Címke: Robert Capa Fotográfiai Központ

TOP10 – Ezek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai

A hagyományteremtő, 2019-ben elindított szavazás után idén is arra voltunk kíváncsiak, hogy a fotográfiához köthető szakemberek véleménye alapján melyek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai. A lista élén ezúttal egy olyan tárlat áll, amely a magyar fotóművészet globális elismertségét hangsúlyozza.

Tovább

A sarkvidéki éjszaka csillagai – Esther Horvath kiállítása a Capa Központban

Esther Horvath A sarkvidéki éjszaka csillagai című kiállítása lenyűgöző bepillantást nyújt az Északi-sarkvidék törékeny szépségébe és a klímaváltozás hatásaiba. A World Press Photo-díjas fotográfus munkái a sarkvidék éjszakai világát és az ottani kutatók mindennapjait örökítik meg. A tárlat 2025. január 31-ig tekinthető meg a Capa Központban.

Mit nézzünk decemberben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Decemberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. Egy retrospektív életműkiállítás, a legelső magyar World Press Photo-díjas női fotográfus munkái, az égbolt képei és a legjobb természetfotók. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Miért nem írták ki az elmúlt időszakban a Capa-nagydíjat?

2022. augusztus 16-án jelentette be a Capa Központ a Facebook oldalán, hogy a 2023-as Capa-nagydíj pályázat beadási időszakát technikai okokból egy évvel el kell halasztaniuk. Az azóta eltelt időszakban azonban nem jelent újabb kiírás, így megkerestük Virágvölgyi Istvánt, a Capa-nagydíj titkárát, hogy mi az oka az idén 10 éves nagydíj szüneteltetésének.

Mit nézzünk novemberben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Novemberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. Stalter György józsefvárosi fotói és az azokról készült festmények, Matécsa Dávid első hazai kiállítása, Cristina Kahlo fotográfiái, Szász Lilla és Rita GT közös tárlata, Bartis Attila portréi és a kortárs magyar fotóművészet néző-pontjai. 

Mit nézzünk októberben? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Októberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. Érkezik az év egyik legjobban várt tárlata, ahol Frida Kahlo privát fotógyűjteményét láthatjuk a Mai Manó Házban. A Tér-Kép Galériában egy díjnyertes sorozat, a Capa Központban egy török fotográfus munkái, míg a Hagyományok Háza kiállításán a pixelek és a folklór lesz a téma. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Mit nézzünk szeptemberben? – a Punkt fotókiállítás ajánlója

Szeptemberben sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. A beszédhiba ellenszere, a mesterséges intelligencia, Minyó 50. kiállítása, a fotófilm, valamint a divat ábrázolása kelet-európai fotográfusok munkáiban. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

„A legértékesebb dolgok az életben az ember emlékei”– André Kertész polaroidjai a Capa Központban láthatók

A halott feleségének ajánlott from my window című albumában szereplő polaroid képek egy évekig tartó gyászmunka eredményei. A gyászfeldolgozás az apró színes kompozícióknakazonban csak egyik rétege. Kertész korábbi képeinek újraértelmezett motívumait is fellelhetjük ugyanis a késői polaroidokon. Mintha az idős művész „minden egyes képpel egy korábbira akart volna emlékezni”.

Tovább

Mit nézzünk augusztusban? – a Punkt fotókiállítás ajánlója

Augusztusban sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal a látogatóit. Kertész polaroidjai, kockaházak a képzőművészetben, Maurer Dóra Fényelvtan-műhelye, valamint a fiatalok ábrázolása Szász Lilla munkáiban. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Mit nézzünk júliusban? – a Punkt fotókiállítás ajánlója

Júliusban sem maradunk izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen ismét számos múzeum és galéria várja új tárlatokkal a látogatóit. Picasso és egy magyar származású fotográfus barátsága, a PIM íróportréi, a tavalyi Kassák-díjas sorozata, valamint a víz ábrázolása magyar fotográfusok munkáiban. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Mohos Márton és Erdős Dénes nyerte el a 42. Magyar Sajtófotó Pályázat fődíjait

A MÚOSZ Fotóriporterek Szakosztálya által meghirdetett 42. Magyar Sajtófotó pályázatra 250 fotográfus, 2470 pályaművel jelentkezett, a beküldött képek száma 6801 volt. A 2024. február 15-én a Magyar Újságírók Országos Szövetsége székházában megrendezett eseményen összesen 16 kategóriában hirdettek ki nyertest a nemzetközi zsűri tagjai,  melyről itt a Punkton is beszámoltunk. A két fődíjas fotográfus nevét viszont csak ma, a 42. Magyar Sajtófotó Kiállítás megnyitóján tették közzé.

Magyar fotográfus is bekerült a 2023-as Futures vándorkiállításába

A 2017-ben elstartolt Futures platform célja, hogy felhívja a figyelmet Európa tehetséges, feltörekvő fotográfusaira. Nemrég bejelentették az ENERGIA: újraelosztás és mértéktartás nyolc nyertesét, akiket a 116 pályázó közül választott ki a zsűri. A nyertesek között van Biró Dávid is, akinek képei jelenleg a Mai Manó Házban megrendezett Mint Te és Én – Fiatal Magyar Fotográfia című kiállításon is láthatók. Az idei zsűri tagjai Ángel Luis González és Julia Gelezova (PhotoIreland), Mucsi Emese (Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ), Daria Tuminas (FOTODOK) és Pamela Peters (FOMU) voltak.

Fotósorozat a Petőfi utcák lakóiról – Válogatás a Pictorial Collective anyagából

A Pictorial Collective kilenc tagja – Bácsi Róbert László, Bődey János, Hirling Bálint, Mohai Balázs, Móricz-Sabján Simon†, Pályi Zsófia, Stiller Ákos, Urbán Ádám és Végh László – másfél év alatt több ezer kilométert megtéve járta be Magyarországot, Kárpátalját, valamint a Vajdaságot és Erdélyt, hogy megörökítsék a Petőfi utcák életét.