Circulation(s) – 14. alkalommal rendezik meg az európai fiatal művészek egyik legnagyobb fesztiválját
24 • 04 • 10Szabó Benedek
A 14. alkalommal megrendezett Circulation(s) fesztivál ezúttal is az európai fotográfia új irányaira és változásaira koncentrál. A fesztiválon bemutatott alkotók munkáit az egyre növekvő kísérletező kedv jellemzi, a kiállított munkák között láthatóak analóg technikával, vagy éppen a mesterséges intelligencia segítségével készített alkotások is. A fiatal alkotók munkái között egyaránt szerepelnek dokumentarista, vagy divatfotók, illetve portrék. A nagyszabású kortárs művészeti fesztiválnak a párizsi Le Centquatre művészeti intézmény ad otthont április 6. és június 2. között.
A 14 különböző országból érkező 24 feltörekvő művész alkotásai számos izgalmas történetről tudósítanak. Az alkotók képein a személyes és a kollektív narratívák is megjelennek, amelyeket a művészek különböző módokon dolgoznak fel. A felmerülő témák közül kiemelt a különféle kisebbségek helyzete, amely kapcsán a fotográfia tovább hangsúlyozza az elfogadás és a reprezentáció szükségességét. Számos munka, így a gyarmati hatások továbbélését, és az etnikai kisebbségek láthatatlanná válásának formáit vizsgálja, felhívva a figyelmet ezekre az egyébként kevésbé észlelhető jelenségekre.
A fesztivál egyik kiállítója a lengyel Natalia Godek, akinek Rebels című munkája a globális felmelegedés miatt aggódó klímaaktivistákra irányít figyelmet. Az alkotó egy fényérzékeny emulzióval bevont anyagot használt, amely hasonlóan működik, mint a hagyományos hordozók, csak sokkal nagyobb. Godek ezeken rögzítette az aktivisták alakjait, hogy valódi életnagyságban jelenítse meg körvonalaikat. Az életnagyságú negatív így a hagyományostól eltérő léptékben ábrázolja témáját, ezzel pedig a klímavédelemre fordítandó figyelem kérdését is felveti. A művész képeit gyakran természetes környezetben is kiállította, így a környezeti és városi élet kontrasztját is megjeleníti.
A szerb-francia Dora Tishmann egy francia csillagász, Etienne Léopold Trouvelot 1890-es, az elektromos szikrákról szóló tanulmánya által inspirálódva készített fényképeket. A fotográfus egy sötétkamrában elektromos szikrákat generált, amelyet növényekbe és különféle tárgyakba vezetett le. Ekkor hasonló látvány jelenik meg, mint amikor a természetben villám csapódik egy tereptárgyba. A szikrák adta véletlenszerű, geometrikus formák a fény térbeliségét fejezik ki, másrészt az elektromos fény egy rejtett, rendezett és harmonikus dimenziót mutat fel kimerevített pillanatban a néző előtt.
A Circulation(s) fesztivál ideje alatt több rendezvény is várja a látogatókat. A Fetart kollektíva a fesztivál kísérőprogramjaként minden évben olyan programokat szervez, amelyek párbeszédre sarkallják a fotográfia iránt érdeklődőket. A fesztiválon beszélgetések, kreatív programok várják a látogatókat, de a szervezők lehetőséget kínálnak arra is, hogy bárki beszélgethessen a kiállító művészekkel, illetve a fesztivál szervezésében részt vevő művészi kollektívák tagjaival. A rendezők célja ezzel az, hogy segítsenek kapcsolatot teremteni a közönség és az alkotók között, és ezzel új művészeti csoportokat hívjanak életre.
Circulations. European Young Photography Festival
2024. április 6. – június 2.