Válogatás a Circulation(s) – Festival of Young European Photography kiállításainak képeiből
22 • 06 • 02Udvari Orsolya
Fiatalság, feltörekvő alkotók és alkotások – ezek adták a gerincét a Circulation(s) fotófesztiválnak, mely idén 12. alkalommal Párizs Centquatre térségében 2022. április 2. és május 29. között a kortárs fotó legfrissebb, új hangjainak adott teret a bemutatkozásra. A fesztivál rendezője a Fetart művészeti kollektíva volt, ami tíz független kurátorból áll. Missziójuk, hogy a fotó és a kortárs művészetek határait feszegessék, terjesszék és „cirkulálják” a fotográfiai újdonságokat. Fontos, hogy csak a fiatalabb generációk kapnak teret a fesztiválon, annak érdekében, hogy érvényesülni tudjanak a kánonban már szereplő, elismert, idősebb művészek mellett a fotográfiai szcénában.
2022-ben 30 művész 15 különböző nemzetből állította ki munkáit. A fesztivál más nemzeti kiállítók mellett idén négy kortárs örmény művész egy-egy sorozatának szentelt kiemelt figyelmet.
Areg Balayan és Vaghinak Ghazaryan a háború témájával foglalkoznak, dokumentarista eszközökkel, de más-más szemszögből. Balayan saját katonai élményét is megidézve, a háborús konfliktusok saját nemzetének szövetébe ivódását ragadja meg, Ghazaryan pedig a háború okozta traumák lenyomatát követi a háború utáni életben.
Karén Khachaturov képei szürrealisztikus világot alkotnak, amelyben a digitális világ emberre gyakorolt hatásait vizsgálja. Magány, elidegenedés, a tapasztalás hiánya kap fontos és megkomponált, színpadias szerepet sorozatában, legtöbbször a fogyasztás áldozatául esett individuumok bemutatásán keresztül.
Sona Mnatsakanyan Vanadzor városának lakóit és a lakókon keresztül magát a várost is bemutatja kiállított munkáiban. Az örmény poszt-szovjet örökség lakhatási kérdésekben és a városok életében is erős nyomot hagyott, így képein az elvándorlás majd visszavándorlás jelensége is megfigyelhető. Vanadzor is alvó várossá vált, amely újra kezd felébredni, hiszen több fiatal tért vissza a nyüzsgő városokból erre a helyszínre. Ezt örökítette meg projektjében Mnatsakanyan.
A háború tematikája más művésznél is megjelenik, például Marta Bogdanska munkájában, ami az állatok háborús célokra való felhasználását vizsgálja. Az állatok és a természet témáját teszi központi témájává Dominik Fleischmann Algernon virágai című munkájában, ahol a laboratóriumi célokra felhasznált állatok és növények körüli moralitást vizsgálja. Könnyedebb, populárisabb témák is megjelennek, mint a pop-kultúra albumborítói (Elisabeth Gomes Barradas), de a krumpli banalitásán keresztül újabb súlyos társadalmi kérdések is kibontásra kerülnek (Ana Núnez Rodríguez). Ezek mellett izgalmas perspektívákból bemutatva a migráció, a családi történetek, a közösségek élete és a politika témája is meghatározó a fesztiválon.
A fesztiválprogram a kiállítások mellett magában foglalt professzionális, a fotográfusoknak szóló workshopokat és beszélgetéseket, de a látogatók számára is készültek különböző programokkal. Újdonság volt például a kifejezetten tinédzserek számára kialakított vezetések és kiadványok. A fesztivál során két díj is kiosztásra került, egyet közönségszavazás alapján, egyet pedig a hivatalos zsűri ítélt oda az általuk kiválasztott alkotónak.
Circulation(s) – Festival of Young European Photography
2022. április 2. – május 29.