ICONS – Brüsszelben látható Steve McCurry retrospektív vándorkiállítása
25 • 05 • 21Kéri Gáspár
Az amerikai fotográfus, Steve McCurry ICONS című kiállítása április 3-án nyílt meg Brüsszelben az UNESCO világörökség részét képező Grote Markt 5. szám alatti épületben. A retrospektív tárlat több mint 100 nagyméretű fotográfiát vonultat fel, hogy rávilágítson McCurry négy évtizedes pályafutásának legikonikusabb munkáira.
A tárlat egyik központi szervező eleme az 1984-ben Pakisztánban készült legendás Afghan Girl című portré, amely a menekült Sharbat Gulát ábrázolja a szovjetek évtizedes afganisztáni háborúja idején. A fotográfia 1985-ben a National Geographic címlapján jelent meg, egy csapásra világhírig repítve nem pusztán a portré alanyát, de annak készítőjét is. Persze igazságtalanok lennénk, ha az 1950-ben Philadelphiában született Steve McCurry munkásságát mindig ezzel a felvétellel azonosítanánk még akkor is, ha a világpolitika akkori forgószele tökéletes együttállást, hozzá egy felettébb jószemű fotográfust biztosított az inkriminált felvétel elkészítéséhez.
McCurry azóta is rendszeresen dolgozik a National Geographic Magazine számára, időközben a Magnum Photos teljes jogú tagja lett, eddigi munkássága során pedig sok más mellett olyan díjakban részesült, mint a Robert Capa Gold Medal, a National Press Photographers Award, vagy a Wold Press Photo számos elismerése. Hírnevét az sem tudta érdemben befolyásolni, hogy 2016-ban fotómanipulációval vádolták meg, miután kiderült: Photoshoppal retusált le apró, de zavarónak gondolt elemeket bizonyos felvételeiről. Bár a dokumentarista fotográfiában ez a gyakorlat valóban vitatható, McCurry munkásságának jelentősége ettől még vitathatatlan.
„Az életemet a vándorlás és a megfigyelés ösztönző igénye alakítja, a fényképezőgépem pedig az útlevelem.”
Az ICONS kiállítás Lisszabon, Madrid, Mexikóváros, Chicago, Sydney és Melbourne után érkezett Brüsszelbe, hogy az európai közönség ismét betekintést nyerjen az életmű eddigi legjellemzőbb darabjaiba, köztük a közelmúltban készült munkákba. A nagyméretű printeken különböző származású, kultúrájú és korú emberekkel találkozhat a látogató Afganisztántól Indiáig, Délkelet-Ázsiától Afrikáig, Brazíliától Kubán át az Egyesült Államokig és Európáig. Az emberiség nagy családja elevenedik meg tehát a felvételeken, melyeket McCurry a rá jellemző erővel és természetességgel örökít meg mind a mai napig.
A szeptember elejéig látogatható tárlatnak fontos értelmezési keretet adnak azok a videók, amelyek a fotográfus utazásaiba és munkamódszerébe is betekintést engednek. Emellett egy audioguide is segíti a befogadást, amelyben maga Steve McCurry mesél 41 kiválasztott fotójának hátteréről, készítésük körülményeiről és az azokhoz kapcsolódó történetekről. E személyes narráció közvetlenebb betekintést nyújt a képek mögötti világba, közelebb hozva a látogatókhoz a fotográfus látásmódját.
„Vannak bizonyos megkerülhetetlen felvételek, melyek örökre a kollektív tudatunk részévé válnak, befolyásolva azt, hogy kik vagyunk; akár tudatában vagyunk ennek, akár nem.”
Steve McCurry ICONS
Grand Place 5, 1000 Brussels, Belgium
2025. április 3. – 2025. nyár