Galéria

Letizia Battaglia öröksége: Egy fotográfus a maffia árnyékában

Letizia Battaglia (1935–2022) nevét a világ legbátrabb fotográfusai között emlegetik. Szicíliai születésűként a maffia elleni küzdelem képi dokumentálásában vált ismertté, de képei nem csupán a bűnözés világáról szólnak, hanem az élet, az emberi küzdelmek és a szabadságvágy megragadását is tükrözik. Battaglia művészete elválaszthatatlan Szicília fájdalmától és szépségétől, az olasz fotográfus élete és képei az igazságért és szabadságért folytatott harcot állítják középpontba, felejthetetlen bepillantást nyújtva Szicília 20. századi történelmébe. Képeit most a Jeu de Paume-ban mutatják be, majd a kiállítás július 7. és október 5. között az Arles-i Rencontres fesztiválon lesz látható.

Tovább

Meghatározó fotográfusok Berlinről szóló kiállításával ünnepli a Helmut Newton Stiftung fennállásának első húsz évét

A Helmut Newton Stiftung fennállásának huszadik évfordulóján rendezett csoportos kiállítást sok más mellett Helmut Newton, Yva, Jevgenyij Haldej, Arno Fischer, F.C. Gundlach és Ulrich Wüst fotográfiáiból; nem utolsó sorban pedig a Wim Wenders által 1987-ben rendezett Berlin felett az ég filmfotóiból. A berlini Museum für Fotografie falai között 2025. február 16-ig látogatható Berlin, Berlin című tárlat meghatározó fotográfusok autonóm munkáin keresztül tárja a látogatók elé a német főváros 20. századi és ezredfordulós történetét.

Budapest Fent-Lent – Válogatás a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) legújabb kiadványának képeiből

2024 végén új kiadvánnyal jelentkezett a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS), amely Budapestet és annak lakóit, látogatóit, valamint történeteit helyezi középpontba. A Budapest Fent-Lent című kötet a várost dokumentarista fotográfiákon, valamint kísérleti analóg és digitális munkákon keresztül mutatja be, miközben a Stúdió tagjainak sokszínű alkotói szemléletét is tükrözi. A kiadvány elkészítésében az FFS 35 tagja vett részt, és az elmúlt több mint egy évtizedben ez az első olyan kötet, amely a tagság széles körének munkáit öleli fel.

Portrait of Britain Vol. 7. – Kihirdették a legnagyobb angliai portréverseny nyerteseit

Már hetedik alkalommal rendezték meg a Portrait of Britain versenyét, amelyet a British Journal of Photography hívott életre. Ez a fotográfiai verseny arra vállalkozott, hogy az Egyesült Királyságban élő emberek történeteit elmesélő alkotásokat díjazzon. A zsűri először 200 munkát emelt ki, majd később, 2025. január 6-án kihirdette azt a 100 győztes felvételt, melyeket aztán a szigetország közterületein állítanak ki.

Az egyik első fotográfiai kooperáció – a David Octavius Hill és Robert Adamson páros

A 19. század egyik legjelentősebb fényképészpárosa – David Octavius Hill (1802–1870) és Robert Adamson (1821–1848) – tájképeikről, városi felvételeikről ismertek, de jelentőségük nem csak ebben keresendő. Különleges portréik már korukban ismertté tették őket, de az ő nevükhöz fűződik a fotográfia történetének első hosszú távú dokumentarista sorozata is. Fényképeik napjainkban művészeti és fotográfiatörténeti szempontból is fontosak, mivel felvételeik egy olyan időszakból tudósítanak, amelyről kevés fénykép maradt ránk. A művészpáros képei a Das Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg és a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum gyűjteményében is megtalálhatók.

1839 Awards – 2024 legkiemelkedőbb alkotásai 60 országból

Az 1839 Awards bemutatta a világ legtehetségesebb fotográfusait a 2024-es Év Fotográfusa Díj keretében, ahol 60 ország legjobb képei közül válogattak a neves zsűritagok, akik olyan intézmények képviselői, mint a The New York Times, a Centre Pompidou és a Getty Images. A nyertesek lenyűgöző történeteket mesélnek el képeiken keresztül, bemutatva a fotográfia határtalan lehetőségeit.

reFocus Awards 2024: Az év fotográfusa díjazottjai

A reFocus Awards bejelentette a 2024-es év fotográfusainak nyerteseit a World Photo Annual rendezvény keretében. Az eseményen 77 ország alkotói vettek részt, bemutatva a fotóművészet sokszínűségét, kreativitását és vizuális történetmesélésének erejét.

Valerio Geraci: Amerikai Éden – Urban Photography Awards 2024

,,2016-tól kezdve szinte minden évben elutaztam Amerikába, és kerestem az álmomat, és próbáltam nosztalgiával szemlélni az olyan pillanatokat, amelyeket soha nem éltem volna át, csak a művészeten keresztül. Ezek az amerikai utazások egyúttal utazások voltak önmagam megismerése felé is, egészen a tudattalan tartományokba, és már az első utam óta tudtam, hogy soha nem akarok megállni.”

A sarkvidéki éjszaka csillagai – Esther Horvath kiállítása a Capa Központban

Esther Horvath A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítása lenyűgöző bepillantást nyújt az Északi-sarkvidék törékeny szépségébe és a klímaváltozás hatásaiba. A World Press Photo-díjas fotográfus munkái a sarkvidék éjszakai világát és az ottani kutatók mindennapjait örökítik meg. A tárlat 2025. január 31-ig tekinthető meg a Capa Központban.

Christian Basetti, az elhagyatott helyek fotográfusa – Urban Photography Awards 2024

Az épített környezet témájára koncentráló legnagyobb fotográfiai verseny, az Urban Photography Awards kihirdette az idei év legjobb művészeti projektjeit és portfólióit. A zsűri összesen négy fotográfust jutalmazott, egy abszolút győztest, és három kiemelt alkotót hirdetett. A művészek munkáikban a legkülönfélébb aspektusból vizsgálták az épített környezet és az ember néhol harmonikus, másszor problémás kapcsolatát. Egyes képeken az ember nélküli, már hátrahagyott történelmi épületek jelennek meg, máskor pedig az elképzelt látványok, vagy éppen a nosztalgia színterei, amelyet a művész saját képi artikulációjában jelenített meg. Cikksorozatunkban a következő hetekben mind a 4 alkotót bemutatjuk.

Ezek voltak 2024 legjobb hazai természetfotói

Idén 32. alkalommal került kiírásra a Közép-Európai térség legrégebbi hagyományokkal rendelkező természetfotó-pályázata, a naturArt által rendezett Az Év Természetfotósa pályázat, amelyre 143 fotográfustól 2825 kép érkezett. A díjakat 2024. november 12-én adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, melynek kiállításán a pályázat utolsó fordulójába jutott mintegy 130 fotográfia látható.

Több mint 100 évig lapultak egy múzeum padlásán ezek a párizsi képek – Revoir Paris a Huis Marseille-ben

A Carnavalet, Párizs történelmének egyik legfontosabb őrzője, 423 Séeberger-fotót tudhat magáénak, amelyből 50 darab csak nemrégiben került elő: Jules Séeberger második pályázatra készült képeit 2017-ben, a múzeum felújítása során találták meg az épület padlásán. Az amszterdami Huis Marseille 2025. február 15. és június 22. között 72 nagyformátumú vintázs képet mutat be a gyűjteményből.

Válogatás a Black & White Awards 2024 legjobb fekete-fehér alkotásaiból

A LensCulture kihirdette az idei Black & White Awards legjobb sorozatait és egyéni fényképeit. A mostani versenyen összesen 38 nyertest jutalmazott a zsűri, a dobogós alkotók mellett helyet kaptak a döntőbe került alkotások is, illetve azok a művek, amelyeket a zsűri egy-egy tagja saját díjával jutalmazott. A kitüntetett fotográfusok mindegyike egyedi történeteket és gondolatokat fejeznek ki, miközben munkáik a művészi megközelítések sokféleségét szintén megmutatják. Bár a fekete-fehér technika közös, gazdag műfaji sokszínűség jellemzi őket. Találkozhatunk dokumentarista, és fikciós fényképekkel, riportképekkel, önarcképekkel vagy éppen digitális kollázsokkal.

„A tudomány fikció, sci-fit készíteni teljesen haszontalan” – válogatás a párizsi MEP kiállításának képeiből

A növények vizuális ábrázolását mutatja be a párizsi Maison Européenne de la Photographie (MEP) kiállítása a fotográfia 19. századi megszületésétől a kortárs gyakorlatokig. A mintegy 40 művet reprezentáló Science/Fiction – A Non-History of Plants című tárlat Anna Atkins cianotípiától Karl Blossfeldt tipológiáin, valamint Ágnes Dénes land art munkáin át Joan Fontcuberta fényképészeti objektivitást megkérdőjelező sorozatáig segít értelmezni és megérteni a természet világát.