Közel száz éve készítették az első víz alatti színes fotográfiát
25 • 04 • 02Kéri Gáspár
A fotográfia első száz éve bővelkedik a technikai felfedezésekben és az újdonság erejével ható elsőségekben. Az első víz alatti színes fotográfiát közel száz éve, 1926-ban készítette William Harding Longley botanikus és tengerbiológus, valamint Charles Martin, a National Geographic fotográfusa a Mexikói-öbölben található Florida Keys-ben.
A színes fotográfia lehetőségei már a kezdetektől felkeltették a 19. századi fényképezés úttörőinek érdeklődését. Köztük a skót fizikus, James Clerk Maxwell volt az első, aki a fotográfus Thomas Sutton közreműködésével 1861-ben vörös, zöld és kék szűrővel exponált három felvételen örökített meg egy textildarabot, az ún. Skót szalagot. Kolozsváron az 1880-as években Veress Ferenc is kísérletezett a színes technikával, a már fényérzékeny anyagában színes direktpozitív eljárást heliokrómiának nevezte el. Mindazonáltal az igazán stabil technológiát a Lumière-testvérek autokróm eljárásának a kidolgozása jelentette 1904-ben. Innentől fogva viszont nem volt megállás, az amerikai Kodak 1935-től, majd a német Agfa 1936-tól megbízható minőségben és széles körben dobta piacra saját fordítós filmjét.
Az első sikeres víz alatti felvétel története is a 19. századig nyúlik vissza; a fotográfiát Louis Boutan francia biológus készítette 1893-ban. A felvételen látható nehézbúvár maga Boutan, az expozíciót pedig segédje oldotta ki a víz felszínéről. Végül több mint három évtizedet kellett várni az első víz alatti színes felvétel elkészítésére, amely a kanadai-amerikai William Harding Longley botanikus és tengerbiológus, valamint Charles Martin, a National Geographic fotográfusa nevéhez fűződik. A fényképen egy Lachnolaimus maximus, azaz egy disznóhal néz szembe a kamerával.
A Florida Keys szigetcsoportnál készített autokróm felvételhez a szerzőpáros speciális vízálló tokban helyezte el a fényképezőgépet, a víz alatti élet megvilágításához pedig tetemes mennyiségű, ezért kifejezetten robbanásveszélyes magnéziumport használtak. Míg a fényképezőgépet mintegy négy és fél méter mélységben juttatták le a tengerfenékre, addig a megvilágításhoz használt magnéziumpor egy tutajban várta az expozíció pillanatát, amit maga Longley hozott működésbe ugyancsak a víz felszínéről. A zárszerkezet vezérlése pillanatában egy akkumulátorról táplált vezeték a magnéziumpor berobbanását is elindította, amely a víz alatti fénykép elkészítéséhez megfelelő mennyiségű, nem mellesleg igen látványos fényjelenséggel járt. A sikeresen elkészített fotográfia árát Longley a magnéziumpor robbanása következtében szerzett égési sérüléseivel fizette meg, amit hat nap ágyban töltött idő után szerencsésen kihevert. A világ első víz alatti színes felvételét – több, ugyancsak ekkor készült fotográfia kíséretében – a National Geographic Magazine 1927. januári száma The First Autochromes From the Ocean Bottom című cikkében publikálta.
A fotótörténet elsőit bemutató sorozatunk korábbi cikkei:
A fotótörténet elsői – A víz alatti fényképezés úttörője, Louis Boutan
Egy padláson bukkantak rá a ma ismert legelső holdfotóra
Az éjszakai természetfotózás úttörője: George Shiras III történelmi felvételei
Az első fotó a napról (1845)
William Nicholson Jennings és az első villámfotó
Nem az a legelső tornádóról készült felvétel, amelyről eddig azt gondolták