Nem az a legelső tornádóról készült felvétel, amelyről eddig azt gondolták
25 • 02 • 04Szabó Benedek
A fotográfia történetének kutatói úgy tartják, hogy 1884 augusztusában készült a legelső fénykép, amely egy tornádóról készült. De vajon hiteles-e a fénykép, és valóban ez a felvétel a legelső, amin egy tornádó tölcsére látható? Egy nemrég előkerült fényképről felmerült, hogy néhány hónappal korábban készült, mint az eddig elsőnek hitt felvétel, többen pedig azt is felvetették, hogy az eddigi elsőnek hitt alkotás hamisítvány. A vita eldöntését nemcsak fotográfiai szakértők segítették, hanem meteorológusok is, akik mindkét felvételt megvizsgálták.
Az eddig elsőnek hitt felvételt az amerikai Dél-Dakotában készítették, és egy F. N. Robinson nevű fotográfusnak tulajdonították. Nemrég azonban a NOAA, a Nemzeti Meteorológiai Szolgálat oldalán megjelent egy cikk, amelyben erre a felvételre már nem a legelső felvételként hivatkoztak, így újraindult a kérdés vizsgálata. A meteorológusoknak mindenekelőtt azt kellett tisztázniuk, hogy pontosan mi is tesz tornádóvá egy tornádót. A tornádókat Amerikában ugyanis sokáig ciklonokként emlegették, és néhány tengerentúli országban még a mai napig így nevezik. Az eddigi első ilyen fényképet saját korában éppen ezért még úgy reklámozták, mint az egyetlen fényképet, amelyen egy ciklon látható.
A meteorológusok szerint az eddig elsőnek tartott fényképen nem egy ciklon – vagyis mai szóval tornádó – látható, mert bár a fénykép készülési idejében valóban voltak ilyen típusú viharok a környéken, ez a fénykép hamisítvány lehet. A két kisebb tölcsér, amelyek a fényképen szereplő főtölcsér két oldalán láthatóak, túlságosan szabályos alakúak, a szakértők szerint emiatt valószínű, hogy nem valódiak. A meteorológusok szerint az is gyanúra ad okot, hogy a képen egy gomolygó felhőrétegződésből nyúlik le a tornádótölcsér, holott a gyorsan forgó tornádóknál sosem látható ilyen nyugodt felhőzet.
Ezekről a kételyekről korábban már Thomas P. Grazulis tornádószakértő is írt 1993-ban megjelent Significant Tornadoes 1680–1991, a Chronology and Analysis of Events című könyvében. Ebben a szövegben kifejezetten az eddigi legkorábbinak hitt ilyen jellegű fényképről írta, hogy az azon látható jelenség ebben formában a természetben nem fordulhat elő, vagyis a kép több felvétel összemásolásából születhetett. A szakértő azt is leírta, hogy a fényképet valószínűleg kombinálhatták más fényképekkel, amelyeken érdekesebb és szebb felhők látszottak. Ez a felvetés azért sem alaptalan, mivel a korban a fényképeket gyakran módosították, hogy képeslapok formájában jobban eladhatóvá váljanak.
Mivel a felvétel hamisnak bizonyult, új fényképet kellett keresni a helyére. Nemrégiben felbukkant egy másik kép, amely ráadásul néhány hónappal az F. N. Robinson-féle alkotás előtt készült. Kiderült, hogy az 1884. április 26-án készül felvétel, amelyet a kansasi Garnettben készítettek, valóban egy forgószelet ábrázol, mivel az mindenben megfelel a szakértők által leírtaknak. A feljegyzések ráadásul arról tanúskodnak, hogy a fénykép készítésének helyén és idején valóban észleltek ilyen időjárási jelenséget.
A Bulletin of the American Meteorological Society című folyóiratban megjelent cikk szerint ez a forgószél 10 mérföldes utat tett meg a kansasi vidéken, amit egy helyi gyümölcstermelő, A. A. Adams már messziről megláthatott, így volt ideje összeszerelnie a fényképezőgépét, amivel végül sikerült egyetlen fényképet készítenie a tornádóról. A. A. Adams fényképét egy 1907-es újságban megjelent gyászjelentések mellett jelentették meg, a felvételből később emléklapokat és sztereográfiákat készítettek, amik egy időre híressé tették az amatőr fotográfust.
A fotótörténet elsőit bemutató sorozatunk korábbi cikkei:
A fotótörténet elsői – A víz alatti fényképezés úttörője, Louis Boutan
Egy padláson bukkantak rá a ma ismert legelső holdfotóra
Az éjszakai természetfotózás úttörője: George Shiras III történelmi felvételei
Az első fotó a napról (1845)
William Nicholson Jennings és az első villámfotó