Soha nem publikált fotográfiák láthatók Helmut Newton retrospektív római kiállításán
24 • 01 • 07Kéri Gáspár
A római Museo del’Ara Pacis minden idők egyik legkedveltebb divat- és portréfotográfusának állít emléket. A Helmut Newton. Legacy címen látható tárlat különlegessége, hogy Newton kétszáz kiállított felvételéből nyolcvanat most láthat először a közönség.
Bár születése századik évfordulójára tervezték Helmut Newton (1920–2004) római kiállítását, azt a pandémia zárójelbe tette. Végül három évvel később, idén októberben nyílt meg a március 24-éig látogatható retrospektív tárlat az olasz főváros építészetileg is izgalmas, egyik legfiatalabb kiállítóterében, amely Augustus császár Békeoltára mellett nagyszabású kortárs időszaki kiállításoknak ad otthont.
Elegáns, provokatív és forradalmi – illetik sokan a mai napig azt az életművet, amit részben eddig soha nem publikált magazinos munkákon és autonóm képeken keresztül, új megvilágításban kíván bemutatni a kiállítás. A Helmut Neustädterként Berlinben született Newton már tizenhat évesen a weimari idők egyik ünnepelt női fotográfusa, Yva műtermében dolgozott asszisztensként, hogy két évvel később, az 1938-as Kristályéjszaka után Triesztig meneküljön szülőhazájából. Végül Ausztráliában telepedett le, ahol pályafutását megalapozva fotóstúdiót nyitott.
A kiállítás kronologikus sorrendben, hat szekción keresztül tárja a látogatók elé Helmut Newton pályaívét és egyedi képi világának evolúcióját, amely Ausztráliától Párizson és Monacón át egészen Los Angelesig ér. Newton szeme forradalmasította a divatfotográfiát, neve azután került be az elit fotográfusok körébe, amikor 1961-ben a Vogue Paris meghívására feleségével, June-nal a francia fővárosba költözött. Itt rohamtempóban talált rá saját stílusára, amit vállaltan Alfred Hitchcock, François Truffaut és Federico Fellini filmjeinek képi világa inspirált.
„Nem szeretem a fehér hátteret. Egy nő nem a fehér papír előtt, hanem az utcán, egy autóban, egy szállodai szobában él.”
Rendszeresen dolgozott többek között Yves Saint Laurent, Karl Lagerfeld, Thiery Mugler, valamint a Chanel számára. Mindeközben portréfotográfusként is megteremtette egyéni hangját, amit Gianni Versace, Andy Warhol, Charlotte Rampling, Romy Schneider, Catherine Deneuve, Mick Jagger, Nastassja Kinski, David Bowie, Elizabeth Taylor, Arthur Miller és még sokak arcképe is bizonyít.
„Portréfotográfusként az a feladatom, hogy elcsábítsak, szórakozzak és szórakoztassak.”
A retrospektív tárlat – a személyes élet tárgyain és dokumentumain túl – az alkotás folyamatába is betekint a Big Nudes anyag jelentős részének bemutatásával. A műtermi sorozatból 1981-ben megjelent album máig az egyik legnépszerűbb Newton-kötet a világban. A tárlat büszkén hirdeti a fotográfus olaszországi tevékenységét, amely Capri szigetétől Milánón, Firenzén és Velencén át egészen Rómáig ér, rávilágítva arra az egyszerre intenzív és mulandó atmoszférára, ami Helmut Newton szemén és kameráján keresztül vált sajátos vízióvá.
Helmut Newton. Legacy
Museo dell'Ara Pacis, Róma
2023. október 18. – 2024. március 10.