Címke: természetfotó

„A tudomány fikció, sci-fit készíteni teljesen haszontalan” – válogatás a párizsi MEP kiállításának képeiből

A növények vizuális ábrázolását mutatja be a párizsi Maison Européenne de la Photographie (MEP) kiállítása a fotográfia 19. századi megszületésétől a kortárs gyakorlatokig. A mintegy 40 művet reprezentáló Science/Fiction – A Non-History of Plants című tárlat Anna Atkins cianotípiától Karl Blossfeldt tipológiáin, valamint Ágnes Dénes land art munkáin át Joan Fontcuberta fényképészeti objektivitást megkérdőjelező sorozatáig segít értelmezni és megérteni a természet világát.

Tovább

A beszorult mókus című fotó nyerte a 2024-es Nikon Comedy Wildlife Awards díját

Egy vörös mókust ábrázoló fotó – amelynek kissé balszerencsés, ám szórakoztató helyzete örökre megmarad az utókornak – nyerte el a 2024-es Nikon Comedy Wildlife Awards fődíját. Milko Marchetti olasz természetfotográfus Stuck Squirrel című képe a zsűri szerint tökéletesen tükrözi a verseny célját: szórakoztat, miközben felhívja a figyelmet a természetvédelem fontosságára.

Ezek a fényképek lesznek az új Windows-os háttérképek

Ha Windows-háttérképekről van szó, sokaknak egy zöld mező jut először eszébe, amely fölött fehér bárányfelhők úsznak. Ez volt a Windows XP alapértelmezett háttérképe, amelyet Charles O’Rear, amerikai fotográfus készített, és amelyről gyakran mondják, hogy minden idők legtöbbször megtekintett fényképe. A Bliss című képhez hasonlóan sokaknak ismerős lehet az a kék alapú, minimalista háttérkép is, amely a Windows 10 operációs rendszerrel érkezett. Többen azt hitték, hogy a négyosztatú, stilizált ablakot ábrázoló kép számítógépes grafikával készült, ám valójában ez egy valódi fénykép. A titokról Bradley Munkowitz rántotta le a leplet, aki elmondta, hogy a felvételt csapatával együtt lézerek és füstgép segítségével készítették.

Elhunyt Paul Caponigro (1932–2024)

2024. november 10-én 91 éves korában elhunyt Paul Caponigro amerikai tájfotográfus, aki Ansel Adams és Minor White tanítványa is volt. Caponigro több évtizedes pályafutása során számos elismerést kapott és tizenkét könyvet adott ki.

Ők nyerték el a 2024-es természetfotó-pályázat fődíjait

Idén 32. alkalommal került kiírásra a Közép-Európai térség legrégebbi hagyományokkal rendelkező természetfotó-pályázata, a naturArt által rendezett Az Év Természetfotósa pályázat, amelyre 143 fotográfustól 2825 kép érkezett. A díjakat 2024. november 12-én adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, melynek kiállításán a pályázat utolsó fordulójába jutott mintegy 130 fotográfia látható.

„A legkisebb dolgokban is ott rejlik a csoda” – Kazuaki Koseki: Nyári tündérek

Koseki fotói nemcsak a szentjánosbogarak különleges világát tárják elénk, hanem a természet erejét és szépségét is hangsúlyozzák. A szentjánosbogarak fényei nemcsak gyönyörű látványt nyújtanak, hanem szimbolizálják az élet múlékonyságát és a természet törékenységét is. Koseki sorozata arra emlékeztet bennünket, hogy a természetben rejlő szépségek megragadása és megőrzése mennyire fontos egy olyan világban, ahol a természetes élőhelyek fokozatosan eltűnnek.

Pusztuló oázisok roncsolt fotókon – a Portrait of Humanity 6. egyik győztes sorozata

Napjainkban Marokkó ad otthont a világ legnagyobb vizes élőhelyeinek, amelyek azonban az éghajlatváltozás miatt egyre nagyobb veszélyben vannak, a művész munkájában arra törekedett, hogy képeivel rávilágítson az emberiség és a természet közötti kapcsolatra. Azért, hogy ezt a jelentést még jobban elmélyítse, a sorozat fényképeit különböző savas oldatokkal kezelte, hogy az így létrejött roncsolt felület egyfajta metaforaként utaljon a pusztuló oázisokra.

Magyarország fáinak titkos meséi – Fotókiállítás a Folly Arborétumban

Európa egyik legnagyobb hársfája, a zsennyei „ezeréves tölgy” és az ötvöskónyi famatuzsálem, amelyet a legenda szerint Koppány vezér ültetett, és amely alatt IV. Béla is megpihent. Ezeket a különleges fákat is megismerhetik az érdeklődők a badacsonyörsi Folly Arborétumban az Évgyűrűkben őrzött történetek – Magyarország fáinak titkos meséi című fotókiállításon.

Tovább

Ők nyerték el az idei természetfotó-pályázat fődíjait

31. alkalommal hirdették ki a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége pályázatának végeredményét, melyre 2926 érvényes kép érkezett 153 szerzőtől. A díjakat 2023. november 7-én adták át a Magyar Természettudományi Múzeumban, melynek kiállításán a pályázat utolsó fordulójába jutott 122 fotográfia látható.

„Minden egyes napnak az állatok világnapjának kellene lennie!” – Zana Briski: Animalograms

Az 1966-ban Londonban született Oscar-díjas rendező és fotóművész, Zana Briski a Punktnak küldött levelében írta meg, hogy alkotói folyamatait kizárólag a természet szeretete inspirálta, így fotográfust vagy más képzőművészt nem tud megnevezni. Legújabb munkájában egy archaikus technikát alkalmaz, és a képek egyediségét már több díjjal is jutalmazták.

Daróczi Csaba nyerte el Az Év Természetfotósa díjat, Kártyás Gergő pedig Az év ifjú természetfotósa

Harmincadik alkalommal írta ki a naturArt – Magyar Természetfotósok Szövetsége Magyarország és Közép-Európa legnagyobb hagyományokkal bíró, talán legrangosabb természetfotós pályázatát. A Magyar Természettudományi Múzeumban 2022. november 9-én megrendezett díjátadón hirdették ki az idei nyerteseket, ahol megnyílt a pályázat legjobb képeiből rendezett kiállítás is.