Fókuszban az FFS új tagjai: Lantos Olivér
23 • 12 • 15Punkt
2023-ban a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiója (FFS) nyolc új taggal bővült, akiknek novembertől a K11 Laborban látható Összjáték címmel a bemutatkozó kiállításuk. Új sorozatunkban a következő hetekben itt a Punkton is bemutatjuk az új tagok munkáit.
Lantos Olivér: Du musst dein Leben ändern *
2022–
Jelenleg a Du musst dein Leben ändern című sorozatomon dolgozom. A sorozat a jelenkori polarizált politikai diskurzusra, továbbá a médiában való megjelenésére és annak az emberi pszichére gyakorolt hatásaira fókuszál.
A projekt kiindulópontja még az egyetemen keresendő. Az egyik csoporttársam külföldről hazajövet legalább három hétig volt depressziós. Magamra ismertem. Erről a témáról azonban számomra leválaszthatatlan a jelenlegi politikai klíma, és ez volt az, ami elindította, illetve mozgásban tartja mai napig a projektet.
A sorozatban egy univerzális szimbólumrendszer szerint kapcsolódnak egymáshoz a képek és alkotnak képpárokat, azok pedig egymással egy végtelen asszociációs láncot hoznak létre. A folyamat során leginkább staged fotókkal dolgozom tudatosan, olyan formában mintha egy 21. századi flâneur szemén keresztül vizsgálnánk a körülöttünk lévő világot. A projektem egyik kulcsfontosságú része számomra, hogy fotográfiai szempontból ne, – vagy csak minimális módon – legyen egységes vizualitása, stílusa. Ebből a szempontból olyan kérdésekre keresem a választ, hogy mennyire tud egy fotográfus által készített anyag vizuálisan úgy hatni egy nézőben, mintha azok gyűjtött, illetve talált fotók lennének.
A sorozat váza tulajdonképpen egy egyensúly a természet és az ember kreálta környezet között – ez lehet társadalmi környezet, konkrét szituációk, illetve ember alkotta fizikai tér –, emiatt ugyanúgy megjelenik az épített környezet, mint a természeti közeg. Az egyikben átélni kényszerült frusztráció hajt a másik közeg feltérképezéséhez, azonban a digitális világ mindenre hatással van.
Az asszociációs képalkotás során nem megoldásokat kerestem/esek, hanem sokkal inkább értelmezni próbálom. A hasonlóságokat, összefüggéseket vizsgálom a környezet és a benne élők aktuális hangulati állapota, illetve jövőképeink/jövőképem között.
A képpárok előre meghatározottak. Ezeknek egymással valamiféle kapcsolata van, ugyanakkor a képpárok további párokat alkotnak a többi képpel, és így tovább. Ebből az alapvetően vezetett asszociációs folyamatból voltaképp mindenki egy személyre szabott sorozatot kap attól függően, hogy nála milyen érzéseket emlékeket kapcsolnak be a képek. Reményeim szerint ez mindenkinél más lesz. Különböző embernek más és más vizuális szimbólumkészlete és hozzá kapcsolódó asszociációs rendszere van, miközben még a lelki állapotuk is maximum szinonimája tud lenni a társaikénak. Minden személynél más lesz a végeredmény. Ez számomra hihetetlenül inspiráló. Rögtön párbeszédet tud generálni két néző között is.
A munka másik lényeges kérdése még, hogy lehet-e egyáltalán a mai világban olyan univerzális asszociációs rendszert felépíteni, szimbólumokat keresni, amelyek valamilyen szempontból mindenkiből hasonló érzéseket váltanak ki. Lehetséges ez? Ez nagyon foglalkoztat. Más projektjeimnél is és ennél is, szeretem a végéről megközelíteni a dolgokat. Adott egy hangulat, – hatás, lelki állapot – amibe szeretném, hogy belekerüljön a néző, ehhez pedig fontos összetevő, hogy hogyan, milyen installációban is fog vele találkozni.
*Változtasd meg az életed. Rainer Maria Rilke
Lantos Olivér további képei ezen a linken tekinthetők meg.