Címke: portréfotográfia

Nem kelt el, pedig akár egymillió dollárt is vártak Abraham Lincoln portréjáért

Egy rendkívül ritka fotográfia került kalapács alá április 23-án, melyet a szakértők akár 1 millió dolláros leütési árra becsültek. Az egyedülálló portré, amely Abraham Lincolnt ábrázolja, a University Archives árverésén szerepelt Wiltonban, az amerikai Connecticut államban. Az aukciósház több mint 60 tételből álló gyűjteményt kínált eladásra, amelyek az Egyesült Államok korábbi elnökeihez kötődnek. A különleges, ritkán hozzáférhető kéziratok, levelek, újságok és aláírt csekkek mellett egy Abraham Lincolnt ábrázoló, Gerald Ford által aláírt metszet és számos képeslap is szerepelt az árverési tételek listáján. Mindezek azonban közel sem tartottak számot akkora érdeklődésre, mint az a Lincolnt ábrázoló fénykép, amely végül nem kelt el az árverésen.

Tovább

„Számomra minden kép portré” – Válogatás a Peter Lindbergh kiállítás képeiből

A kiállítás több mint ötven fotográfiája között számos híres felvétel kapott helyet, köztük a fotográfus személyes kedvence az Angel Story (1993), amelyet Wim Wenders 1987-es, Berlin felett az ég című filmje ihletett, vagy Kate Moss 1994-es portréja az A Star is Born sorozatból. A ‘90-es évek manöken ikonjai mellett különleges színészportrék is láthatók: többek között Monica
Bellucciról, Nicole Kidmanről, vagy Adrien Brody-ról.

Embertársaink – Kisképzősök portréfotográfiáiból nyílt kiállítás Budapesten

A Képző- és Iparművészeti Szakgimnáziumban – intézményesült keretek között elsőként Magyarországon – 1913 óta működik fotográfus képzés, melynek alapítója Pécsi József fotóművész volt. Ám a Kisképző fotó szakosztálya nem pusztán régi jó híréből és patinájából él, hanem napjainkban is meghatározó résztvevője a hazai középfokú fotóoktatásnak. A szak időről-időre megmutatkozik a nyilvánosság előtt; ezúttal egy kisképzős kiállítássorozat részeként látható portré- és emberábrázolásra fókuszáló Embertársaink című kiállításuk a FSZEK Központi Könyvtárának Kiállító- és Tanulóterében.

Radical Beauty – Down-szindrómás modellek a kamerák előtt

A Radical Beauty című kiállítás újraértelmezi a szépség fogalmát, és a befogadás fontosságára hívja fel a figyelmet. A kiállításon több mint 60 fotográfus alkotásai szerepelnek, amelyek Down-szindrómás modelleket ábrázolnak. A kiállítás 2025. március 7. és május 25. között tekinthető meg a berlini f³ – freiraum für fotografie galériában.

Akik még kezet foghattak George Washingtonnal – az amerikai függetlenségi háború veteránjainak portréfotográfiái

Még javában tartott az amerikai polgárháború, amikor egy connecticuti testvérpár, Nelson és Roswell Moore 1864-ben úgy döntött, hogy felkeresi, majd portréfotográfiákon örökíti meg a nyolc évtizeddel korábbi függetlenségi háború még élő, matuzsálemi korú veteránjait. Ez volt az egyik első alkalom, amikor a fotográfiát a történelmi emlékezet szolgálatába állították.

Portrait of Britain Vol. 7. – Kihirdették a legnagyobb angliai portréverseny nyerteseit

Már hetedik alkalommal rendezték meg a Portrait of Britain versenyét, amelyet a British Journal of Photography hívott életre. Ez a fotográfiai verseny arra vállalkozott, hogy az Egyesült Királyságban élő emberek történeteit elmesélő alkotásokat díjazzon. A zsűri először 200 munkát emelt ki, majd később, 2025. január 6-án kihirdette azt a 100 győztes felvételt, melyeket aztán a szigetország közterületein állítanak ki.

Annie Leibovitz elkészítette a spanyol királyi család portréját

Nemrég bemutatták Annie Leibovitz legújabb portrésorozatát, melyet VI. Fülöp spanyol királyról és Letícia királynéról készített. Ezek a portrék nemcsak a királyi család hivatalos arculatát erősítik, hanem a spanyol társadalom számára is szimbolikus üzenetet hordoznak, hiszen harmonikusan ötvözik a történelmi hagyományokat és a kortárs művészetet, így egyszerre szolgálnak műalkotásként és jelentős történelmi kordokumentumként.

Az ellopott ikonikus Churchill-portrét Olaszországban találták meg

Több mint két évvel egy nagy feltűnést keltő lopás után Olaszországban került elő Winston Churchill ikonikus portréjának, The Roaring Lion-nak egy eredeti nagyítása. A történelmi fotográfiát, amelyet a kanadai fotográfus, Yousuf Karsh készített, 2021 végén lopták el a kanadai Ottawában található Fairmont Château Laurier szállodából. Most egy nemzetközi nyomozás eredményeként a portré visszakerül eredeti tulajdonosához.

Az élet ritmusa – a Portrait of Humanity 6. kiadásának győztes egyéni fényképei

A Portrait of Humanity fotópályázat a Portrait of Britain kezdeményezésből indult, ám amíg utóbbi csak Nagy-Britanniára koncentrált, addig előbbi a világ minden tájáról fogad nevezéseket. Idén hatodik alkalommal szervezték meg a pályázatot, amelyre hat kontinens 23 országából érkeztek pályaművek, a zsűri most 30 fényképet, és további három sorozatot tüntetett ki. A zsűri célja az volt, hogy olyan műveknek adjanak megjelenési lehetőséget, amelyek a közös tapasztalatok, vagy éppen az egyéni élmények mentén mesélnek el egy történetet a világból.

Tovább

Fotótörténet – Terry O’Neill: Faye Dunaway a Beverly Hills Hotelben (1977)

Terry O’Neill 1977-ben készült fotóján Faye Dunaway látható egy medence mellett ülve, az előző esti Oscar-díjátadóról beszámoló újságok társaságában. A kép nem csupán egy emlékezetes pillanat megörökítése, hanem a hollywoodi álomgyár feszültségeinek és magányának szimbóluma is.

„Szeretem azokat, akiket lefényképezek” – Bruce Gilden kiállítása a Fotografiska New Yorkban

A kortárs amerikai utcai fényképezés fenegyereke, Bruce Gilden (1946) életművének legjellemzőbb képeiből nyílt kiállítás a Fotografiska New Yorkban. A szeptember 29-ig nyitva tartó Why These? című tárlat anyagát maga a fotográfus válogatta, hogy saját szűrőjén keresztül engedjen betekintést Coney Island, Brooklyn, de New York egésze, valamint Haiti és Tokió kendőzetlenül nyers valóságába.

Királyi portrék – A fotográfiáé a főszerep a Buckingham-palotában

A londoni Buckingham-palotában található The King’s Gallery termeiben nyílik májusban fotókiállítás Royal Portraits: A Century of Photography címmel. A tárlat nem pusztán az exkluzivitása miatt érdekes, hiszen bemutatja a brit királyi családról készült leghíresebb portrékat és a képek mögötti történeteket, hanem a portréfotográfia fejlődését is nyomon követhetik a látogatók az 1920-as évektől napjainkig készült fotográfiákon keresztül. A kiállítás május 17-től látogatható egészen október 6-ig.

A fotográfia történetmesélő szerepét hangsúlyozzák a LensCulture Portrait Awards idei kiemelt képei

A LensCulture kihirdette a Portrait Awards idei versenyének győzteseit és a döntőbe jutott művészeit. A pályázat összesen 39 művészt jutalmazott, akik 6 kontinens 21 országából származnak. A zsűri véleménye szerint a pályázók az idei évben a fotográfia egyetemes nyelvét használó, kreatív megközelítéseket keresték, amelyek egyedi történetekről tudósítanak.

Vajon ki volt a 19. században a legtöbbször lefényképezett amerikai?

A címben feltett kérdésre – ironikus módon – valószínűleg nincs pontos válasz. Ennek ellenére 2015-ben Picturing Frederick Douglass: An Illustrated Biography Of The 19th Century’s Most Photographed American címmel egy könyv is megjelent e témában, és a washingtoni National Portrait Gallery-ben közel egy éven át látogatható tárlatán mutatták be a Douglassról készült felvételeket.