„A művészet fegyver, a kultúra ellenállás.” – Shirin Neshat munkái a Fotografiska Berlinben
24 • 05 • 27Szentirmay Réka
A magát mára három kontinens öt nagyvárosában képviselő Fotografiska nőnapon, március 8-án nyitotta meg Shirin Neshat (1957) The Fury című kiállítását berlini múzeumában. Habár az Iráni Iszlám Köztársaságban bebörtönzött nőket érő szexuális kizsákmányolásra fókuszáló munka Mahsa Amini halála előtt készült, az eseményekkel új erőre kapó Women, Life, Freedom mozgalom fontos része.
Az iráni Shirin Neshat 17 évesen, édesapja kívánságára utazott az Egyesült Államokba, hogy a University of California, Berkeley-n folytathassa tanulmányait. Egyetemi évei alatt tört ki az 1978-as iráni forradalom, amelynek következményeként Neshat nem térhetett többé haza. A számos díjjal kitüntetett, jelenleg New Yorkban élő film- és fotóművész első sikereit Women of Allah (1993–97) című fotósorozatával érte el, melynek darabjait nemrég a Bonham árverezte el. Munkája művészet és politikai aktivizmus: a hatalom, vallás, faj, gender és a Kelet-Nyugat ellentét problémáit dolgozza fel.
Neshat a bűn, szégyen, erőszak, elnyomás és ellenállás örökzöld kereszttüzében létező női testet helyezi alkotásai középpontjába. Jelenlegi kiállítása egy kétcsatornás videóinstalláció és fekete-fehér képek kombinációja. A stilizált, drámai elemekkel szándékosan telített rövidfilm főszereplője a rezsim alkalmazta szexuális erőszak túlélője, akit mindmáig emlékképek üldöznek. Az őt figyelő katonai egyenruhás férfiak a kéretlen, ám saját felsőbbrendűségét és helytelenségét megkérdőjelezni képtelen male gaze megtestesítői.
A berlini Fotografiskában látható alkotások a női identitás összetettségét vizsgálják az Iráni Iszlám Köztársaságban, különös hangsúlyt fektetve ezek pszichológiai hatásaira. A The Guardiannek adott 2017-es interjújában Neshat megjegyezte:
„Ezek az irániak az önfeláldozás, az odaadás, az istenszeretet és a kegyetlenség, az erőszak és a halál között vergődtek. Az iszlám hátterű nőkről gyakran azt gondoljuk, hogy passzívak és alárendeltek a férfiaknak, de itt a fegyverviselés által valóban erőt kaptak.”
A fotográfiákat messziről hol egyértelmű méretű, hol egészen apró kalligráfia teszi teljessé: Forough Farrokhzad versei tökéletes párosítást alkotnak Neshat érzékeny alkotásaival.
Shirin Neshat: The Fury
Fotografiska Berlin
2024. március 8. – június 9.