Brassaï Párizsa – Képek a városról, amelyet Picasso is szeretett
22 • 03 • 30Baki László
The Paris of Brassaï. Photographs of the City Picasso Loved címmel rendeztek kiállítást az egyik legismertebb magyar származású fotográfus, Brassaï munkáiból a Museo Picasso Málaga termeiben.
Brassaï 1924-ben érkezett Magyarországról Párizsba, a rákövetkező évben pedig egy barátja, Zborowski megismertette Atget képeivel. Ezek olyannyira elbűvölik, hogy ettől fogva egész életében példaképének tekinti a párizsi fotográfust. 1926-ban ismerte meg André Kertészt, akit többször elkísért munkája során, sokat tanulva tőle. Bár Kertész már ekkor biztatta a fényképezésre, Brassaï valójában csak 1929-től fotografált. „Harmincéves koromig azt sem tudtam, mi az a fényképezőgép. – S akkor miért jutott eszedbe? – Mert nem fértek már el bennem a képek, annyit szedtem magamba, főleg az éjszakai csavargásaim alatt” – mondta egy beszélgetés során Illyés Gyulának. Egy kölcsönbe kapott, egyszerű amatőrgéppel kezdett dolgozni. Eleinte a leghétköznapibb tárgyakat fényképezte, 1930-ban pedig az éjszakai Párizst kezdte megörökíteni..[1]
Két évvel később 1932. december 2-án jelent meg Az éjszakai Párizs (Paris de nuit) című albuma a város jellegzetes alakjait az éjszaka frekventált helyein – bárokban, metróállomásokon és mellékutcákban – bemutató fotóival. Ugyanabban az évben csatlakozott ahhoz az intellektuális és művészi avantgárd közösséghez, amelynek Picasso is tagja volt. Az 1930-as évek közepére Brassaï barátai közé tartozott Salvador Dalí, Giacometti, Max Ernst, Man Ray, Georges Bataille, Le Corbusier, Samuel Beckett és természetesen Picasso: „A század legfenomenálisabb művészének ismeretsége és barátsága”, írta később „egy holdra utazással is felért!”.
Brassaï fotográfusként létrehozta a fény (és az árnyékok) városának vizuális topográfiáját az 1930-as és 40-es években, de a Malagában megrendezett kiállítás célja az, hogy termékeny képzőművészként is megismerjék őt a látogatók, hiszen Brassaï nemcsak fotográfus, hanem egyben sokoldalú művész is volt, aki rajzolt, szobrokat és filmeket is készített.
A tárlaton több mint 300 olyan alkotást mutatnak be – fényképeket, rajzokat és szobrokat – amelyek főként a Brassaï család archívumából származnak (Estate Brassaï). A kiállításon Pablo Picasso fényképei és műalkotásai is láthatók, valamint az alábbi művészek munkái is: Pierre Bonnard, Georges Braque, Lucien Clergue, Fernand Léger, Dora Maar és Henri Michaux.
A tárlat felépítése négy részből áll, amelyek a filmen, a vizuális művészeteken, az irodalmon és a zenén keresztül mutatják be az egyik leghíresebb fotográfus életművét.
[1] Kincses Károly: Fotográfusok – made in Hungary. Akik elmentek / Akik ittmaradtak, Magyar Fotográfiai Múzeum – Federico Motta Editore, 1998. 19–21. o.
Museo Picasso Málaga
The Paris of Brassaï. Photographs of the City Picasso Loved
2021. október 19. – 2023. január 8.