Meghosszabbították Maurer Dóra kiállítását a londoni Tate-ben
20 • 07 • 15Punkt
Tavaly nyáron szinte robbant a hír, hogy Maurer Dóra képzőművésznek kiállítása nyílik 2019 augusztusában a Tate Modernben. Ez volt az első alkalom, hogy magyar képzőművész önálló tárlattal jelenhetett meg a világhírű és befolyásos angliai intézményben.
A tavaly augusztus 5-én megnyílt tárlatra Juliet Bingham, a kiállítás kurátora a Kossuth-díjas művész hozzávetőleg 35 munkáját választotta ki. A rendezés során a kurátor arra törekedett, hogy kiemelje azt a játékos konceptuális megközelítést, amely Maurer különböző médiumokban folytatott kísérleteit jellemzi. Így a kiállításon Maurer grafikai munkáit, fotográfiáit, filmjeit és festményeit is láthatjuk, amelyek az 1937-es születésű alkotó pályafutásának sokszínűségét mutatják be és több mint öt évtizedet ölelnek fel. A kiállításra a Tate saját Maurer-kollekciójából is válogattak, az intézmény ugyanis már a hetvenes évektől kezdve vásárolt Maurer műveket, 2013-ban pedig beszereztek egy nagyobb kollekciót a munkáiból.
Maurer Dóra kiállítása az eredeti tervek szerint 2020. július 20-ig tartott volna nyitva, ám a Covid-19 járvány miatt a magyar művész kiállítása is több hónapra bezárt. Jó hír viszont, hogy július végén ismét megnyitja kapuit a Tate Modern, Maurer Dóra önálló kiállítását pedig 2021. január 24-ig meghosszabbították.
Maurer Dóra Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas grafikus, festőművész és filmkészítő. 1961-ben a Képzőművészeti Főiskolán Hincz Gyula és Ék Sándor tanítványaként szerzett diplomát. Eredetileg grafikusnak tanult az 1950-es években, kísérleti munkáival a határokat feszegette a következő évtizedekben. Az 1970-es években kezdett el a fotográfiával és a mozgóképpel foglalkozni. Festményeinek és grafikáinak stílusa az 1970-es években egyre inkább geometrikussá és absztrakttá vált. 1990-től a Képzőművészeti Főiskola docense, 2003 óta egyetemi tanára. 1993-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia levelező, 1998 óta rendes tagja, 2017 óta elnöke.