Fókuszban az MFSZ új tagjai: Váradi Viktor
23 • 06 • 17Punkt
A Magyar Fotóművészek Szövetsége 2022-ben tagfelvételt hirdetett, ahol egy kétfordulós pályázaton bírálták el a jelentkezők portfólióját vagy fotószakírói tevékenységének ismertetését. Az év elején bejelentett döntés értelmében 11 fővel bővült az MFSZ tagjainak száma, akiknek művészeti tevékenységét a következő hetekben itt a Punkton is bemutatjuk.
Váradi Viktor fotográfus, szakoktató 2007-ben végzett a – Gulyás Miklós által vezetett, de azóta megszűnt – fotografus.hu fotóiskolában, majd a Moholy-Nagy László Művészeti Egyetemen szerzett mesterdiplomát 2013-ban. 2010–11-ben Pécsi József Fotóművészeti Ösztöndíj nyerteseként az Öndefiníció fotósorozatán dolgozott, melyet 2012-ben a Mai Manó Házban állított ki.
Alkotói tevékenysége középpontjában a privát fotó áll. Személyes témájú sorozatok készítésével foglalkozik. Az identitás kérdése, az emberi kapcsolatrendszerek, érzelmek képi megjelenítése, az emlékek, emlékképek művészetbe való beemelése foglalkoztatja. A technikai kísérletezés jellemző alkotói attitűdjében, a felvetett kérdések képi megfogalmazásához gyakran feszegeti a fotográfia határait, installációkat, és videó munkákat is készít. Jelenleg a SZÁMALK-Szalézi Technikum és Szakgimnázium fotográfus szakfelelőse, és a Budapesti Metropolitan Egyetem óraadó tanára.
Váradi Viktor: Aranyhomok
Váradi Viktor egy éve dolgozik a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával Aranyhomok sorozatán, melyet oldalunkon publikál először. A sorozat kiindulópontja szülőfaluja Csengőd egy 2300 fős lélekszámú kis település az Alföldön, azon belül is a Homokhátságon. A pusztaság mint fotográfiai téma mindig is vonzotta. 2022 nyara az utóbbi évtizedek legmelegebb és legszárazabb nyara volt, az aszály minden eddiginél nagyobb kihívás elé állította az itt élőket és a gazdálkodókat. A globális felmelegedés okozta problémák bemutatása mellett ebben a sorozatban is fontos szerepet kap a személyes kötődése a tájhoz, a szülőföldhöz való viszony ábrázolása.
Legutóbbi önálló kiállítása 2021-ben a TOBE Gallery-ben került megrendezésre Előhívás címmel. Ebben a sorozatban édesapja elvesztését, és a fotográfiához fűződő viszonyát dolgozta fel.
A fotográfus további képei ezen a linken tekinthetők meg.