A nyugati identitás kérdéseit járja körül az egyik legnagyobb olasz fotográfiai fesztivál
23 • 05 • 25Szabó Benedek
A Fotografia Europea fotográfiai fesztivált már 18. alkalommal rendezik meg különböző helyszíneken, így az utóbbi időben a nemzetközi közönség figyelmét is felkeltette. A rendezvény most április 28. és június 11. között visszatér Észak-Olaszországba, Reggio Emilia városába. A fesztivál most a globalizáció témájára összpontosít, így tíz külön kiállítással olyan kérdésköröket mutat be, mint a nemzeti identitás, a marginalizált közösségek, a Brexit, vagy a társadalmi aktivizmus.
Mint korábban, úgy most is egy 16. századi hatalmas kolostor, a Chiostri di San Pietro ad helyszínt a rendezvénynek. Az épület első emeletén Mónica De Miranda A sziget című projektjének képeivel találkozhatnak a látogatók, a kiállított fényképek a nemi identitás, és a társadalmi kategóriák megváltozott helyzetét vizsgálják. A következő teremben Simon Roberts Merrie Albion című projektje szerepel, amely az Egyesült Királyság történelmi és jelenkori helyzetét elemzi. A fotográfiák mellett látható lesz a The Brexit Lexicon című kétrészes videomunka, amely a Brexit körüli politikai és közéleti vitákat közelíti meg saját szempontrendszerén keresztül.
A kiállítás egyik rendhagyó vállalkozása az volt, hogy összegyűjtötte a különféle politikai döntéseket, és a tömegtüntetéseket dokumentáló vizuális anyagokat. Ebből azzal a szándékkal hoztak létre kiállítást, hogy ezzel megtartsák azok aktualitását. A konkrét eseményekhez kapcsolódó fényképek és mozgóképek általában csak addig kapnak figyelmet, amíg a napi sajtóban jelen vannak, ám a kiállításon többekhez eljuthat mindaz, ami a hírek sokaságában elveszett.
A kiállítások között megjelennek olyan alkotók is, akik az euroatlanti világot elhagyva más értékekre összpontosítanak. Ilyen a francia származású Geoffroy Mathieu is, aki egy antropológiai kutatása során egy gyűjtögető életmódot folytató természeti nép életét követte nyomon. Az így létrejött L'Or des ruines művészi vállalkozás egy olyan alternatív életstílusról szól, amely az erőforrások megosztására épülő berendezkedést tartja szem előtt.
A Reggio Emilia városának egy másik helyszínén lesz látható az a kiállítás, amelyet a fesztivál minden évben más-más művészre bíz. Idén Myriam Meloni olasz fotográfus nyerte a megbízást, aki az Ovidius által elbeszélt mítoszokból kiindulva a kortárs Európa portréját rajzolja meg. Az alkotó szemszögéből a kontinensen egyfajta szelíd forradalom zajlott le, amelynek eredménye lehet a női egyenjogúság, illetve a különböző közösségek együttélésének lehetősége. A művész egy új kritikai perspektívát kínál, amely párbeszédet szeretne folytatni a kulturális értékekről, és az átalakuló Európáról.
A fesztivál keretében megrendezett kiállításokon láthatók még – többek között – Sabine Weiss, Nan Goldin, Luigi Ghirri, Rafał Milach, Ferdinando Scianna, Bernard Plossu, Simon Roberts és Yelena Yemchuck képei is, akinek hamarosan a Mai Manó Ház PaperLab Galériájában nyílik kiállítása.
Fotografia Europea
2023. április 28. – június 11.