Egymilliárd forintot várnak Man Ray utolsó asszisztensének hagyatékáért a Christie’s árverésén
21 • 02 • 09Baki László
Man Ray szürrealista művész, és baráti körének műveiből és személyes tárgyaiból álló gazdag gyűjtemény kerül kalapács alá 2021. március 2-án a Christie’s párizsi központjában. Az alkotások a művész utolsó asszisztensének, a 2003-ban elhunyt Lucien Treillardnak a hagyatékából származnak. A közelgő Christie’s árverés a legnagyobb aukció, amelyet 2014 óta Man Raynek szenteltek, amikor a Sotheby's 400 tételt árverezett el a Man Ray Alapítvány gyűjteményéből.
A mostani aukcióra bocsátott 203 mű között Man Ray könyvei és személyes tárgyai mellett, a művészekről készített portréi, és barátja, Marcel Duchamp által alkotott ready-made-ek is helyet kaptak. A tételekért – amelyeket Treillard özvegye kínált fel eladásra – 3 millió eurót (egymilliárd forint körüli összeget) várnak az árverés szervezői.
Treillard Georges Visât-n, a litográfuson és szerkesztőn keresztül ismerte meg Man Rayt, aki 1960-ban vette fel asszisztensének, és egészen Man Ray 1976-ban bekövetkező haláláig dolgoztak együtt. Treillard gyakran szerzett be anyagokat Man Ray ready-made-jeihez, és kiállításokat is szervezett neki. Treillard napjainkban inkább a művész örökségének támogatásában betöltött szerepéről ismert, mint aki a műtárgyak kiállításokra való kölcsönzésében, és archívumokban való elhelyezésében segédkezett.
A márciusi árverés legdrágább tétele Duchamp egyik „doboz-a-bőröndben” műve, amelyben a dadaista művész 68 alkotásának reprodukciója található. Az 1940-ben megálmodott, és 1963-ban megvalósított alkotás leütési árát 200–300.000 euró körül várják.
Az aukción Man Ray fotográfiai munkássága is megjelenik majd. Egy könyv mellett, amelyben rayogramok vannak, olyan kontaktmásolatokat is eladásra kínálnak, amelyeken Man Ray ismerősei láthatók, többek közt Dora Maar, Pablo Picasso, Max Ernst és Jean Cocteau. De a Christie’s árverésén Lee Millerről, az amerikai fotóriporternőről, Man Ray egyik szerelméről készült híres portré is megvásárolható lesz, aki a művész számos alkotásában visszatérő modell volt.
A 37. Leitz Photographica aukcióra – amelyet 2020. november 21-én rendeztek meg – szánt 632 darab fototechnikai eszköz közül a legrégebbi (és egyben legdrágább) tétel egy 1840-ben gyártott Voigtländer Daguerreotype kamera volt, melynek magyar vonatkozása is van. A közel 60 millió forintért elkelt kamera történetét ezen a linken lehet elolvasni.