Filmfesztiválon debütál a vietnámi háború emblematikus fotóját megkérdőjelező dokumentumfilm
25 • 01 • 17Baki László
A The Terror of War című, közismert nevén Napalm Girl című fotó, amelyen Phan Thi Kim Phuc látható, amint egy napalm támadás elől menekül, 1972. június 8-án készült Trang Bang falujában, Dél-Vietnámban. A képet Nick Ut, az Associated Press (AP) fiatal vietnámi fotóriportere készítette, és azóta a 20. század egyik legismertebb sajtófotójává vált. A 2025. január 25-én a Sundance Filmfesztiválon debütáló The Stringer című dokumentumfilm azonban megkérdőjelezi Nick Ut szerzőségét, azt állítva, hogy a híres fotót valójában egy másik fotográfus készítette. A film hivatalos szinopszisa szerint a rendező, Bao Nguyen egy nyomozócsapatot követ nyomon, akik az ikonikus kép valódi szerzőjét keresik.
Válaszul az AP hat hónapos alapos vizsgálatot folytatott, amely 23 oldalas közleménye szerint megerősítette Nick Ut szerzőségét. A hírügynökség nyilatkozata szerint nincs új, meggyőző bizonyíték arra, hogy bárki más készítette volna a fotót. Az AP hangsúlyozza, hogy a támadás idején több újságíró is jelen volt, és az elmúlt fél évszázadban senki sem kérdőjelezte meg nyilvánosan Ut szerzőségét:
A fotó a Trang Bang falu elleni, jól dokumentált támadás során készült, amelynek szemtanúja volt számos újságíró a konkurens hírszervezeteknél, akik az elmúlt fél évszázad során egyetlen alkalommal sem kérdőjelezték meg nyilvánosan a fotó szerzőségét. Sokan írtak, tudósítottak és nyilvánosan beszéltek a Vietnamban töltött időszakukról, miközben soha nem vitatták a háború talán leghíresebb fotójának eredetét. Az elmúlt hat hónapban, annak tudatában, hogy egy, a történelmi felvételt megkérdőjelező film készül, az AP saját, aprólékos kutatásokat végzett, amelyek alátámasztják azt a történelmi beszámolót, hogy Ut volt a fotográfus. Új, meggyőző bizonyítékok hiányában az AP-nek nincs oka azt hinni, hogy a fotót nem Ut készítette.
– áll az AP közleményében.
A dokumentumfilm készítői nem hozták nyilvánosságra bizonyítékaikat, és az AP szerint titoktartási megállapodás aláírását kérték a részletek megosztása előtt. Ennek ellenére az AP több szemtanúval is beszélt, akik jelen voltak a fotó készítésekor vagy a saigoni irodában, és egyikük sem kérdőjelezte meg Ut szerzőségét.
Az ikonikus képen egy kilencéves vietnami lány, Phan Thi Kim Phuc szerepel, aki megpróbált elmenekülni egy napalmtámadás elől, amely az egész faluját elpusztította. Nick a súlyosan megégett gyerekeket autójával azonnal kórházba vitte, ahol követelte, hogy az orvosok segítsenek rajtuk. Az életüket Nick mentette meg, aki Kim Phuc-kal ma is rendszeres kapcsolatot tart.
„A fénykép a 20. század egyik legemlékezetesebb fotójává vált, pedig a hitelességét Nixon elnök az újságokban látva egykor kétségbe vonta... Ez a fénykép ugyanolyan igazi, mint maga a vietnami háború. A pusztítás borzalmait örökítettem meg, amelyeket nem kellett még jobban felerősíteni. Ma is él az a rémült kislány, aki a fénykép hitelességének sokatmondó tanújává vált.”
– nyilatkozta korábban Ut, aki a fotóért 1973-ban elnyerte a Pulitzer-díjat a Hírkép kategóriában, valamint ugyanebben az évben a World Press Photo of the Year elismerést is.
Az AP kijelentette, hogy készen áll bármilyen új bizonyíték felülvizsgálatára, és szükség esetén megfelelő lépéseket tesz, ha a dokumentumfilm állításai beigazolódnak. A hírügynökség arra kéri a film készítőit, hogy feltételek nélkül osszák meg bizonyítékaikat.
Az AP 2025. január 15-én közzétett A „The Terror of War” fotó körüli állítások kivizsgálása című tanulmánya ezen a linken érhető el.