Címke: videó

Elhunyt Oliviero Toscani (1942–2025)

82 éves korában, 2025. január 13-án elhunyt Oliviero Toscani, olasz fotográfus, akinek neve a Benetton sokkoló reklámkampányaival forrt össze az 1990-es években. Toscani munkássága komoly hatást gyakorolt a vizuális kultúrára, és a reklámot mint művészeti formát új szintre emelte, miközben heves vitákat váltott ki szerte a világon.

A magyar fotóművészet és a skót rockzene találkozása: Maurer Dóra inspirálta a Franz Ferdinand lemezborítóját

A nemzetközi szinten is elismert magyar képzőművész, Maurer Dóra (1937) egyik híres alkotásának újragondolt verziója szerepel a Franz Ferdinand skót rockegyüttes legújabb Human Fear című albumának borítóján. A zenekar vizuális világát meghatározó fotó – amely a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményében is megtalálható – Maurer ikonikus Hét fordulat című önarcképsorozatának egyik darabja, mely az egyedi geometriai formáival és színvilágával tökéletesen harmonizál a zenekar kreatív elképzeléseivel.

TOP10 – Ezek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai

A hagyományteremtő, 2019-ben elindított szavazás után idén is arra voltunk kíváncsiak, hogy a fotográfiához köthető szakemberek véleménye alapján melyek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai. A lista élén ezúttal egy olyan tárlat áll, amely a magyar fotóművészet globális elismertségét hangsúlyozza.

A fotográfia újragondolása: Az együttműködés ereje – könyvajánló a Collaboration című kötetről

A Thames & Hudson kiadásában megjelent kötet hiánypótló kísérletet tesz a fotográfia történetének bemutatására, amely a fotográfus és a fotóalany közötti összetett együttműködésre összpontosít. A Collaboration célja, hogy egy olyan potenciális fényképezéstörténetet kínáljon, amely eltér a domináns, egyéni fényképészek és a technikák történetétől, a kollaboráció anyagi, gyakorlati és politikai körülményeinek tanulmányozása révén.

TOP10 – Ezek voltak a Punkt legnépszerűbb cikkei 2024-ben

2024-ben közel 300 ezren olvasták a Punkt.hu online fotográfiai magazint, amely fennállásának 5. évfordulóját ünnepelte. A naponta frissülő tartalmak nemcsak széles közönséget értek el, hanem hozzájárultak ahhoz is, hogy a Punkt a hazai fotográfiai élet meghatározó szereplője legyen.

Valóban Frida Kahlo hangját őrzi a mexikói Nemzeti Hangkönyvtár?

2019-ben a mexikói Nemzeti Hangkönyvtár egy régi rádióműsorból származó hangfelvételt hozott nyilvánosságra, amelyről feltételezik, hogy Frida Kahlo hangját örökítette meg. A spanyol nyelvű felvételen egy női hang Diego Rivera külsejét és jellemét írja le, az 1950-es évek elején készült az El Bachiller című rádióműsor számára, amely híres mexikói írókat és művészeket mutatott be; valószínűleg 1953-ban vagy 1954-ben vették fel, ám csak Frida Kahlo halála után, 1955-ben sugározták először. A mexikói hatóságok szerint a felvétel lehet az egyetlen fennmaradt hanganyag Kahlo hangjáról, aki maga soha nem hagyott hátra hivatalos hangfelvételt.

Virtuális zarándoklat a Vatikánba – 400.000 fotóból készült el a Szent Péter-bazilika virtuális mása

A Vatikán, a Microsoft és az örökség digitalizálásával foglalkozó Iconem cég között létrejött együttműködés során eddig nem látott léptékű örökségvédelmi dokumentációs és digitalizációs projekt valósult meg 2024 novemberére, melynek során a Szent Péter-bazilikáról 400.000 nagy felbontású fényképet készítettek drónok, kamerák és lézerek segítségével.

,,Apámat festem (…), aki magyar származású művész és fotográfus” – Frida Kahlo édesapjának fotográfusi pályafutása

Frida Kahlo nevét világszerte éppen úgy ismerik, mint szülőországában, Mexikóban. Az alkotó édesapja, Guillermo Kahlo neve azonban kevéssé van jelen a nemzetközi köztudatban, annak ellenére, hogy Mexikó egyik legelismertebb és legfoglalkoztatottabb fotográfusa volt a 20. század első évtizedeiben. Munkái Frida művészetére is nagyban hatottak, illetve sok fénykép őrzi az alkotó viharos életének fejezeteit is.

„Frida univerzális művészete mindenütt jelen van” – beszélgetés Perla Labarthe Álvarezzel, a Frida Kahlo Múzeum igazgatójával

A Kék Ház Frida Kahlo és Diego Rivera közös szándékának köszönhetően vált múzeummá, amely 1958-ban nyitotta meg kapuit, négy évvel Frida halála után. A múzeum nem csupán Frida otthonát és műhelyét őrzi, hanem életének és művészetének mélységeibe is betekintést nyújt. Perla Labarthe Álvarezzel, a múzeum igazgatójával beszélgettünk Frida Kahlo évtizedekig elzárt fotógyűjteményéről, amely 2025. január 12-ig a Mai Manó Házban tekinthető meg.

Kihirdették a Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards 2024-es fődíjasait

Ezekben a percekben jelentették be a 2024-es Paris Photo–Aperture PhotoBook Awards nyerteseit, amely a fotókönyvek szerepét ünnepli a fotográfia történetében. Idén a Paris Photo-Aperture PhotoBook Awards díjra 940 könyv érkezett a világ ötvenkilenc országából, köztük kiemelkedő alkotások Argentínából, Japánból, Indonéziából, Új-Zélandról és más országokból. Szeptember 18-20-án a zsűri New Yorkban találkozott, ahol három napon át vizsgálta és mérlegelje a beérkezett pályaműveket, és végül egy harmincöt címből álló szűkített listát állított össze.

Groteszk álomképek diszkrét gyűjteménye – Jim Jarmusch: Some Collages

Az amerikai és a nemzetközi független film megkerülhetetlen alkotója, Jim Jarmusch kreatív megnyilvánulásai régóta túlmutatnak a mozi médiumán. Képzőművészeti tevékenysége 2021-ben vált szélesebb körben ismertté, miután az Anthology Editions kiadó gondozásában megjelent fotóalapú munkáit tartalmazó Some Collages című monográfiája. Mindeközben Jarmusch idén novemberben a Paris Photo vendége lesz annak apropóján, hogy a szürrealizmus születésének századik évfordulóján Man Ray négy rövidfilmje restaurált kópájához az amerikai rendező SQÜRL nevű formációja készített zenét.

Edith Tudor-Hart életművének újraértelmezése feminista szemszögből

Az elmúlt évtizedben több kiadvány is megjelent, amely a fotográfia történetében mellőzött női művészek életművét eleveníti fel. Így került újra a köztudatba az osztrák-brit fényképész Edith Tudor-Hart is, akinek pályafutását korábban erősen beárnyékolták kommunista kapcsolatai és tevékenységei. Az Egyesült Királyság Kew-i Levéltárában több száz aktát őriznek róla, mivel elkötelezett kommunista, és szovjet kém volt, ami miatt évekig megfigyelték. Erős baloldalisága miatt sokáig nem foglalkoztak vele, ám egy új londoni kiállítás most kísérletet tesz arra, hogy Tudor-Hart 25 éves munkásságát új kontextusban vizsgálja.

225 millió forintot fizettek egy ritka Leicáért a Wetzlarban tartott aukción

A Wetzlar Camera Auctions (WCA) 2024. október 12-én, immár hatodik alkalommal rendezett árverést, ahol 248 tételre – köztük ritka fényképezőgépekre és objektívekre – lehetett licitálni. A kiemelt tételek között szerepelt egy 1934-es Leica IIIc prototípus, amely 562.500 euróért kelt el, valamint egy különleges Leica M2, amelyet az amerikai légierő számára készítettek, de a Christo által becsomagolt Leica kamera szintén nagy figyelmet keltett. A Leica és más gyártók ritkaságai ezúttal is jelentős összegekért találtak gazdára.