A természet látványa fényképen keresztül is jótékony hatású
25 • 04 • 01Szabó Benedek
Egy új kutatás szerint a természet látványa képes csökkenteni a fájdalomérzetet, és ez a hatás akkor is megmarad, ha digitális képeket nézünk. A bécsi Universität Wien kutatásában arra kereste a választ, milyen agyi hatásai vannak a természetképek nézegetésének, és milyen élettani hatások kapcsolódhatnak hozzá. A Nature Communications című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány egyenes összefüggést fedezett fel a természeti látványok agyi hatásai, és a fájdalomérzet csökkenése között.
A természet jótékony hatásait évtizedek óta kutatják a tudósok. Már több mint 40 évvel ezelőtt kimutatta egy tanulmány, hogy a kórházi betegek kevesebb fájdalomcsillapítóra szorulnak, és gyorsabban gyógyulnak, ha zöldterületre néző szobákban kapnak helyet, míg azok a betegek, akiknek kórtermei téglafalra, vagy üzemi területre néznek, lassabban épülnek fel. E tanulmány elkészülte óta azonban nem derült fény arra, mi áll ennek a hatásnak a hátterében.
Az összefüggés vizsgálatát megnehezítette, hogy mind a természeti látvány megélése, mind a fájdalomérzet nehezen mérhető, szubjektív változók. A kutatók ezért objektív vizsgálati eszközöket alkalmaztak, hogy ne csak a vizsgált személyek beszámolóira támaszkodhassanak. A kísérlet során a tudósok 49 önkéntes agyi aktivitását rögzítették mágneses képalkotó berendezéssel (fMRI), miközben az alanyoknak különböző fényképeket mutattak. Eközben diódákon keresztül kisebb áramütéseket adtak az alanyoknak, amelyek az agy fájdalomközpontját stimulálták.
Az alanyok először egy olyan képet láttak, amely egy tavat ábrázolt, amit fák vettek körbe. A második képen néhány városi elem is megjelent a tó körül, például kisebb épületek és padok. A harmadik képen egy irodahelyiség volt látható, a hozzá tartozó bútorokkal. A résztvevők arról számoltak be, hogy kevésbé érezték a fájdalmat, amikor a természetes tájakat nézték, ezt pedig az fMRI vizsgálatok is igazolták. A kutatók ezzel a képalkotó eljárással be tudták bizonyítani, hogy a kísérletben részt vevő személyek agyában valóban kevesebb fájdalomérzetet kiváltó folyamat zajlott le a természetről készült képek nézegetése közben.
Maximilian Steininger, az egyetem neurológusa, és a kutatás vezetője elmondta, hogy az eredményeket látva arra is gondoltak, hogy csupán placebohatásról van szó, de azt is feltételezték, hogy nem a természet látványa enyhíti a fájdalmat, hanem csak a városi környezet fokozza azt. A vizsgálat azonban egy neutrális középértéket is figyelembe vett, ehhez képest konzekvens eltérés volt látható pozitív és negatív irányba is. A már tudományosan bizonyított hatás hátterében az állhat, hogy a természetes környezet sok elemből álló látványa leköti az emberek figyelmét, ezzel eltereli a fókuszt a fájdalomérzetről. A kísérleten dolgozó szakemberek bíznak abban, hogy munkájuk hozzájárulhat további kutatásokhoz, amelyek új összefüggéseket tárhatnak fel a természet virtuális látványa és az emberi elme kapcsolatáról.
A Nature exposure induces analgesic effects by acting on nociception-related neural processing című tanulmány ezen a linken érhető el.