Menü

Utcanév őrzi a világhírű fotográfus emlékét San Franciscóban

25 • 02 • 06Szabó Benedek

Joe Rosenthal az egyik legelismertebb amerikai fotográfus, aki Pulitzer-díjat is kapott munkájáért. Leghíresebb munkája, a Raising The Flag on Iwo Jima című fénykép világszerte ismert, sokak szerint ez a második világháború egyik legismertebb fotódokumentuma. A felvétel annyira ikonikussá vált, hogy az amerikai tengerészgyalogság tiszteletére egy hatalmas bronz emlékmű is készült, és ezt a felvételt felhasználva 1945-ben és 1995-ben is megjelentettek belőle postai bélyeget. Egy San Franciscó-i utca most már az ő nevét viseli.

Bár a világ legismertebb fotográfusainak jellemzően számos fényképe és sorozata is ismert, kevés művészt határoz meg úgy egyetlen felvétele, mint Rosenthalt. A második világháború idején a Suribachi hegy tetején készült felvétele négy tengerészgyalogost ábrázol, akik az Iwo Dzsima-i csata idején kitűzik az amerikai zászlót. A fénykép az Egyesült Államok történetében készült leghíresebb alkotásnak számít – a kép 1945-ben elnyerte a Pulitzer-díjat –, de a popkultúrában is jelen van. Számos plakát, szobor, monumentális háborús emlékmű és szuvenírtárgy is készült a fénykép nyomán.

Joe Rosenthal a háború, illetve a fénykép elkészülte után tovább dolgozott. Fényképe ugyan hamar ismert lett, annak jogait az Associated Press birtokolta. Utólagos becslések szerint a művész élete során alig 10.000 dollárt kereshetett vele a jogdíjakon keresztül. Rosenthal a San Francisco Chronicle nevű hírlapnál vállalt munkát, és karrierje hátralévő részében a szerkesztőség számára dolgozott. Munkatársai visszaemlékezései szerint Rosenthal szerény és barátságos ember volt, aki nem tekintett magára híres fotográfusként. Bár ikonikussá vált munkáját szinte minden amerikai ismerte, nem tartotta magát különbnek az újságnál dolgozó többi riporternél.

Egyik kollégája, Gary Fong így fogalmazott Rosenthal kapcsán:

„Mindig is úgy gondoltam, hogy a zászlófelvonást ábrázoló képe nem tette lehetővé számára, hogy mesterségét olyan jól kibontakoztassa, ahogyan azt megtehette volna. Ez volt az egyetlen fotó, amiről ismert volt, és személyes véleményem szerint ez ártott a karrierjének.”

Rosenthal sokáig dolgozott a San Franciscó-i újságnál, így a városról is számos fényképet készített. Nemrég az Amerikai Tengerészgyalogság Harci Tudósítók Egyesülete és a San Franciscó-i Háborús Emlékmű kuratóriuma úgy határozott, hogy utcát neveznek el a fotográfusról. Ezzel Rosenthal emlékét úgy szerették volna megőrizni, hogy az utcanév egyszerre utaljon – a művész Iwo Dzsima-i felvételén keresztül – a háború hőseire is. A San Francisco belvárosában található utca névavató ünnepsége után Rosenthal egykori újságja úgy nyilatkozott, hogy a 2006-ban, 94 éves korában elhunyt fotográfus bizonyára nagyon szerényen fogadta volna, hogy utcát neveznek el róla.

Napjainkban igen ritka, hogy fotográfusokról neveznek el köztereket. Sajnos hazánkban sem jobb a helyzet, azonban Budapesten található egy utca, amely egy fotográfiához szorosan köthető mérnök nevét őrzi. Petzval József az elméleti és gyakorlati fénytan területén végzett kutatásokat, és ő alkotta meg a modern fotográfiai objektívek lencserendszerének elődjét is. Az 1891-ben Bécsben elhunyt tudós emlékét a Petzvál (sic!) József utca őrzi a 11. kerületben, amely az Etele utat és a Sárbogárdi utat köti össze.

0103

Fotó: Raising the Flag on Iwo Jima by Joe Rosenthal of the Associated Press