„Nemcsak a szemünkkel látunk” – Dorothea Lange képei a washingtoni National Gallery of Art-ban
24 • 03 • 15Princz Zsófia
Dorothea Lange amerikai fotográfust a mai napig a 20. század egyik legmeghatározóbb portréfotográfusaként tartják számon. A washingtoni National Galleryben látható kiállítás, mely novemberben nyílt Dorothea Lange: Seeing People címmel a fotográfus 50 éves pályafutása előtt tiszteleg.
Lange portréfotóinak titka abban rejlik, hogy a korabeli dokumentarista gyakorlatot formálva átlagembereket kapcsolt össze a történelem fontos pillanataival. A hat tematikus szekcióra osztott, 101 fotográfiát bemutató kiállítás azt az emberséget és megértést hangsúlyozza, ahogyan Lange a témáit megközelítette a különböző társadalmi problémák – mint például gazdasági egyenlőtlenség, migráció, rasszizmus – kapcsán. A legkorábbi kiállított munka 1919-ből származik; de láthatunk fotográfiákat sztrájkoló munkásokról, az egyik legerőteljesebb sorozatát a második világháború idején polgári joguktól megfosztott japán-amerikaiakról és kései, a 60-as években készült portrékat hétköznapi emberekről és közösségekről.
„Van talán egy terület, amelyben a fénykép nem tud többet mondani, mint amit a saját szemünkkel látunk, de van egy másik, amelyikben bebizonyítja nekünk, hogy a szemünk milyen keveset enged látni."
– mondta Lange, akinek fotográfus karrierje műtermi fényképészként 1918-ban indult San Franciscóban. 1920-ban feleségül ment Maynard Dixon festőhöz, akinek ösztönzésére kezdett el a szabadban is fényképezni. 1933-tól a gazdasági világválság hatásait és a város elszegényedett rétegének helyzetét örökítette meg képein. 1935 és 1943 között Lange fókuszában továbbra is a gazdasági világválság állt, a családok, közösségek, mezőgazdasági munkások és migránstáborok dokumentálására összpontosított. Ezek a portrék – néha interjúkkal kombinálva – személyes elemet adtak Lange képeinek és megerősítették dokumentarista stílusát. Kaywin Feldman, a National Gallery of Art igazgatója így fogalmazott:
„Portréfotográfus, dokumentarista fotográfus és történetmesélő készségeit ötvözve segített átformálni a fotográfiát olyan képekkel, amelyek a társadalmi kérdésekre helyezik a hangsúlyt. (...) Lange 50 éves pályafutása során olyan intenzíven humanista műveket alkotott, amelyek arra törekedtek, hogy átalakítsák azt, ahogyan az embereket látjuk és megértjük.”
A kiállítással egyidőben jelent meg egy 208 oldalas fotóalbum is a National Gallery of Art és a Yale University of Press kiadásában, melyben a könyv szerzői új kutatásokra támaszkodva elemzik Lange munkásságát, és bemutatják hogyan közelítette meg az identitás, valamint a társadalmi, gazdasági és rasszista egyenlőtlenségek kérdéseit, azokat a témákat, amelyek ugyanolyan relevánsak a mi időnkben, mint az övében voltak.
„A látás több mint fiziológiai jelenség... Nemcsak a szemünkkel látunk, hanem mindazzal, ami vagyunk, és mindazzal, ami a kultúránk. A művész professzionális látó.”
Dorothea Lange: Seeing People
National Gallery of Art. West Building, Ground Floor
2023. november 5. – 2024. március 31.