“A kocsmákat egyfajta motívumként értelmezem” – Válogatás Sivák Zsófia: Áraink forintban értendők (2018 – ) című sorozatából
21 • 05 • 23Sivák Zsófia
Sokáig a vidéki lét meghatározó és elengedhetetlen helyszíne volt a kocsma. A kocsma volt az, ahol hajnalban a melós legurított egy felest az olcsóbbikból, hogy legyen ereje a napi robothoz, ahol a kiöregedett rendőr és tűzoltó összefutottak délelőttönként egy fröccsre, hogy megvitassák a hétvégi focimeccseket. A hely, ahol a betérő gazdát bárki megkérdezhette, hogy mikor kell hozzálátni a lemosó permetezéshez, és ahol neki le- hetett támaszkodni a pultnak, és a csaposnak elsírni a bánatot, hogy az élet fabatkát sem ér asszony nélkül, aki egy hete hagyta ott az embert. A kocsma, ahol soha nem kérdeztek, de mindig szóba álltak veled.
Az utóbbi években számos vidéki kocsma zárt be végleg, vagy alakult át a helyi igényeknek megfelelően, rendszerint teljesen megfosztva eredeti funkciójától. Az Áraink forintban értendők című sorozatban Heves megye 3000 fő alatti településeinek még nyitva lévő kocsmáit keresem fel és résztvevő megfigyelőként, szubjektív szempontok alapján fényképezem azokat.
A megyében születtem és nőttem fel, így a személyes kötődés miatt esett a választásom a térségre. Heves megye Magyarország északkeleti részében, az Észak-magyarországi régióban található, 107 község, 3 nagyközség és 11 város alkotja. 2018-as mérések szerint a lakosság 295 ezer fő körüli, azonban ha az elmúlt évek tendenciáit nézzük, ez a szám folyamatosan csökken.
A kocsmákat egyfajta motívumként értelmezem, melyeken keresztül bizonyos értelemben a magyar vidék jelenlegi helyzetét kívánom bemutatni, a benne élő társadalmi réteggel együtt. Fontosnak tartom, hogy a végleges sorozatot egy átfogó vizuális antropológiai munkaként lehessen értelmezni.
A kocsmárosokkal folytatott rövid interjúk során mindenki egyetértett azzal, hogy a vidéki élet, így a kocsmai élet is elhalványulóban van. A változásokért elsősorban a cigistoppot, a játékgépek betiltását, a dohányboltok megjelenését és az internet elterjedését tartják felelősnek, ezentúl problémaként említették azt is, hogy a fiatalok a nagyobb városokba költöznek, nyugdíjasokból pedig egyre kevesebb van. Többször elhangzott az is, hogy az ott élőknek ma már nincs pénze kocsmába járni, inkább a boltban veszik meg az italt, és otthon fogyasztják azt el. A legtöbb hely családi vállalkozásként működik, mindazonáltal az utódok sok esetben nem viszik tovább az üzletet, ami ugyancsak bezáráshoz vezet. – írta Sivák Zsófia Pécsi József ösztöndíjas sorozatáról.
A Sivák Zsófiával készített interjúnkat ide kattintva lehet elolvasni.