Kollektív valóság és kelet-európai identitás – Válogatás Matécsa Dávid két fotósorozatából
23 • 11 • 09Punkt
Matécsa Dávid idén a Paris Photo Carte Blanche Student díjának finalistája lett. A kitüntetésre az európai fotó- és képzőművészeti iskolákban tanuló hallgatók nevezhetnek, közülük választja ki a szakmai zsűri a legmagasabb színvonalú pályaműveket. Ebből az alkalomból kértük meg, hogy mutatkozzon be képeivel a Punkt olvasóinak.
Találkozunk amikor minden idilli
Ez egy projekt az identitásról, egy intim vizuális találkozás önmagammal a koronavírus-járvány első lezárásakor. A projekt különböző alkotásokból áll, köztük önarcképekből, fénytanulmányokból, csendéletekből és kísérleti képekből, dokumentálva egy szobában töltött elszigetelt időszakot. A személyes élettérrel kísérletezve próbáltam értelmezni új kollektív valóságunkat, ahol az idő fogalma új értelmet kapott; már nem olyan értékes, mint korábban, inkább meghatározhatatlan. Ez az élmény küszöbként hatott az identitásom újradefiniálására és a belső énemmel való szorosabb kapcsolat kialakítására. Három éve találkoztunk.
A lét megfoghatatlan kincsei
A szülőföld elhagyásának élménye gyakran öröm és bánat keveréke. Új lehetőségekre törekszünk, miközben cipeljük az ismerős utáni vágyakozás súlyát. Közel 10 éve emigráltam Angliába. Magyar származású emberként az a kérdés foglalkoztatott, hogyan lehet egyszerre megalapozni és megőrizni az identitást egy idegen országban. A fotóprojekt mély érzelmeket és narratívákat próbál megfogalmazni erről a közel egy évtizede tartó ambivalens létezésről.
Bevándorlóként az életemben állandó párbeszéd folyik jelenlét és hiány között. Igyekszem eligazodni az emlékezet, az elmozdulás és illeszkedés terepein, miközben új szimbolikát és a személyes történelem motívumait keresem egy hibrid identitás meghatározásához. Magyarországi látogatásaim során ezzel az ambivalens érzelmi jelenléttel kezdtem el dokumentálni a családomat, önmagamat és az egykori otthonomban maradt giccstárgyakat. Arra jöttem rá, hogy ezek a tárgyak nem csupán a kelet-európai identitásom kézzelfogható kiterjesztései, de egyben a jelen valóság meglehetősen groteszk lenyomatai.
Matécsa Dáviddal készített interjúnk ezen a linken olvasható el.