Címke: videó

Ez az első mesterséges intelligencia által generált kép, amely szerzői jogi védelemben részesül

Az Invoke vállalat megszerezte az első olyan szerzői jogi védelmet az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatalától (U.S. Copyright Office), amely teljes mértékben mesterséges intelligencia (MI) által generált műalkotásra vonatkozik. Ez az eset precedenst teremthet a jövőbeni MI által támogatott művészeti alkotások szerzői jogi védelmére vonatkozóan.

Tovább

Dorothea Lange – Sam Contis: Day Sleeper – Az időtlenség és az intimitás képei

Egy kortárs amerikai fotográfus, Sam Contis (1982) miközben Dorothea Lange (1895–1965) fotóhagyatékát kutatta, arra vállalkozott, hogy a gazdasági világválság időszakának megkerülhetetlen krónikásának eddig kevésbé, vagy egyáltalán nem ismert fényképeiből albumot állítson őssze. A londoni MACK gondozásában még 2020-ban megjelent Day Sleeper című fotókönyv kortárs kontextusban, ugyanakkor az időtlenség különös érzésétől átitatva reprezentálja Lange fotográfiai gyakorlatát.

I Am Martin Parr – dokumentumfilm a fogyasztói társadalom krónikásáról

A 2024-ben készült I Am Martin Parr című dokumentumfilm különleges utazásra hívja a nézőket Anglián keresztül, bemutatva Martin Parr életét és munkásságát. Lee Shulman rendező filmje feltárja Parr világát, aki képeivel évtizedek óta provokálja és elgondolkodtatja a közönséget.

A Danny Lyon fotói által inspirált Motorosok című film mától streamelhető

Január 18-tól a SkyShowtime kínálatában is megtekinthető a Motorosok (The Bikeriders) című film, amely Danny Lyon ikonikus fotósorozata alapján készült. A film az 1960-as évek Chicagójában játszódik, és egy fiktív motoros klub, a Vandálok felemelkedését és átalakulását mutatja be.

Elhunyt Oliviero Toscani (1942–2025)

82 éves korában, 2025. január 13-án elhunyt Oliviero Toscani, olasz fotográfus, akinek neve a Benetton sokkoló reklámkampányaival forrt össze az 1990-es években. Toscani munkássága komoly hatást gyakorolt a vizuális kultúrára, és a reklámot mint művészeti formát új szintre emelte, miközben heves vitákat váltott ki szerte a világon.

A magyar fotóművészet és a skót rockzene találkozása: Maurer Dóra inspirálta a Franz Ferdinand lemezborítóját

A nemzetközi szinten is elismert magyar képzőművész, Maurer Dóra (1937) egyik híres alkotásának újragondolt verziója szerepel a Franz Ferdinand skót rockegyüttes legújabb Human Fear című albumának borítóján. A zenekar vizuális világát meghatározó fotó – amely a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményében is megtalálható – Maurer ikonikus Hét fordulat című önarcképsorozatának egyik darabja, mely az egyedi geometriai formáival és színvilágával tökéletesen harmonizál a zenekar kreatív elképzeléseivel.

TOP10 – Ezek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai

A hagyományteremtő, 2019-ben elindított szavazás után idén is arra voltunk kíváncsiak, hogy a fotográfiához köthető szakemberek véleménye alapján melyek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai. A lista élén ezúttal egy olyan tárlat áll, amely a magyar fotóművészet globális elismertségét hangsúlyozza.

A fotográfia újragondolása: Az együttműködés ereje – könyvajánló a Collaboration című kötetről

A Thames & Hudson kiadásában megjelent kötet hiánypótló kísérletet tesz a fotográfia történetének bemutatására, amely a fotográfus és a fotóalany közötti összetett együttműködésre összpontosít. A Collaboration célja, hogy egy olyan potenciális fényképezéstörténetet kínáljon, amely eltér a domináns, egyéni fényképészek és a technikák történetétől, a kollaboráció anyagi, gyakorlati és politikai körülményeinek tanulmányozása révén.

TOP10 – Ezek voltak a Punkt legnépszerűbb cikkei 2024-ben

2024-ben közel 300 ezren olvasták a Punkt.hu online fotográfiai magazint, amely fennállásának 5. évfordulóját ünnepelte. A naponta frissülő tartalmak nemcsak széles közönséget értek el, hanem hozzájárultak ahhoz is, hogy a Punkt a hazai fotográfiai élet meghatározó szereplője legyen.

Tovább

Valóban Frida Kahlo hangját őrzi a mexikói Nemzeti Hangkönyvtár?

2019-ben a mexikói Nemzeti Hangkönyvtár egy régi rádióműsorból származó hangfelvételt hozott nyilvánosságra, amelyről feltételezik, hogy Frida Kahlo hangját örökítette meg. A spanyol nyelvű felvételen egy női hang Diego Rivera külsejét és jellemét írja le, az 1950-es évek elején készült az El Bachiller című rádióműsor számára, amely híres mexikói írókat és művészeket mutatott be; valószínűleg 1953-ban vagy 1954-ben vették fel, ám csak Frida Kahlo halála után, 1955-ben sugározták először. A mexikói hatóságok szerint a felvétel lehet az egyetlen fennmaradt hanganyag Kahlo hangjáról, aki maga soha nem hagyott hátra hivatalos hangfelvételt.

Virtuális zarándoklat a Vatikánba – 400.000 fotóból készült el a Szent Péter-bazilika virtuális mása

A Vatikán, a Microsoft és az örökség digitalizálásával foglalkozó Iconem cég között létrejött együttműködés során eddig nem látott léptékű örökségvédelmi dokumentációs és digitalizációs projekt valósult meg 2024 novemberére, melynek során a Szent Péter-bazilikáról 400.000 nagy felbontású fényképet készítettek drónok, kamerák és lézerek segítségével.

,,Apámat festem (…), aki magyar származású művész és fotográfus” – Frida Kahlo édesapjának fotográfusi pályafutása

Frida Kahlo nevét világszerte éppen úgy ismerik, mint szülőországában, Mexikóban. Az alkotó édesapja, Guillermo Kahlo neve azonban kevéssé van jelen a nemzetközi köztudatban, annak ellenére, hogy Mexikó egyik legelismertebb és legfoglalkoztatottabb fotográfusa volt a 20. század első évtizedeiben. Munkái Frida művészetére is nagyban hatottak, illetve sok fénykép őrzi az alkotó viharos életének fejezeteit is.

„Frida univerzális művészete mindenütt jelen van” – beszélgetés Perla Labarthe Álvarezzel, a Frida Kahlo Múzeum igazgatójával

A Kék Ház Frida Kahlo és Diego Rivera közös szándékának köszönhetően vált múzeummá, amely 1958-ban nyitotta meg kapuit, négy évvel Frida halála után. A múzeum nem csupán Frida otthonát és műhelyét őrzi, hanem életének és művészetének mélységeibe is betekintést nyújt. Perla Labarthe Álvarezzel, a múzeum igazgatójával beszélgettünk Frida Kahlo évtizedekig elzárt fotógyűjteményéről, amely 2025. január 12-ig a Mai Manó Házban tekinthető meg.

Kihirdették a Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards 2024-es fődíjasait

Ezekben a percekben jelentették be a 2024-es Paris Photo–Aperture PhotoBook Awards nyerteseit, amely a fotókönyvek szerepét ünnepli a fotográfia történetében. Idén a Paris Photo-Aperture PhotoBook Awards díjra 940 könyv érkezett a világ ötvenkilenc országából, köztük kiemelkedő alkotások Argentínából, Japánból, Indonéziából, Új-Zélandról és más országokból. Szeptember 18-20-án a zsűri New Yorkban találkozott, ahol három napon át vizsgálta és mérlegelje a beérkezett pályaműveket, és végül egy harmincöt címből álló szűkített listát állított össze.