Szerelem a palesztin-izraeli konfliktus árnyékában – Válogatás Antonio Faccilongo Habibi című sorozatából
21 • 04 • 04Antonio Faccilongo
Április 15-én hirdetik ki a világ legrangosabb sajtófotó-versenyének számító World Press Photo Contest győzteseit. Az idei versenyre 130 ország 4315 fotóriportere nevezett 74 470 képpel, melyek közül a zsűri tagjai hathetes munkával választották ki a legjobb műveket. Az elkövetkezendő napokban bemutatjuk az „Év képriportja” kategóriában közzétett mindhárom sorozatot, melyek közül április közepén jelentik be a végső nyertest.
FRISSÍTÉS (2021. április 15.):
2021-ben a World Press Photo Story of the Year díjat Antonio Faccilongo kapta Habibi című képriportjáért.
A B’Tselem emberi jogi szervezet 2021 februárjában közzétett jelentése szerint közel 4200 palesztint tartanak fogva izraeli börtönökben állambiztonsági okokból. Vannak köztük, akikre húsz év, vagy annál is hosszabb fogság vár. Ahhoz, hogy valaki meglátogasson egy izraeli börtönben fogva tartott palesztin foglyot, számos akadályt kell leküzdenie, a határátkelés szabályaitól a börtön szabályzatán át, az Izraeli Biztonsági Ügynökség (ISA) által meghatározott korlátozásokig. A látogatók és foglyok rendszerint az átlátszó válaszfalak két oldalán ülnek, és telefonon keresztül beszélgethetnek. A házastársi látogatásokra nincs lehetőség, és a fizikai érintkezés is tilos, kivéve a tíz év alatti gyermekeket, akiknek tíz percre engedik meg a látogatás végén, hogy megöleljék apjukat.
A 2000-es évek eleje óta azok a hosszú büntetésüket töltő palesztin fogvatartottak, akik családot szerettek volna alapítani, spermát csempésztek ki a börtönből, a gyermekeiknek szánt ajándékba rejtve. Sokfeléképpen rejtik el az örökítőanyagot, például tollba, cukorka csomagolópapírjába vagy csokoládéba. 2021 februárjában a Middle East Monitor adta hírül, hogy megszületett a 96., izraeli börtönből kicsempészett spermából fogant palesztin csecsemő.
A Habibi, ami arabul azt jelenti, „szerelmem,” olyan szerelmek történetét meséli el, amelyek a modern történelem egyik legrégebb óta tartó és legbonyolultabb ellentétének háttere előtt bomlanak ki. Az olasz fotográfus, Antonio Faccilongo sorozatában azt igyekszik megmutatni, milyen hatással van a konfliktus a palesztin családokra, és hogy milyen nehézségekkel néznek szembe, amikor igyekeznek érvényt szerezni reproduktív jogaiknak, és megőrizni emberi méltóságukat. A háború, a hadi cselekmények és a fegyverek helyett a fotográfus arra a bátorságra és állhatatosságra koncentrál, ahogyan az emberek nem hajlandóak kapitulálni a bebörtönzés előtt, és amivel életben akarnak maradni egy konfliktus sújtotta területen.
A teljes sorozat ezen a linken tekinthető meg.