Biró Dávid: Do You Accept Cookies?
22 • 06 • 24Biró Dávid
A Pécsi József (1889–1956) fotóművész, fényképészeti szakíró és szaktanár tiszteletére létrehozott fotóművészeti ösztöndíjat 1991-ben alapította a Művelődési és Közoktatási Minisztérium. Célja, hogy segítse az önálló művészi tevékenységet folytató tehetséges fotográfusok pályakezdését, alkotómunkáját, művészi fejlődését, és kedvező feltételeket teremtsen a formanyelvében és tartalmában korszerű, színvonalas művek létrehozásához. Új sorozatunkban a 2021-es Pécsi József-ösztöndíjasok munkáit mutatjuk be.
A 2021-es Pécsi József ösztöndíj során a „Do You Accept Cookies?” sorozatomat folytattam, aminek a központi témája a legújabb technológiai eszközök, a közösségi média és a megfigyelői kapitalizmus működésének vizsgálata. Elsődleges eszközöm az arcfelismerő rendszerek megismerése és kijátszása, mivel azok az emberi identitás egyik legelemibb részét analizálják. Ezeknek a kifinomult rendszereknek rendkívül széleskörű a felhasználási területe, amin keresztül értékes adatok gyűjthetők be a felhasználókról, mint pl. pillanatnyi érzelmi állapotuk. Mivel a digitális felületek legfőbb célja a felhasználó viselkedésének befolyásolása és figyelmének lekötése, ezért fontosnak tartom, hogy egy egészséges és tudatos kapcsolatunk legyen az eszközeinkkel. Ennek érdekében kísérletezem olyan képi megoldásokkal, amik az emberi arc azonosíthatóságát vizsgálja. A sorozatban szereplő kísérletek azon a határterületen mozognak, amik az emberi és a gépi kognitív képességek különbségeit tárja fel. Milyen lehetőségeink maradtak a személyes identitásunk és adataink megőrzésére?
A korábbi kísérleteim során szűk, portrészerű képkivágásokkal operáltam, amik bizonyos értelemben véve az algoritmus tesztábráiként működnek. Egy leredukált feladvánnyal kellett megbirkózni: az elénk táruló látvány arcot ábrázol e vagy sem?
A beszámoló kiállítás során ettől eltérve, egy nagyméretű (2,4mx3,2m) és részletgazdag kompozíciót mutattam be, ami a közösségi média vetületét ábrázolja, amiben elrejtve bukkannak fel a felhasználókként beazonosítható emberi arcok vagy arra hasonlatos képi elemek. Az online felületekből felépülő képtér a folyamatosan ránkzúduló információs zajra reagál, amiben a hátrahagyott arcrészletekből, mint szimbolikus digitális lábnyomokból, részlegesen vagy teljesen kitárulkoznak a személyes identitás elemei. Az arcfelismerés ebben a munkában azt szemlélteti, hogy az adott felhasználó megfelelően rejtőzködett e el az algoritmus árgus tekintete elől. A megjelenő portrék a technológiai óriásvállalatok aktuális vezérigazgatóit ábrázolják.
Mint ahogy korábbi sorozataimban már foglalkoztam vele: a valóságunk és a virtualitás megkülönböztetésének képessége válhat egyre fontosabbá. Ezt a fajta megközelítést vittem tovább az ösztöndíjas sorozatomban is, miszerint a digitálisnak tűnő vizuális megoldásokat manuális eszközökkel, manipuláció nélkül építettem meg. Az internet következő mérföldköve, a metaverzum pedig további lehetőségeket kínál a digitalizációról, technológiáról, szimulákrumokról való gondolkodásról. Így az emberi figyelem lefoglalása, aktivitásának megfigyelése még effektívebb eszközt kínál felhasználó-figyelő algoritmusok számára.
Viszont, mint ahogy a technológiától már megszokhattuk, annak folyamatos megújulásával a sorozatom jelenlegi megoldásai el fognak avulni, ennek érdekében a sorozatomban az arcfelismerő rendszereket nem az összetévesztés (félreazonosítás) eszközével igyekszem kijátszani, hanem az emberi arcot detektálhatatlanná, avagy láthatatlanná alakítom, ami egy hosszabbtávú és maradandóbb megközelítést eredményez. Sajnos a ennek ellenére a stratégiám elévülése hamar bekövezhet, mégis úgy gondolom, hogy egy rendkívül aktuális problémáról kezdeményezek dialógust, ami létjogosultságot ad a sorozatnak.
A Múzeumok Éjszakáján 11.00 és 12.00 között Biró Dávid étkezéssel egybekötött közös gondolkodásra hívja a látogatókat a Mai Manó Házba:
„Az emberi arcképnek régre nyúló hagyománya van a fotográfiában, viszont jelentése a 21. századi technológiáknak köszönhetően teljesen megváltozott. A személyes reprezentációt és beazonosíthatóságot egyértelműen befolyásolják olyan eszközök, mint az okostelefonok, arcfelismerő rendszerek, a megfigyelői kapitalizmus, a deepfake és face maskok. Milyen lehetőségek maradtak a személyes identitás megőrzésére? Hogyan alakíthatunk ki tudatos és egészséges kapcsolatot eszközeinkkel?” (Biró Dávid)
Regisztrálni a programra a maimano@maimano.hu e-mail címen lehet, a tárgy rovatba kérjük beírni: Biró Dávid előadása.