Sylvia Plachy kiállítás nyílt New Yorkban Echoes and Omen címmel
23 • 10 • 16Princz Zsófia
Sylvia Plachy magyar származású fotóművész 1943-ban született Budapesten a második világháború idején. A humanista fotográfia egyik jelentős képviselőjéről maga Richard Avedon nyilatkozott így: „Megnevettet és összetöri a szívemet. Erkölcsös. Ő minden, aminek egy fotográfusnak lennie kell.” Plachy munkái 2023. november 5-ig a Bronx Documentary Centerben láthatók New Yorkban.
Sylvia Plachy a magyar forradalom elől gyermekként egy lovaskocsiban elrejtőzve menekült el, csupán egy bőröndöt és egy plüssmackót vitt magával. Két év bécsi tartózkodás után családja végül kivándorolhatott az Egyesült Államokba, ahol nem sokkal később már a New York-i Pratt Institute-ban tanult.
A főiskola után Sylvia fotóriporterként és portréfotográfusként dolgozott. 1974-ben csatlakozott a Village Voice csapatához, de fotóesszéi megjelentek többek között a The New York Times, a New Yorker, a Time, a Smithsonian, a Granta, a Metropolis, a Fortune, a Geo és az Art Forum című lapokban is. Több mint három évtizeden keresztül dokumentálta a kulturális eseményeket, gyilkosságokat, művészeket, lázadásokat, írókat, cirkuszi állatokat és utcai jeleneteket. Egyedi stílusa, valamint a kompozíció és a világítás szabályait felrúgó megközelítése a fotográfia világának egyik kiemelkedő alakjává tette.
André Kertész, Sylvia mentora és barátja így nyilatkozott munkásságáról:
„Soha nem láttam még a pillanatot ennyire bensőségesen és emberi módon érzékeltetni és filmre vinni.”
Plachy intenzíven személyes, lírai és néha lesújtó fotográfiái elképesztő energiát vittek a Village Voice oldalaira. Az 1955-ben alapított hetilap, mely a New York-i kreatív közösség platformjaként indult az Egyesült Államok legolvasottabb alternatív újságja volt négy évtizeden keresztül. Fényképei egy olyan időszakot örökítenek meg, amikor New York egyszerre volt a világ kultúrájának és művészetének, valamint a politika, a faji kérdések és a korrupció központja. Évtizedekkel azelőtt, hogy napi 95 millió fénykép került volna fel az Instagramra, nem kevés New York-i várakozott kedd esténként az Astor Place újságosbódéjánál a szerdai Voice első példányaira, hogy lássa, hogy a fotográfusok az elmúlt hét életének milyen szokatlan szeletét örökítették meg.
Fotográfusként más életeket és kultúrákat fedezhetett fel, és a képzése „gyakorlatias” volt, mivel a világ minden táján járt és fényképezett. Plachy többezer New York-i munkáján túl eljutott Kelet-Európába, az első Öbölháborúba és Dél-Amerikába is. Stílusa nem követ tudatosan egy adott művészt vagy művészeti irányzatot, és az évek során organikusan fejlődött. Különböző technikákkal kísérletezik, fekete-fehérben és színesben is dolgozik több fényképezőgéppel felszerelve: egy ütött-kopott Leicával (a hírekhez vagy utcai munkákhoz), egy Hasselbladdal (általában portrékhoz) és egy Wideluxszal (felvonulásokhoz és tájképekhez).
Sylvia Plachy jelenleg is Queensben él és dolgozik.
Sylvia Plachy: Echoes and Omen
Bronx Documentary Center
2023. szeptember 29. – november 5.