Címke: blog

Fotótörténet – Richard Avedon: A méhész (1981)

Richard Avedon egyik leghíresebb fényképe az 1981. május 9-én készült Beekeeper című fotó, de az amerikai divat- és portréfotográfus meghökkentő felvételei közül is kitűnik ez az alkotás. A fénykép alanya Ron Fischer volt, aki egy folyóiratban megjelent hirdetésére válaszolt, és vállalkozott arra, hogy az akkor már világhírű fotográfus modellje legyen egy olyan fényképhez, amelyen méhek borítják a testét. Mivel Fischer méhészként dolgozott, nem volt fenntartása ez ellen, így elkészülhetett a felvétel, amely így a huszadik századi fotográfia ikonikus darabjává válhatott.

Tovább

Roger Ballen és a két iker, Dresie és Casie portréjának története

Roger Ballen amerikai művész a dél-afrikai Johannesburgban él, és az egyik legtermékenyebb fotográfusként tartják számon. Különös, gyakran meghökkentő fényképei új stílust hoztak a kortárs fotográfiába. Ikonikussá vált munkája, amely a Dresie and Casie, Twins, Western Transvaal címet viseli, 1993-ban készült egy ikerpárról. A fekete-fehér felvételt a világ legismertebb fotográfiái között emlegetik, amely összeforrt Ballen munkásságával. A fénykép megosztónak bizonyult, a zord tekintetű, rendezetlen külsejű férfiak ábrázolása sokak felháborodását is kiváltotta. A rejtélyes kép történetéről, és a rajta szereplő ikerpár történetéről sokáig csak annyit lehetett tudni, amennyit a fénykép mesélt róluk.

Nem az a legelső tornádóról készült felvétel, amelyről eddig azt gondolták

A fotográfia történetének kutatói úgy tartják, hogy 1884 augusztusában készült a legelső fénykép, amely egy tornádóról készült. De vajon hiteles-e a fénykép, és valóban ez a felvétel a legelső, amin egy tornádó tölcsére látható? Egy nemrég előkerült fényképről felmerült, hogy néhány hónappal korábban készült, mint az eddig elsőnek hitt felvétel, többen pedig azt is felvetették, hogy az eddigi elsőnek hitt alkotás hamisítvány. A vita eldöntését nemcsak fotográfiai szakértők segítették, hanem meteorológusok is, akik mindkét felvételt megvizsgálták.

A tudományos fényképezés úttörői: William Nicholson Jennings és az első villámfotó

William Nicholson Jennings (1860–1946) philadelphiai fotográfus 1882. szeptember 2-án háza utcájában felállította nagyformátumú fényképezőgépét, majd percekkel később elkészítette a világ első villámfotójának tartott felvételét. Tette ezt azzal a szándékkal, hogy bebizonyítsa: a festészet történetének sok évszázadra visszanyúló villámábrázolásai helytelenül illusztrálják a látványos égi jelenséget.

A fotótörténet elsői – A víz alatti fényképezés úttörője, Louis Boutan

Louis Boutan francia professzor, zoológus és biológus a tudományos élet területén is eredményes volt, de igazi áttörést a fotográfiában ért el. Boutan az elsők között volt, akiknek sikerült víz alatti fényképfelvételt készíteni. A tudós célja az volt, hogy az általa tanulmányozott puhatestűeket természetes környezetükben örökítse meg, hogy könnyebben tudja tanulmányozni őket. Később Boutan azért szeretett volna víz alatti felvételeket készíteni, hogy a széles közönség előtt is megismertesse a víz alatti tájak különleges látványát. Számos kísérletezés és fejlesztés után 1898-ban egy könyvében adta közre eredményeit.

Valóban Frida Kahlo hangját őrzi a mexikói Nemzeti Hangkönyvtár?

2019-ben a mexikói Nemzeti Hangkönyvtár egy régi rádióműsorból származó hangfelvételt hozott nyilvánosságra, amelyről feltételezik, hogy Frida Kahlo hangját örökítette meg. A spanyol nyelvű felvételen egy női hang Diego Rivera külsejét és jellemét írja le, az 1950-es évek elején készült az El Bachiller című rádióműsor számára, amely híres mexikói írókat és művészeket mutatott be; valószínűleg 1953-ban vagy 1954-ben vették fel, ám csak Frida Kahlo halála után, 1955-ben sugározták először. A mexikói hatóságok szerint a felvétel lehet az egyetlen fennmaradt hanganyag Kahlo hangjáról, aki maga soha nem hagyott hátra hivatalos hangfelvételt.

A beszorult mókus című fotó nyerte a 2024-es Nikon Comedy Wildlife Awards díját

Egy vörös mókust ábrázoló fotó – amelynek kissé balszerencsés, ám szórakoztató helyzete örökre megmarad az utókornak – nyerte el a 2024-es Nikon Comedy Wildlife Awards fődíját. Milko Marchetti olasz természetfotográfus Stuck Squirrel című képe a zsűri szerint tökéletesen tükrözi a verseny célját: szórakoztat, miközben felhívja a figyelmet a természetvédelem fontosságára.

Online kiállításon is megtekinthetők a Frida Kahlóról készült felvételek

Spencer Throckmorton az 1970-es évek óta gyűjti Kahlo fotóit, amikor Mexikóvárosba utazott, hogy az ikonikus művész képeit keresse. Azóta gyűjteménye több mint 200 fényképre nőtt, így ez az egyik legteljesebb Kahlo életét dokumentáló magángyűjtemény. Throckmorton munkássága révén hozzájárult ahhoz, hogy Frida Kahlo fotóportfóliója az egyik legátfogóbb és legjelentősebb magángyűjteménnyé váljon, amely lehetővé teszi Kahlo életének és művészetének mélyebb megértését.

Lehet a szemünkkel fényképet rögzíteni? – A viktoriánus kor különös ötlete

A viktoriánus korban a törvényszéki tudósok úgy gondolták, hogyha egy gyilkosság áldozatának retináját a fényképhez hasonlóan előhívják, a rögzített kép felfedheti a gyilkos kilétét. A hiedelem a 19. században annyira elterjedt volt, hogy a gyilkosok a biztonság kedvéért gyakran célzatosan szabadultak meg áldozataik szemgolyóitól. Bár az ötlet ma már igencsak abszurdnak hangzik, az 1800-as években, amikor a fényképezés úttörő technológia volt, és az emberi szem vizsgálatai szintén kezdetlegesebb fázisban jártak, elképzelhetőnek tűnt. De tény vagy kitaláció ez az elmélet? Meglepő módon a válasz az, hogy mindkettő.

Tovább

A megállított idő fényképei – Graciela Iturbide: Frida fürdőszobája

A Fundación MAPFRE és a Google Arts & Culture 2012 óta fennálló partnersége keretében a szervezet egyedülálló gyűjteménnyel járult hozzá a Faces of Frida elnevezésű projekthez. Ez az együttműködés tovább gazdagítja a mexikói művésznő hagyatékáról alkotott képet, és lehetőséget teremt arra, hogy Frida Kahlo életének rejtett aspektusait is megismerhesse a közönség. A bemutatott sorozat Graciela Iturbide 2006-ban készült munkája volt, amely Frida Kahlo fürdőszobájának személyes tárgyait örökíti meg, és amelyből a PunctumPress kiadó gondozásában 2008-ban egy album is megjelent.

,,Apámat festem (…), aki magyar származású művész és fotográfus” – Frida Kahlo édesapjának fotográfusi pályafutása

Frida Kahlo nevét világszerte éppen úgy ismerik, mint szülőországában, Mexikóban. Az alkotó édesapja, Guillermo Kahlo neve azonban kevéssé van jelen a nemzetközi köztudatban, annak ellenére, hogy Mexikó egyik legelismertebb és legfoglalkoztatottabb fotográfusa volt a 20. század első évtizedeiben. Munkái Frida művészetére is nagyban hatottak, illetve sok fénykép őrzi az alkotó viharos életének fejezeteit is.

Egy padláson bukkantak rá a ma ismert legelső holdfotóra

Amikor a 19. században a különféle fotográfiai eljárások elterjedtek, egyre többen fogtak kísérletezésbe. Ekkoriban a fényképezéshez alapos kémiai és optikai ismeretekre volt szükség, így a fényalapú képalkotással elsősorban tudósok foglalkoztak. Ilyen volt John William Draper, angol származású, Amerikában élő történész és kémikus, akinek 1840. március 26-án sikerült rögzíteni az első fényképeket a Holdról, amelyek máig fennmaradtak. Draper ezzel nemcsak a holdfényképezés, hanem az asztrofényképezés alapjait is letette. A híres, Holdat ábrázoló első dagerrotípia jelenleg a New York University Libraries Special Collections gyűjteményében található.

Az ellopott ikonikus Churchill-portrét Olaszországban találták meg

Több mint két évvel egy nagy feltűnést keltő lopás után Olaszországban került elő Winston Churchill ikonikus portréjának, The Roaring Lion-nak egy eredeti nagyítása. A történelmi fotográfiát, amelyet a kanadai fotográfus, Yousuf Karsh készített, 2021 végén lopták el a kanadai Ottawában található Fairmont Château Laurier szállodából. Most egy nemzetközi nyomozás eredményeként a portré visszakerül eredeti tulajdonosához.

Közel kétszáz éves az első felvétel, amelyet fényérzékeny anyagra rögzítettek

Sok találmányt nehéz egyetlen személy nevéhez kötni, mivel gyakran többen, egymástól függetlenül dolgoznak ugyanazon cél eléréséért. Nem volt ez másként a képrögzítést lehetővé tevő találmányok esetében sem. A fényképezés feltalálásának pontos évszámát sem egyszerű megállapítani, mivel több, a képrögzítéshez elengedhetetlen mérföldkövet tartanak számon, a 18. század végén, illetve a 19. században egymástól függetlenül több kutató is kísérletezett a camera obscura által rajzolt kép rögzítésének lehetőségein, ám közülük is kiemelkedik Joseph Nicéphore Niépce, aki az elsők között rögzített fényérzékeny anyagra felvételt.