Annie Leibovitz és Lisa Saltzman filantróp együttműködésével új fotográfiai díj született, amelynek célja a feltörekvő tehetségek támogatása és a vizuális történetmesélés erejének ünneplése.
Annie Leibovitz és Lisa Saltzman közösen alapították meg a Saltzman-Leibovitz Fotográfiai Díjat, amely évente 20.000 dollárral jutalmazza a feltörekvő fotográfusokat. A díj célja, hogy elismerje és támogassa az új generáció tehetségeit, valamint kiemelje a vizuális történetmesélés fontosságát a kortárs művészetben.
„A szüleim mélyen csodálták és támogatták Annie Leibovitz munkáját. Ez a díj lehetővé teszi számomra, hogy tiszteljem örökségüket, és értelmes módon folytassam együttműködésüket. A művészet életük jelentős részét képezte, és tudom, hogy ez a kezdeményezés mélyen meghatná őket. Nagyon fontos számomra, hogy Annie-vel, egy igazi legendával dolgozhatok együtt.”
– mondta Lisa Saltzman, aki 2020-ban hozta létre a Saltzman Family Foundationt szülei emlékére. Az alapítvány számos művészeti díjat támogat, többek között a Ralph Saltzman Díjat a londoni Design Museumban és a Fashion Institute of Technology Ralph Saltzman Díját. A Saltzman-Leibovitz Fotográfiai Díj a legújabb kezdeményezése, amely a feltörekvő fotográfusok támogatását és elismerését tűzte ki célul.
Az első díjra hat fotográfust választottak ki Leibovitz mentorprogramjából, amely az IKEA Artist in Residence szerepének része volt. A nyertes 10.000 dolláros fődíjban részesül, míg a további helyezettek 5000, 2000, 1500, 1000 és 500 dolláros jutalmat kapnak. A döntősök között szerepel Elena Kalinichenko Ukrajnából, Ka'Vozia Glynn az Egyesült Államokból, Praise Hassan Nigériából, Toma Hurduc Romániából, Trâm Nguyễn Quang Hollandiából és Zélie Hallosserie Franciaországból. Mindannyian egyedi látásmóddal és erős vizuális történetmesélési képességekkel rendelkeznek, amelyek ígéretes jövőt vetítenek előre a fotográfia területén.
Elena Kalinichenko ukrán dokumentarista fotográfus vállalati munkáját hátrahagyva mára már kizárólag a fotózásra összpontosít. Munkája az ukrán háborús élet dokumentálására irányul, kiemelten foglalkozik a népi hagyományok megőrzésével és a háború hatásaival. Ka'Vozia Glynn multimédiás művész fotózással és filmművészettel dolgozik. Munkái az identitás és a közösség kérdésköreit vizsgálják, különösen az emberek és környezetük közötti kapcsolatokat feltárva. Praise Hassan nigériai dokumentarista fotográfus a közössége történeteit meséli el. Munkáiban a társadalmi és politikai témák kiemelt szerepet kapnak, különösen az afrikai identitás és a társadalmi igazságosság kérdéskörében. Toma Hurduc román fotográfus a klasszikus festészet vizuális esztétikáját ötvözi a fotográfiával. Képei álomszerű atmoszférát teremtenek, amelyeken keresztül a valóság és a fikció határát feszegeti. Trâm Nguyễn Quang vietnámi-holland művész a személyes és történelmi narratívák összefonódását vizsgálja. Munkája érzékenyen közelíti meg a diaszpóra és a kulturális emlékezet témáit. Zélie Hallosserie francia fotográfus alkotásai a családi kapcsolatok és a személyes emlékek képi megörökítésére épülnek. Fotóiban a személyes és kollektív múlt keveredik, így hozva létre egy erőteljes vizuális történetmesélést.