Menü

Fine art egy bronxi bokszedzőteremben – válogatás a 8. Latin-amerikai Fotófesztivál képeiből

25 • 07 • 14Szabó Liliom

A Bronx Documentary Center idén nyolcadik alkalommal tartja meg a dél-amerikai művészeket bemutató LAFF-t, azaz Latin-amerikai Fotófesztivált. A művészek változatos témáit felvonultató első körben a bronxi kiállító és környékén installált, majd számos más New York-i közösségi térben bemutatott kiállítás kiváló korképet ad Dél-Amerika hosszú ideje fennálló, egyre sürgetőbb problémáiról.

Cynthia Rivera és Michael Kamber, a kiállítás kurátorai a képek installálásának szokatlan helyszíneivel új szintre emelték az inkluzív kultúra fogalmát. Az utca, egy bokszedzőterem vagy Toñita Caribbean klubja sem az a helyszín, ahová először mennénk, ha magas művészetet szeretnénk fogyasztani. Ez a szokatlan és friss megoldás több egyszerű figyelemfelhívó akciónál.

„Ahogy a fesztivál más New York-i kerületekre is kiterjed, kettős felelősséget hordoz: a személyes és kollektív történetek felemelését, valamint a New York-i kulturális helyszínek tiszteletét, amelyek a történelem során óvták és ünnepelték a latin-amerikai kultúrát”

– írja oldaluk, a BDC. A város jelen történéseit figyelemmel kísérve a fesztivál a dél-amerikai kultúra iránti elismerés, a láthatóság és az emlékezet fontos részévé vált. Idén Puerto Rico, Peru, El Salvador, Mexikó, Brazília, Venezuela és Kolumbia alkotásai szerepelnek a tárlaton. A művek olyan témákat ragadnak meg, mint a perui lakhatási válság, a venezuelaiak visszatérése Dél-Amerikába, a zapatista mozgalom történetének harminc éve, vagy a bebörtönzés és a vízügyi válság El Salvadorban. A fesztivál részeként a BDC az egyes terekben workshopokat, tárlatvezetéseket, panelbeszélgetéseket és egyéb közösségi életet előmozdító eseményeket tart.

A kiállítás egyik résztvevője a Coletivo FotoFlores, egy 2019-ben alapított fotográfiai kollektíva, amely a dokumentarista fotózás által kialakított kötelékekre és a kísérletezésre összpontosít. A csoportot a brazíliai Londrina északi részén található Flores do Campo lakótelep fiataljai hozták létre. Koruknál és lokálpatrióta szemléletüknél fogva témaválasztásaik rezonálnak a fiatalabb generációk problémaköreivel.

0103

Fotó: © Coletivo FotoFlores

A Tortugas al Viento egy Mexico City-beli kollektív fotográfiai- és videóműhely, alapítói között van Sara Escobar és Pablo Ramos. Céljuk szolidáris és horizontális alkotási módszerekkel olyan dokumentarista filmek és fotóprojektek készítése, amelyek hűen illusztrálják a közösségük kulturálisan meghatározó hagyományait.

0103

Fotó: © Tortugas al Viento: May 10, 2024. Palo Alto. Mexico City, Mexico. Julieta and David’s family portrait is seen on their house roof.

A Bats’i Lab Chiapasban, Dél-Mexikóban működő nonprofit műhely, amely amellett, hogy összefogja a helyi fotográfusokat, támogatja a társadalmi igazságosság narratíváinak vizuális reprezentációját, különös hangsúllyal a maja közösségekre.

0103

Fotó: © Bats’i Lab: Miradas. Angeles Torrejón, 1994

Gabriela Oráa venezuelai független fotóriporter témái a politikai-társadalmi viszonyok problémái és az emberi jogok. 2017 óta aktívan jelenik meg utcai megmozdulásokon és tüntetéseken. 2025-ben World Press Photo díjat nyert The Last Hope (Az utolsó remény) című képével, egyéni kategóriában Dél-Amerika régióban.

0103

Fotó: © Gabriela Oráa : Enrique sunbathing at the entrance of his home in an occupied lot in the Petare neighborhood. Caracas, Venezuela, June 30, 2020.

Federico Ríos kolumbiai fotóriporter munkái Latin-Amerika fegyveres konfliktusaira, környezetre és migrációra fókuszálnak. Pulitzer-döntős (2023), emellett ICRC Humanitarian Visa d’or-díjas.

0103

Fotó: © Federico Ríos

Charlie Cordero Kolumbiában élő dokumentarista fotográfus, oktató. Tagja a Reojo Colectivónak, emellett számos olyan nemzetközi médiumnak dolgozott, mint a NY Times, a Guardian vagy a NatGeo. Főbb témái az emberi jogok, a klímaváltozás és a Karib-tengeri közösségek életének bemutatása. Hosszú távú projektjei között szerepel Santa Cruz del Islote, a világ legzsúfoltabb szigete klímaválsággal vívott harcának bemutatása.

0103

Fotó: © Charlie Cordero: Lucero is 29 years old and lives in Bolsillo's neighborhood, one of the 8 neighborhoods of Santa Cruz del Islote, in the Colombian Caribbean. April 22, 2017.

Mikey Cordero Brooklynban született, Puerto Ricó-i szülőktől. Ő készítette a For Those to Come (Akik eljöttek) című nagy sikerű dokumentumfilmet, amely elnyerte a legjobb dokumentumfilmnek járó díjat a 2022-es Puerto Rico Filmfesztiválon. Jellemző munkáira a különböző médiumok keresztezése.

0103

Fotó: © Mikey Cordero

Boris Mercado 2013 óta fotóriporter, korábban a perui Lima városában dolgozott különböző újságoknál, jelenleg Barcelonában tevékenykedik. Fekete-fehér, érzelmes alkotásai túlnyomó részt társadalmi témákat ölelnek fel.

0103

Fotó: © Boris Mercado

Carlos Barrera San Salvadorból származó dokumentarista fotóriporter. Munkái a közép-amerikai politikai-szociális környezetre fókuszálnak, kiemelten az erőszak, az igazságtalan állami eljárások és a hatalmi visszaélések témaköreire. 2025-ben World Press Photo díjazott, több fotósorozatáról is elmondható, hogy jelentős nemzetközi hatást váltott ki.

0103

Fotó: © Carlos Barrera

Jessica Orellana El Salvadorból származó fotóriporter, azon kevés nők egyike, akik dél-amerikai kontextusban foglalkoznak a nemi különbségekkel.

0103

Fotó: © Jessica Orellana: March 27, 2025

Carmen Mojica helyi, főleg Puerto Ricó-i közösségeket dokumentál, visszatekintve múltra, a közösségben megélt tapasztalatokra – különös figyelemmel a női perspektívákra.

0103

Fotó: © Carmen Mojica: 1985

Jegyzetek

8th Annual Latin American Foto Festival
2025. július 10. – augusztus 3.