Sebastião Salgado: Magnum Opus – A Sotheby’s történetének legnagyobb fotótárlata
22 • 10 • 07Cserna Endre
Az 1978-tól napjainkig terjedő ötven fotóból álló új válogatás olyan munkákat emel ki, amelyek a világ legkülönbözőbb kultúráinak intim és generációkon átívelő szemszögéből mutatják be a világot. A sorozatok tizenkét őslakos közösség megismerését segítik, valamint a globális klímaválságra hívják fel a figyelmet. A Magnum Opus a Sotheby's York Avenue-i székházában szeptember 26-tól október 12-ig ingyenesen látogatható.
A nagyközönség számára is nyitott kiállítás a Sotheby's történetének legnagyobb kurátori önálló fotótárlata. A Lélia Deluiz Wanick Salgado által kurált félszáz fotóból álló válogatásban a művész számos, 1978 és 2018 között készült képének közvetlenül a művész stúdiójából származó platina nyomatai láthatók. A Magnum Opus része a Sotheby's háromrészes adománygyűjtő kezdeményezésének, amely az elismert brazil erdőtelepítési nonprofit szervezet, az Instituto Terra javára gyűjt támogatásokat – a Salgado kiállításon kívül a partneri kapcsolat része a Sotheby's első alkalommal megrendezett gálája, amelynek elnöke a szintén világhírű fotográfus, Annie Leibovitz, fellépője pedig a brazil énekesnő, Anitta lesznek, valamint egy aukció, amelyen egyedülálló műalkotások kerülnek majd árverésre minden művészeti médiumból.
Az Instituto Terra, amely a kiállítás eladásából származó bevétel kedvezményezettje, példátlan erő a globális klímaválsággal kapcsolatos alkalmazott beavatkozásban. Az 1998-ban Sebastião Salgado és Lélia Deluiz Wanick Salgado által közösen alapított intézmény a világ egyetlen olyan szervezete, amely elkötelezett Brazília egyedülálló ökoszisztémájában történő erdőtelepítéshez szükséges tudományos ismeretek megosztása és széles körű terjesztése mellett. 1998 óta az Instituto Terra közel hárommillió, a brazil atlanti-óceáni erdőben őshonos fát ültetett és több mint kétezer kiszáradt vízforrást élesztett újjá. Emellett számos természetvédelmi oktatási programot szervezett a nyilvánosság számára, átfogó oktatási eszköztárat hozott létre a gazdák számára, hogy fenntartható megközelítést alkalmazzanak a szarvasmarhatartásban, és több mint kétszázötven állatfajt mentett meg a kihalástól, köztük olyan veszélyeztetett fajokat is, mint a puma.