai

A hagyományteremtő, 2019-ben elindított szavazás után idén is arra voltunk kíváncsiak, hogy a fotográfiához köthető szakemberek véleménye alapján melyek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai. A lista élén ezúttal egy olyan tárlat áll, amely a magyar fotóművészet globális elismertségét hangsúlyozza.

Mit nézzünk decemberben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Decemberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. Egy retrospektív életműkiállítás, a legelső magyar World Press Photo-díjas női fotográfus munkái, az égbolt képei és a legjobb természetfotók. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Tom Kublin és a Balenciaga: Egy magyar fotográfus, aki alapjaiban határozta meg az haute couture divatház aranykorát

A Zalaszentgróton született Tom Kublint a történelem sodrása a háború után előbb Svájcig, majd Franciaországba repítette. Egy véletlen folytán került kapcsolatba fotográfusként a divatvilággal, hogy olyan megrendelőkkel dolgozzon együtt, mint az Yves Saint Laurent, a Dior, a Chanel és a Givenchy, valamint a Vogue és a Harper’s Bazaar. Cristóbal Balenciagával ápolt szoros munkakapcsolata és barátsága meghatározta az haute couture divatház 1950-es, 1960-as évekbeli arculatát. Ezt az időszakot dolgozza fel a fotográfus lánya, Maria Kublin által jegyzett Balenciaga – Kublin: A Fashion Record című monográfia, amely 2024 őszén jelent meg a Thames & Hudson gondozásában.

,,Apámat festem (…), aki magyar származású művész és fotográfus” – Frida Kahlo édesapjának fotográfusi pályafutása

Frida Kahlo nevét világszerte éppen úgy ismerik, mint szülőországában, Mexikóban. Az alkotó édesapja, Guillermo Kahlo neve azonban kevéssé van jelen a nemzetközi köztudatban, annak ellenére, hogy Mexikó egyik legelismertebb és legfoglalkoztatottabb fotográfusa volt a 20. század első évtizedeiben. Munkái Frida művészetére is nagyban hatottak, illetve sok fénykép őrzi az alkotó viharos életének fejezeteit is.

„Frida univerzális művészete mindenütt jelen van” – beszélgetés Perla Labarthe Álvarezzel, a Frida Kahlo Múzeum igazgatójával

A Kék Ház Frida Kahlo és Diego Rivera közös szándékának köszönhetően vált múzeummá, amely 1958-ban nyitotta meg kapuit, négy évvel Frida halála után. A múzeum nem csupán Frida otthonát és műhelyét őrzi, hanem életének és művészetének mélységeibe is betekintést nyújt. Perla Labarthe Álvarezzel, a múzeum igazgatójával beszélgettünk Frida Kahlo évtizedekig elzárt fotógyűjteményéről, amely 2025. január 12-ig a Mai Manó Házban tekinthető meg.

Mit nézzünk novemberben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Novemberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. Stalter György józsefvárosi fotói és az azokról készült festmények, Matécsa Dávid első hazai kiállítása, Cristina Kahlo fotográfiái, Szász Lilla és Rita GT közös tárlata, Bartis Attila portréi és a kortárs magyar fotóművészet néző-pontjai.