Címke: Budapest FotóFesztivál

Válogatás a Szabad szemmel nem látható című kiállítás képeiből

A Szabad szemmel nem látható című kiállítás három vizuális művész Philippine Schaefer, Schór Ádám és Yorgos Yatromanolakis alkotásaiból válogat és arra hívja a látogatót, hogy megkérdőjelezze a valóság és érzékelés megszokott kereteit. A három különböző megközelítés, három eltérő narratíva közös keresztmetszete a látható képi világon túli észlelésről szól. A HAB-ban 2025. május 18-ig látogatható tárlat olyan műveket mutat be, amelyek túlmutatnak a hagyományos vizuális tapasztalaton, és arra ösztönöznek, hogy új nézőpontokat fedezzünk fel.

Tovább

„Az idő múlásával bölcsebbé és érzelmileg ellenállóbbá válunk” – beszélgetés Aimee McCroryval

Aimee McCrory Hullámvasút: Jelenetek egy házasságból című díjnyertes sorozata az alkotó saját, több mint négy évtizedes házasságát állítja középpontba, feltárva az együtt öregedés örömeit és kihívásait. A sorozat őszinte és intim pillanatokon keresztül mutatja be a házasság dinamikáját, miközben finom humorral és méltósággal közelíti meg az öregedés témáját. A projekt a világjárvány idején kezdődött, amikor McCroryt megbénította a félelem, hogy elveszítheti férjét, Dont. E belső szorongásból született meg az a vizuális narratíva, amely az együtt töltött élet törékenységét és szépségét örökíti meg. McCrory sorozata május 18-ig tekinthető meg a PaperLab Galériában, ebből az alkalomból beszélgettünk az alkotóval.

Válogatás Molnár Zoltán Azonosulási pontok című kiállításának képeiből

Az ART9 Galériában bemutatott fotográfiái – melyek 1998 és 2024 között készültek – a végtelenség kis darabkáinak vizuális feltérképezései bolygónk legkülönbözőbb helyszíneiről, az ember és a természet kapcsolatának jelentőségéről Brazíliától Kínáig, Franciaországtól Romániáig, Spanyolországtól Törökországig.

„Számomra minden kép portré” – Válogatás a Peter Lindbergh kiállítás képeiből

A kiállítás több mint ötven fotográfiája között számos híres felvétel kapott helyet, köztük a fotográfus személyes kedvence az Angel Story (1993), amelyet Wim Wenders 1987-es, Berlin felett az ég című filmje ihletett, vagy Kate Moss 1994-es portréja az A Star is Born sorozatból. A ‘90-es évek manöken ikonjai mellett különleges színészportrék is láthatók: többek között Monica
Bellucciról, Nicole Kidmanről, vagy Adrien Brody-ról.

A fény ereje – Válogatás az Unio Mystica kiállítás képeiből

A fotográfusok a médium feltalálása óta kísérleteznek a fény különleges formavilágával. A valóság pontos másolata csupán az egyik dimenzió a számtalan lehetőség közül, melyet a fény lenyomata tartogat számunkra. Az unio mystica a fotográfia különböző technikáiban, akár kamerával, akár kamera nélkül alkotott képekben a fény átalakító erejének közvetlen megtapasztalásában rejlik. Az Esernyős Galériában megrendezett kiállításon a Magyar Alkotók Országos Egyesülete Fotográfia Tagozatának alkotói közül hét fotográfus munkája látható, akik különböző megközelítéssel kapcsolódnak a témához.

Mit nézzünk áprilisban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Áprilisban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, ezúttal is számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Elindult a Budapest Fotófesztivál, jelenetek egy házasságból, Schäffer Zsuzsa életmű-kiállítása, osztrák és magyar szubkultúrák, valamint Türk Péter statikus mozija. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Válogatás a 9. Budapest Fotófesztivál kiállításainak képeiből

A fotóművészet iránt rajongók számára itt az év egyik legizgalmasabb időszaka: hat héten át, ötven kiállításmegnyitóval több tucat galériában, múzeumban, közösségi térben indul a 9.  Budapest Fotófesztivál. A 2025. március 28. és május 11. között zajló rendezvénysorozaton lesz nemzetközi sztárkiállítás, kortárs és klasszikus válogatások, valamint szakmai és közönségprogramok is.

Mit nézzünk márciusban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Márciusban sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal a látogatóit. Indul a Budapest FotóFesztivál, egy magyar származású fotográfus, aki megreformálta az állatfotózást, 160 éve elveszettnek hitt színezett fényképek és a Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium fotószakos diákjainak munkái. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Mit nézzünk 2025-ben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Idén sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen számos múzeum és galéria várja majd remek tárlatokkal a látogatóit. A Punkt megkereste azokat a hazai intézményeket és szervezeteket, amelyek főleg fotó-alapú kiállításokat rendeznek, hogy árulják el olvasóinknak, mi lesz a legfontosabb tárlatuk 2025-ben?

Tovább

TOP10 – Ezek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai

A hagyományteremtő, 2019-ben elindított szavazás után idén is arra voltunk kíváncsiak, hogy a fotográfiához köthető szakemberek véleménye alapján melyek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai. A lista élén ezúttal egy olyan tárlat áll, amely a magyar fotóművészet globális elismertségét hangsúlyozza.

Absztrakt tendenciák a kortárs magyar fotóművészetben – Válogatás a PRO FORMA kiállítás képeiből

Egyre több alkotót foglalkoztat a klasszikus képalkotástól való eltávolodás, valamint a valóság és absztrakció közötti határvonal mezsgyéjén való vizuális egyensúlyozás. A fotográfusok absztrakt festészeti hagyományokhoz kapcsolódó kérdésfelvetései jól mutatják a jelen generáció érzékenységét, egyszersmind kíváncsiságát a képzőművészeti előképek, hagyományok iránt, munkáikkal a képalkotás folyamatára helyezve a hangsúlyt.

Fake Holidays – Válogatás Reiner Riedler sorozatából

Az osztrák fotográfus, Reiner Riedler 2004-ben elindított Fake Holidays című sorozata a társadalmunk konzum szokásairól, azon belül a szabadidő eltöltéséről, a vakációról szól. A minél egzotikusabb és fantasztikusabb, annál jobb elve alapján készült szabadidőközpontok giccses építészeti világa ál-desztinációk létrehozásához vezetett, a valós helyek szürreális másolataihoz, amelyeket Riedler játékos és olykor harsány, ironikus látásmódjával örökített meg.

Fresh Meat 2024 – 8 fiatal magyar fotográfus sorozata

A Budapest FotóFesztivál a 35 év alatti alkotók számára meghirdetett kiírásából – Mucsy Szilvia és Somosi Rita kurátorok válogatása alapján – csoportos kiállítást rendezett. Az Erzsébetvárossal együttműködésben meghirdetett pályázat alapján a K6 Galériában április 1 és 21. között megrendezett tárlat tematikailag kötetlen stílusú és témájú alkotásokat mutatott be. Arra keresték a választ, hogy mi foglalkoztatja most a legfiatalabb generációt, melyek azok a tematikák, kérdések, amelyek mentén sorozataik /portfóliójuk formálódik. A kiállítás kurátorai főként az eredetiséget, a nem konvencionális látásmódot és megközelítést részesítették előnyben a témák és a koncepciók tekintetében. Galéria rovatunkba a kiállítók képeiből válogattunk.

„A fotográfián keresztül vontam be magam az életbe” – Beszélgetés Nino Migliorival, az olasz fotográfia doyenjével

Kiállítása megnyitója alkalmából Budapestre látogatott a második világháború után kibontakozó európai fotográfus nemzedék egyik utolsó élő alkotója, az 1926-ban Bolognában született Nino Migliori. Több mint hét évtizedet felölelő pályája a realizmustól a kísérleti képalkotás folyamatos gyakorlásán át egészen a konceptuális művekig terjed. Migliori munkásságában a fényképezés túlmutat a dokumentálás szándékán, számára a fotográfiák a kulturális referenciák, valamint a tér és a kép erejének tanulmányozásából létrejövő önálló műalkotások. A kilencvenhét éves alkotóval a Budapesti Olasz Kultúrintézetben készített interjút a Punkt; ugyanitt tekinthető meg május 9-ig a Budapest FotóFesztivál programjai részeként nyílt Túl a tükrön – Nino Migliori című kiállítás is.

Emlékkiállítás nyílt a 10 éve elhunyt Kerekes Gábor legismertebb képeiből

10 évvel ezelőtt, 2014. április 16-án hunyt el Kerekes Gábor (1945–2014) fotóművész. Halálának 10. évfordulóján az Artphoto Galériában nyílt kiállítással emlékeznek meg a magyar fotográfia történetének kiemelkedő személyiségéről. Az életmű legjelentősebb darabjait bemutató tárlat – mely a Kerekes hagyatékát őrző és gondozó KG Archívummal közös együttműködésben valósult meg – az alkotó különböző korszakaira és az őt foglalkoztató témákra fókuszál.