Menü

Születésének 150. évfordulóján egy régiségpiacon bukkantak fel Révai Ilka fotói

25 • 04 • 07Kemenesi Zsuzsanna

Révai Ilka neve mára szinte feledésbe merült, pedig a 20. század elejének egyik jelentős fotográfusa volt. A Kassák Múzeum kiállítása egy különös lelet kapcsán próbálja rekonstruálni életművét, amely a korszak szellemi és művészeti elitjét örökítette meg. A tárlat nemcsak a művész egyedülálló fotográfiáit mutatja be, hanem izgalmas kérdéseket is felvet az alkotó munkásságának eddig ismeretlen fejezeteiről.

A legérdekesebb lelet, amelyre bukkantak és amely egy egész falat betölt a Kassák Múzeum kiállítóterében, feltehetően Révai Ilka fotósorozata lehet, bár ez nem bizonyítható teljes bizonyossággal. A kiállítás előkészítése leginkább egy régészeti feltáráshoz volt hasonlítható. A Goldscheider-bérház pincéjéből 2016-os felújítása során a munkálatokat végző cég „ismeretlen eredetű láda 2016/LNY 18730424” jelzéssel átadott egy dobozt a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központnak, ahol leltárba vették. A központ megszervezése és későbbi átszervezése miatt a doboz sorsa bizonytalan maradt. Végül egy csőtörés miatt végzett munkálatok során elkallódott, majd egy régiségpiacon bukkant fel ismét. Hosszú és viszontagságos útja után különös egybeesés, hogy a láda éppen Révai Ilka születésének 150. évfordulóján került ismét elő.

A Kassák Múzeum tárlata Révai Ilka fotográfiában betöltött markáns szerepére fókuszál. E jelenségre épül rekonstrukciós kísérletünk, amelyben a muzeológiai munka mellett fontos szerep jut a kortárs művészetnek is: KissPál Szabolcs A párizsi lelet című munkája feldolgozza a talált doboz anyagát, és megpróbálja rekonstruálni Révai Ilka elképzelt párizsi fotóművészeti tevékenységét. Bár a lelet egyes tételeinek történeti hitelessége nem bizonyítható egyértelműen, az összegyűjtött anyag egészének összefüggései azt a hipotézist látszanak alátámasztani, hogy Révai Ilka fotográfusi karrierjének ismeretlen, ám lehetséges folytatása is volt.

0103

Fotó: Révai Ilka: Karinthy Frigyes portréja, 1919, ezüst, zselatin, Petőfi Irodalmi Múzeum

Révai Ilka fiatalon iparművészetet tanult, de fellépett a kor legprogresszívebb színházi formációjában, a Thália Társaságban is. Eredetileg Kiche Ilka néven született egy középpolgári kereskedő családban Székesfehérváron. 1893-ban férjhez ment a könyvkiadó Révai-testvérek egyik közeli rokonához, Révai Oszkárhoz. Kortársai, a kor szellemi közege, akiknek Révai Ilka portrékat készített. 1917-ben fotósorozatot készített a harmincéves Kassák Lajosról, amelynek a Kassák Múzeum kiemelt helyet szentel. Bár hivatalosan nem tartozott a Ma folyóirat köréhez, 1919. június 8-án a lap egykori galériájában, a Váci utca 11/b-ben 214 fotóját állította ki. A tárlatot Kassák Lajos nyitotta meg – ez volt Révai Ilka első és egyben utolsó önálló kiállítása. Portréin keresztül a korszak szellemi és művészeti elitjét örökítette meg.

A Kassák Múzeum kiállításának egy kisebb szekciójában lánya, Révai Éva ékszerei és iparművészeti tárgyai is megjelennek. A húszas évek közepén a fiatal Révai Éva nagy sikerrel tört be a francia divatiparba (Jaschik Álmos iskolájának növendéke volt). Olyan nagyságokkal dolgozott együtt, mint Paul Poiret divattervező, és olyan neves divatházak foglalkoztatták, mint a Worth, Coco Chanel, Christian Dior vagy a Maison Carven. Tehetsége, egyénisége és szépsége sokak figyelmét megragadta. Édesanyja mellett André Kertész, Landau Erzsi és Man Ray is készített róla portrét, József Attila szerelmes verset írt hozzá.

Révai Ilka gazdag Kassák-sorozata annak is köszönhető, hogy Kassák Lajos élete során rituális következetességgel dokumentáltatta magát kerek születési évfordulóin fotós barátaival. A Kassák Múzeumban látható Révai Ilka Kassák-portrésorozata, valamint Kosztolányi Dezső és Karinthy Frigyes portréi, illetve többek között Körösfői-Kriesch Aladár 1915–1916 körül készült arcképe. Révai Ilka Bortnyik Sándor portréját is elkészítette 1917–1918 körül, valamint egy kettős portrét Hevesy Ivánról és Hevesy Margitról 1918–1919 körül.

0203

Fotó: Révai Ilka: Ismeretlen férfi portréja, 1919, matt albumin, Kassák Múzeum, a Salgó Trust for Education ajándéka (2024)

0303

Fotó: Révai Ilka: Hevesy Iván és Hevesy Margit (?) portréja, 1918-19 . ezüst, zselatin, az Arte Galéria szíves engedélyével

Révai Ilka élete végén a budapesti gettóban élt, ahol tragikus körülmények között hunyt el. A Dohány utcai zsinagóga sírkertjének egyik tömegsírjában nyugszik.

Jegyzetek

Hiányzó tekintet – Révai Ilka elfeledett életműve
Kassák Múzeum
2024. november 15. – 2025. június 01.
Kurátorok: Cserba Júlia és E. Csorba Csilla