Az emberi lét kérdései a 2023-as PhEST fókuszában – Válogatás az olasz fotófesztivál kiállításainak képeiből
23 • 10 • 24Szabó Benedek
A PhEST egy fotográfiai, zenei és filmszakmai művészeti fesztivál, amelyet idén nyolcadik alkalommal rendeznek meg a dél-olaszországi Monopoli városában. A mostani esemény az Embernek lenni hívószó köré szerveződik, így a bemutatkozó művészek munkáiban az emberi lét általános kérdései és kihívásai kerülnek középpontba. A fesztivál célja, hogy évről évre olyan alkotásokat mutasson be, amelyek különböző életstílusokat, érzelmeket és sorsokat új szempontok mentén közelítenek meg. A fesztiválra a világ minden tájáról érkeznek művészek, akik kiállításokon, portfólióbemutatókon, illetve mesterkurzusokon mutatkozhatnak be a nagyközönség előtt.
A PhEST azzal a céllal született, hogy Olaszországba hívja a legjelentősebb alkotókat, hogy egy nemzetközi, összművészeti fesztivált hozzon létre. Ehhez remek helyszín Monopoli városa, amelyet a Földközi-tenger összeköt a Balkánnal, a Közel-Kelettel, és Afrikával. A rendezvény idén szeptember elsejétől november elsejéig látogatható a dél-olaszországi városban.
A fesztivál számos kiváló fotográfust szerepeltet, akik különleges művészeti projektekkel érkeztek. Az amerikai-perui származású Alessandro Cinque munkáiban Latin-Amerika környezeti, társadalmi és politikai kérdéseit vizsgálja. Egyik legfontosabb sorozata a bányászat pusztító hatását mutatja be, és azt, hogy ez a tevékenység a természeti értékeken felül a helyi őslakos közösségeket is veszélyezteti. A most kiállított sorozata – amely az Alpaqueros címet kapta – az éghajlatváltozás hatásait vizsgálja Peruban. A természeti értékek fontos szerepet kapnak a dél-afrikai művész, Gideon Mendel munkáiban is, aki már régóta foglalkozik környezetvédelmi jelenségek fényképezésével. Új munkájában, amely az Égő világ címet viseli, az Ausztráliában, Görögországban, Kanadában és az Egyesült Államokban egyre gyakoribb bozóttüzeket dokumentálja.
Clay Lipsky, az Emmy-díjas amerikai fotográfus és grafikus egy globális problémát dolgozott fel. Atomic Overlook című sorozata az atombomba-kísérleteket rekontextualizája azzal a céllal, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a nukleáris fenyegetés napjainkban is jelen van. A spanyol dokumentarista fotográfus, Christina de Middel tízévnyi riporteri munka után kezdte el vizsgálni a fotográfia és az igazság közötti kapcsolatot. A Gentleman's Club címet viselő projektjében a prostitúció jelenségét, vagyis a test árucikké válását vizsgálta, fényképeket és interjúkat készített, hogy jobban megismerje és feltárja a jelenség hátterét.
Hasonlóan hosszú munka eredményét mutatja be a fesztivál egyik legelismertebb alkotója. Az amerikai Robin Schwartz munkái megtalálhatók a világ számos jelentős intézményének gyűjteményében, például a New York-i Metropolitan Múzeumban, a MoMA-ban, valamint a párizsi Bibliothèque Nationale de France-ban. Idén az Amelia & The Animals című sorozata látható, amely a művésznő lányával közösen átélt élményeiről tudósít. Ez a sorozat egy körülbelül húszéves időszakot ölel fel. Egy másik alkotó, Ingmar Bjorn Nolting szabadúszó fotográfusként él és dolgozik Lipcsében. A mostani fesztiválon a Kilakoltatás című filmjét mutatja be, amely a németországi Lützerathban található falu kiürítése ellen harcolókat mutatja be.
Lisa Sorgini, a nemzetközileg elismert ausztrál művész Anya című kiállítása egy igen különleges fényképsorozatot mutat be. A hét évig készült projekt az anya családban és a társadalomban betöltött szerepének alakulását vizsgálja. A brazil Luisa Dörr munkái elsősorban az emberi természet és a nőiesség összetettségének feltárására törekszenek. Az Imilla című kiállítás a bolíviai Cochabambában élő női korcsolyázók új generációjáról szól, akik sportolás közben hagyományos öltözetet viselnek, amely mára az ellenállás szimbólumává vált.
A kiállítás másik figyelemre méltó művésze az Amszterdamban élő Milan Gies, akinek sorozatait világszerte számos kiállításon bemutatták, és vezető magazinokban publikálták. Legújabb munkája a Kompozíció címet viseli, a sorozat az emberi test realista látásmódját kínálja a nézőnek. A projekt alanyai Amszterdam és a környező területeken élő hajléktalan emberek voltak, akiket a fotográfus a műtermében fényképezett le. A kiállításon látni lehet Phillip Toledano, a nagy-britanniai művész felvételeit is. Az alkotó fő inspirációját társadalmi és politikai kérdésekben találta meg, gyakran konceptuális formát választ ahhoz, hogy ezeket bemutassa. Így van ez az Another America című sorozatánál is, amely egy visszatekintés az 1940-es évek végének AI generálta világára.
Természetesen számos olasz művésszel is lehet találkozni a fesztiválon. Giulia Gatti fotográfus már évek óta dolgozik Dél-Amerikában – Peru, Bolívia, Patagónia és Mexikó térségeiben – a Corazonada című projektjével. Képei a normák felforgatásának vágyáról és a női testek történetéről mesél. A fesztiválon mutatkozott be az olasz művészpáros, Jean-Marc Caimi és Valentina Piccinni is, akik 2013 óta dolgoznak együtt különböző dokumentarista és személyes hangvételű projekteken. A két alkotó új kiállítása Puglia régiójának színes világát mutatja be, de a fesztiválon látható a RhOME című sorozatuk is, amely az alkotók hosszú távú projektjének egyik fontos fejezete.
Idén mutatkozott be az egyik legismertebb olasz művész, Noemi Comi is, aki képzőművészként és konceptuális fotográfusként is alkot. A Lupus Hominarius című sorozata a 2023-as Sony World Photography Awards és a New Post Photography Award kreatív kategóriájának nyertesei között is szerepelt. Ez a fotográfiai munka a vérfarkasokkal kapcsolatos calabriai legendákra és népmesékre utal, a képek ezeket a misztikus elemeket értelmezik újra.
PhEST 2023
2023. szeptember 1. – november 1.