Magyar díjazottat hirdettek a 2024-es iPhone Photography Awards nyertesei között
24 • 09 • 03Kéri Gáspár
Nemrég ismertették a 2007 óta megrendezésre kerülő iPhone Photography Awards idei nyerteseinek listáját. A tizennégy különböző műfajban és témában meghirdetett, kezdetektől nagy nemzetközi érdeklődésre számot tartó díj Travel kategóriájának harmadik helyezettje a magyar Somogyi Gyula lett.
Tizenhetedik alkalommal rendezték meg az iPhone Photography Awards (IPPAWARDS) fotópályázatot, ami annak a fontosságát is jelzi, hogy közel két évtized leforgása alatt az okostelefonokkal készült felvételek létjogosultsága ma már megkérdőjelezhetetlen a fotográfia területén. Bár külön gondolatmenetet érdemelne, hogy miként befolyásolja akár negatív, akár pozitív irányban az állókép-készítés gyakorlatát a mobiltelefonos fotográfia, egy azonban bizonyos: az ilyen és ehhez hasonló nemzetközi jelentőségű díjak tovább erősítik azt a vélekedést, miszerint egy jó felvételhez – technika minőségétől nem függetlenül – esztétikai értékrendre és koherens gondolatokra van szükség. Arról, hogy mindez a gyakorlatban miként működik, a verseny kiírói a következőképp vélekednek:
„Az idei verseny ismét bebizonyította, hogy a fényképezésen keresztüli történetmesélés ereje páratlan: a győztes képek lélegzetelállítóak, mélyen rezonáló pillanatokat örökítenek meg, és bemutatják a világ minden tájáról származó iPhone-fotográfusok figyelemre méltó művészetét.”
Az IPPAWARDS tizennégy kategóriában – Abstract, Animals, Architecture, Children, Cityscape, Landscape, Lifestyle, Nature, Other, People, Portrait, Series, Still Life, Travel – hirdette meg mostani megmérettetését, a pályázat feltételei pedig a következők voltak: a fényképeket kizárólag iPhone vagy iPad kamerákkal kellett készíteni, utómunka esetében pedig csak az Apple saját képszerkesztőjét lehetett használni.
Végül a pályázat nagydíját és a Photographer of the Year kitüntető elismerést az amerikai Erin Brooks nyerte el Boy Meets Shark című, tengeri akváriumban készült felvételével, míg az első helyezett az ugyancsak amerikai Glen Wilbert lett gyakorlatozó vízimentőket megörökítő, Lifeguard Camp című fényképével. Fiatal kambodzsai szerzeteseket ábrázoló, Pupils címen nevezett fotográfiájával a szintén amerikai Mogli Maureal lett a második helyezett; a harmadik díjjal jutalmazott kínai Wenlong Jian Cím nélküli fekete-fehér fotográfiáján pedig egy impozáns kortárs építészeti enteriőr tűnik fel. A kiemelt díjak mellett mind a tizennégy kategóriában hirdettek első, második és harmadik helyezettet, a nyertes fotográfiák Spanyolországtól Ausztrálián és Indián át Tanzániáig és Nagy-Britanniáig a világ számtalan részéről érkeztek. Nem utolsósorban köztük találjuk a magyar Somogyi Gyula harmadik helyezést elért munkáját is a városligeti hőlégballont ábrázoló felvételével. A díjazottak értékes tárgyi jutalmakban részesülnek, valamint online megjelenési lehetőséget és sajtónyilvánosságot kapnak az IPPAWARDS különféle felületein.
„Minden fénykép egyedi történetet mesél el, legyen szó a természet nyers szépségéről, az építészet csendes eleganciájáról vagy az emberi élet vibráló energiájáról. Határozottan emlékeztetve bennünket arra, hogy a fotográfia mindannyiunkat képes a különböző kultúrákon és perspektívákon keresztül összekapcsolni. (IPPAWARD)
Az IPPAWARDS tavalyi versenyének legjobb képei korábbi cikkünkben tekinthetők meg.