Címke: Aperture

Kihirdették a Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards 2024-es fődíjasait

Ezekben a percekben jelentették be a 2024-es Paris Photo–Aperture PhotoBook Awards nyerteseit, amely a fotókönyvek szerepét ünnepli a fotográfia történetében. Idén a Paris Photo-Aperture PhotoBook Awards díjra 940 könyv érkezett a világ ötvenkilenc országából, köztük kiemelkedő alkotások Argentínából, Japánból, Indonéziából, Új-Zélandról és más országokból. Szeptember 18-20-án a zsűri New Yorkban találkozott, ahol három napon át vizsgálta és mérlegelje a beérkezett pályaműveket, és végül egy harmincöt címből álló szűkített listát állított össze.

Tovább

A legjobb fotókönyveknek járó elismerésekért szállnak versenybe a Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards idei jelöltjei

Október elején New Yorkban kihirdették a 2024-es Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards aspiránsainak szűkített listáját. A hagyományosan három kategóriában – First PhotoBook, PhotoBook of the Year, Photography Catalog of the Year – meghirdetett versenyre 59 országból 940 kötet érkezett. A kategóriagyőzteseket a novemberben megrendezésre kerülő Paris Photón fogják megnevezni, ahol a Punkt is jelen lesz.

Táj, család, történelem – Válogatás Laila Stevens: The Clayton Sisterhood Project című sorozatából

Az Amerikában élő fotográfus, Laila Stevens a fekete közösség tapasztalataival, a portrék és tájképek személyes narratívába illesztésével kísérletezik. Most kitüntetett projektjét akkor kezdte el fényképezni, amikor 2021-ben először utazott Észak-Karolinába, hogy meglátogassa tágabb családját. Ekkor szembesült a déli táj történelmi súlyával, ami családja múltjára is emlékeztette. Ez a megható élmény volt az, amit a történelmi múlt, és a közvetlen jelen kapcsolatával dolgoz fel döntőbe jutott alkotásaival.

Egy indiai kisváros fotóműtermének öröksége – Válogatás Abhishek Khedekar Dapoli, Lost and Found című sorozatából

Abhishek Khedekar döntőbe jutott sorozatában egy olyan fotográfus előtt tiszteleg, akinek fényképei áthatották a mindennapi életét. Khedekar a tenger mellett nőtt fel, gyerekkorában sok időt töltött Dapoliban, amely India nyugati partvidékén fekszik. A fotográfus ekkoriban számtalan délutánt töltött azzal, hogy barátaival a várost övező hegyekben, vagy a folyóparton játszott.

Az átalakítás aktusa – Válogatás Janna Ireland Pauline című sorozatából

A Pauline című sorozat ötlete akkor fogalmazódott meg, amikor a művész megörökölte nagyanyja több száz régi fényképét. Ezek közül néhányat egy sötétkamrában manipulált, amely során 35 mm-es nagyításokat, kontaktmásolatokat és fotogramokat kombinált és sokszorosított. Ezzel új vizuális jeleket helyezett el a képeken, amelyek így új értelmezési keretbe is kerültek. A fényképek fő témái az alkotó nagyanyjának tapasztalatai, amelyeket tinédzserként élt át az 1930-as és ’40-es évek Amerikájában.

Mi történik, ha a táj kimerül? – Válogatás River Claure Mita című sorozatából

A Mita című sorozatban az alkotó nem törekszik arra, hogy a fotográfiához gyakran társított igazságkeresés, vagy objektivitás mezőiben maradjon, felvételei inkább megkérdőjelezik a nemzethez vagy egy adott földrajzi helyhez tartozás élményét, és a természet adta látványok megjelenítésével új, alternatív megközelítéseket kínál fel. Ezzel együtt a sorozatban a képi humor, a meglepő vizuális megoldások szintén szerephez jutnak.

A valóság és az álmok határán – válogatás az Aperture Portfolio Prize fődíjasának, Avion Pearce fényképeiből

A 2024-es Aperture Portfolio Prize nyertese Avion Pearce lett, aki munkáiban az idő és a test közötti kölcsönhatást vizsgálja. A fotográfus győztes sorozata, az In the Hours Between Dawn címének Audre Lorde amerikai írónő egyik verssorát választotta, amely a bizonytalan létélmény tapasztalatáról beszél. A sorozat képei is egy olyan élményvalóságba engednek bepillantást, amelyben a rejtőzködés és a veszélyeztetettség a legmeghatározóbb elemek.

„Munkám kérdező és felfedező” – Válogatás Alex Webb Dislocations című legújabb albumából

Az Aperture kiadó gondozásában tavaly novemberben megjelent Dislocations Alex Webb életművének sajátos lenyomata, melyet az 1998-as limitált példányszámú első kiadáshoz képest jelentős tartalmi változtatások után vehetünk most kézbe. Az öt kontinensen készült nyolcvan színes felvételt tartalmazó kötet Webb műfajteremtő fotográfiai gyakorlata, valamint sajátos képi gondolkodásmódja megértéséhez visz közelebb.

Kihirdették a Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards 2023-as fődíjasait

Ma délután jelentették be a Paris Photo vásáron a Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards fotókönyv-pályázatának nyerteseit. Az eseményen – melyen a Punkt is részt vett – három kategóriában (első fotókönyv, az év fotókönyve és az év fotókatalógusa) hirdették ki a fődíjasokat.

Válogatás az idei Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards kitüntetés várományosaiból

A tizenegyedik alkalommal megrendezett Paris Photo – Aperture PhotoBook Awards elnevezésű díjra ezúttal hatvanegy országból érkezett 961 fotókönyv. A szeptember végén tartott háromnapos bírálás után a szakmai zsűri 35 kötetet talált érdemesnek, melyek az első fotókönyv, az év fotókönyve, valamint az év katalógusa kategóriákban versenyeznek.

Ahogy öregszel című sorozatával Vân-Nhi Nguyễn nyerte el az Aperture Portfolio Prize 2023 fődíját

A nagy múltú, 1952-ben alapított New York-i székhelyű Aperture Magazine alapítványa, az Aperture Foundation 2005 óta minden évben díjat adományoz egy feltörekvő fiatal alkotónak. Az Aperture Portfolio Prize nyertese idén az 1999-ben született vietnámi fotográfus, Vân-Nhi Nguyễn lett bensőséges, a személyes és a kulturális identitás, valamint a kollektív történelmi emlékezet jelenlegi állapotát vizsgáló, Hanoiban készülő portrésorozatával.

A fotókönyvek „aranykora” – Interjúösszefoglaló Lesley Martinnal, az Aperture kreatív igazgatójával

Lesley Martinnal, az Aperture kiadó kreatív igazgatójával jelent meg egy interjú a LensCulture honlapján, ami azt járja körül, mi áll a fotókönyvek „robbanása” mögött, mit jelent tulajdonképpen az „aranykor”? Emellett pályakezdéséről, valamint saját meglátásairól mesél a fotókönyv-kiadással kapcsolatban, néhány tippet is megosztva a tervezés és kiadás témájában a pályakezdő fotográfusok és az érdeklődők számára.

„A fotográfia a csábítás eszköze” – Beszélgetés Nan Goldinnal művészetről, függőségről és aktivizmusról

A fotográfia a szex fázisátalakulása volt, a csábítás eszköze, és egy lehetőség arra, hogy az alanyaim életének fontos része maradjak. – írta Goldin 2017-ben, akivel Darryl Pinckney, amerikai regényíró a fotográfus brooklyni otthonában készített interjút, amely az Aperture fotómagazin 239. számában jelent meg 2020-ban. Cikkünkben ezt az interjút szemlézzük.