Láthatatlan Látvány – Válogatás vak fotográfusok képeiből
21 • 05 • 16Baki László
A Sight Unseen (Láthatatlan Látvány) című kiállítást – mely a vak fotográfusok első nagy múzeumi kiállítása volt – először 2009. május 2. és augusztus 29. között az UCR/Kaliforniai Fotográfiai Múzeumban rendezték meg, és azóta már Oroszországtól Mexikóig a világ számos országában láthatták az érdeklődők. A kiállítás a legkiválóbb vak fotográfusokat mutatja be, azokat, akik a látás természetével kapcsolatos elképzeléseket tanulmányozzák. Régi gondolat, hogy a jó művészet nem a szem, hanem az elme műve. Beethoven akkor is komponált, amikor már nem hallott, a vakon író Milton és Homérosz pedig a menny és az alvilág tájait varázsolta elénk.
A Sight Unseen projekt művészei ugyanígy saját belső látomásaikat mutatják meg a látóknak, anyagi és eszmei világokat ötvöznek vizuálisan gazdag és érzelmileg komplex módon. A bemutatott művészek a látáskárosodás széles spektrumát képviselik: a legtöbben teljesen vakok, de vannak köztük gyengénlátók is, akik különböző mértékig érzékelik az anyagi világ valamilyen korlátozott képét. Mindnyájan a saját érzékeikre hagyatkozva tájékozódnak, hogy a fotográfiát mint médiumot használva jelenítsék meg a képet, amelyet az őket körülvevő térről alkotnak.
„E művészek jellemzően konceptuális munkái egy meglepően fontos tételt vetnek fel – a vak fotográfusok rendelkeznek a legtisztább látással a világon. „A mennyországot csak azok láthatják néhány futó pillanatig, akik nincsenek abban a helyzetben, hogy túl közelről nézzék”, írja Robert Frost költő. A Láthatatlan Látvány (Sight Unseen) című kiállítás művészei – miközben bármely más gyűjtemény alkotóihoz hasonlóan különböző egyéniségek – három alapvető konceptuális beállítottság szerint készítik alkotásaikat.” (Douglas McCulloh)
A kiállítás kurátorának, Douglas McCulloh esszéjének magyar fordítása itt olvasható.