Címke: videó

Mit nézzünk májusban? – A Punkt fotókiállítás ajánlója

Májusban sem maradunk fontos és izgalmas fotókiállítások nélkül, hiszen számos múzeum és galéria várja remek tárlatokkal és programokkal a látogatóit. Még tart a Budapest FotóFesztivál, indul a 10. Pécsi Fotóbiennálé, Pálfi György fotógyűjteménye és csoportos kiállítás mesterséges intelligencia által generált képekből. Ezekre a tárlatokra mindenképp érdemes ellátogatni.

Tovább

Fenyegető elegancia és fotográfiai inspiráció: Robert Mapplethorpe és Yves Saint Laurent találkozása a párizsi divathéten

A Párizsi Haute Couture Hét egyik legemlékezetesebb eseménye kétségkívül a Saint Laurent 2025-ös őszi/téli férfiruhabemutatója volt, amelyet Anthony Vaccarello egy meglepetésszerű show keretében tárt a közönség elé. A bemutatót a Bourse de Commerce – Pinault Collection épületében rendezték, ahol Tadao Ando betonrotundája sejtelmes sötétségbe burkolózott, csupán néhány csillár világította meg a teret.

Two Strangers Trying Not to Kill Each Other – Dokumentumfilm jelent meg Joel Meyerowitz házasságáról

Maggie Barrett (1949) író, zenész, művész az 1990-es években találkozott Joellel, későbbi férjével. Szerelem volt ez első látásra, amolyan romantikus regényekbe való: viharos, tántoríthatatlan. Maggie és férje máig együtt vannak — és mivel Joel nem más, mint maga Meyerowitz (1938), nemrégiben dokumentumfilm készült házasságukról. A Two Strangers Trying Not to Kill Each Other 2024-ben került először a fesztiválok műsorára.

Ravens címmel készült film a világhírű japán fotográfus, Masahisa Fukase életéről

A huszadik századi japán fotográfia meghatározó alakjának nemcsak fényképei, hanem élete is figyelemreméltó. Bár a művészről fényképein keresztül is sokat lehet tudni, a nemrég elkészült játékfilm új aspektusokból mutatja be az alkotót. A filmben Fukasét Tadanobu Asano játssza, feleségének alakját Kumi Takiuchi jeleníti meg. A film forgatókönyvét annak rendezője, Mark Gill írta, aki a fikciós elemeket is tartalmazó filmmel Fukase viharos életére és zseniális munkásságára egyaránt felhívja a figyelmet. A filmet 2024. október 25-én mutatták be, az alkotást a kritikusok és a nagyközönség is lelkesen fogadta.

Százéves kamerát alakított át egy kísérletező kedvű fotográfus

Egy Skyy művésznéven tevékenykedő fotográfus különleges fényképezőgépet fejlesztett ki. A művész, aki gyakran dolgozik analóg, nagy formátumú kamerákkal, elhatározta, hogy egyik fából készült fényképezőgépét átalakítja úgy, hogy az egyszerre négy filmtekercsre rögzítse a külvilág látványát. Ezeket a leexponált tekercseket egymás alá helyezve egyetlen összefüggő kép kapható, amely a nagy formátumú képekhez hasonlóan részletes látványt nyújt.

„Minden egyes expozíció egyfajta morális kérdés is volt számomra” – beszélgetés Szabó Dezső képzőművésszel

Szabó Dezső képzőművész 1967-ben született Keszthelyen. 1990 és 1997 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola festő szakos hallgatója volt, miközben a hagyományos festészeti technikákról idővel áttért a fotográfia médiumára. Munkáiban rendre kérdőre vonja a fotográfiai kép objektivitásának hitelességét, valamint a társadalom percepcióit a fotográfiák kapcsán. Valós látványokat rögzít ugyan, de a médiaképek vagy természeti jelenségek nyomán konstruált makettjei és mesterségesen előidézett effektjei gyakorta megtévesztően hatnak. A Mai Manó Házban főként modellezett látványokat bemutató Jelenség/Phenomenon című kiállítása április 6-ig tekinthető meg. Ebből az alkalomból beszélgettünk az alkotóval.

Ylla, a magyar származású fotográfus, aki az állatfotózás teljesen új világát teremtette meg

A magyar származású Ylla a világ első állatportré-fotográfusaként forradalmasította a műfajt. Nem csupán az állatokat fényképezte, hanem azok belső világát is megragadta, legyen szó állatkertek vadjairól vagy az afrikai szavanna élőlényeiről. Egyedülálló látásmódja és antropomorf megközelítése nemcsak a fotóművészetben hagyott nyomot, hanem a gyermekirodalomban is, ahol képeivel új mesélési formát teremtett. Képeiből a Mai Manó Házban nyílt kiállítás Ylla: A modern állatfotózás születése címmel, mely 2025. április 6-ig látogatható.

„Az a legnagyobb díj az életben, ha alkothat az ember” – beszélgetés Horesnyi Mátéval

A Mai Manó Ház 2018-ban írt ki fotópályázatot Weegee éjszakája címen a Fotóhónap2018 fesztivál keretében. Az első helyezett a Budapesten 1996-ban született Horesnyi Máté lett, aki ma már animációsfilm-készítőként alkot, miközben számos hazai és nemzetközi díj birtokosa. A pályázat főnyereménye egy Leica C-Lux fényképezőgép volt, amellyel időközben Horesnyi elkészítette tradicionális spanyol ünnepeket bemutató sorozatát. Az anyagból született Bienvenido Mister Extranjero! című kiállítás 2025. április 6-ig ingyenesen látogatható a Mai Manó Ház PaperLab Galériájában. Ebből az alkalomból beszélgettünk az alkotóval.

Ez az első mesterséges intelligencia által generált kép, amely szerzői jogi védelemben részesül

Az Invoke vállalat megszerezte az első olyan szerzői jogi védelmet az Egyesült Államok Szerzői Jogi Hivatalától (U.S. Copyright Office), amely teljes mértékben mesterséges intelligencia (MI) által generált műalkotásra vonatkozik. Ez az eset precedenst teremthet a jövőbeni MI által támogatott művészeti alkotások szerzői jogi védelmére vonatkozóan.

Tovább

Dorothea Lange – Sam Contis: Day Sleeper – Az időtlenség és az intimitás képei

Egy kortárs amerikai fotográfus, Sam Contis (1982) miközben Dorothea Lange (1895–1965) fotóhagyatékát kutatta, arra vállalkozott, hogy a gazdasági világválság időszakának megkerülhetetlen krónikásának eddig kevésbé, vagy egyáltalán nem ismert fényképeiből albumot állítson őssze. A londoni MACK gondozásában még 2020-ban megjelent Day Sleeper című fotókönyv kortárs kontextusban, ugyanakkor az időtlenség különös érzésétől átitatva reprezentálja Lange fotográfiai gyakorlatát.

I Am Martin Parr – dokumentumfilm a fogyasztói társadalom krónikásáról

A 2024-ben készült I Am Martin Parr című dokumentumfilm különleges utazásra hívja a nézőket Anglián keresztül, bemutatva Martin Parr életét és munkásságát. Lee Shulman rendező filmje feltárja Parr világát, aki képeivel évtizedek óta provokálja és elgondolkodtatja a közönséget.

A Danny Lyon fotói által inspirált Motorosok című film mától streamelhető

Január 18-tól a SkyShowtime kínálatában is megtekinthető a Motorosok (The Bikeriders) című film, amely Danny Lyon ikonikus fotósorozata alapján készült. A film az 1960-as évek Chicagójában játszódik, és egy fiktív motoros klub, a Vandálok felemelkedését és átalakulását mutatja be.

Elhunyt Oliviero Toscani (1942–2025)

82 éves korában, 2025. január 13-án elhunyt Oliviero Toscani, olasz fotográfus, akinek neve a Benetton sokkoló reklámkampányaival forrt össze az 1990-es években. Toscani munkássága komoly hatást gyakorolt a vizuális kultúrára, és a reklámot mint művészeti formát új szintre emelte, miközben heves vitákat váltott ki szerte a világon.

A magyar fotóművészet és a skót rockzene találkozása: Maurer Dóra inspirálta a Franz Ferdinand lemezborítóját

A nemzetközi szinten is elismert magyar képzőművész, Maurer Dóra (1937) egyik híres alkotásának újragondolt verziója szerepel a Franz Ferdinand skót rockegyüttes legújabb Human Fear című albumának borítóján. A zenekar vizuális világát meghatározó fotó – amely a Magyar Fotográfiai Múzeum gyűjteményében is megtalálható – Maurer ikonikus Hét fordulat című önarcképsorozatának egyik darabja, mely az egyedi geometriai formáival és színvilágával tökéletesen harmonizál a zenekar kreatív elképzeléseivel.

TOP10 – Ezek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai

A hagyományteremtő, 2019-ben elindított szavazás után idén is arra voltunk kíváncsiak, hogy a fotográfiához köthető szakemberek véleménye alapján melyek voltak 2024 legfontosabb hazai fotókiállításai. A lista élén ezúttal egy olyan tárlat áll, amely a magyar fotóművészet globális elismertségét hangsúlyozza.