Címke: feminizmus

Somebodies: a női identitás kérdései három fotográfusnő madridi kiállításán

Somebodies címen az emberi test ábrázolásának egyéni útkereséseit mutatja be a Photo Espana 2023 keretében megrendezett kiállítás a madridi Museo Cerralbo falai között. Az Imogen Cunningham (1883–1976), Sanja Iveković (1949) és Francesca Woodman (1958–1981) tematikus fotóit bemutató tárlat október 1-ig látogatható a spanyol fővárosban.

Tovább

„Anya, beszélgessünk a cicikről!” – könyvkritika

“Könyvprojekt anyuval szexről és más dolgokról” – olvashatjuk a borítón, melyen a könyv szerzőit láthatjuk félmeztelenül, mellüket kék ragasztószalag takarja ki. De mit találunk, ha a női mellek eltakarása, azaz a szex és a női test tabusítása és társadalmi stigmatizáltsága mögé nézünk? Pontosan ezt teszik az alkotók, amikor szexualitásról és párkapcsolatokról őszintén beszélgetnek egymással.

Csak test és semmi egyéb

“…a patikamérlegen kimért posztmodern pornó és a személyesség tabujának felszámolása így leplezik le test és társadalom törékeny viszonyát.”

Feminista olvasókönyv

“Ez a kötet minden bizonnyal legalább annyira alapvető irodalma lesz a közelmúlt magyar művészetének, mint Tatai Neokonceptuális művészet Magyarországon a kilencvenes években c. könyve…”

A kibillenés stabilitása

“Az egész sorozat játékos és könnyed(nek tűnő) módon ellenpontozza az anya-szerepre nehezedő terheket. A női alkotóknak a férfi művészekhez képest egyébként is nagyságrendekkel kevesebb zavartalan alkotó ideje az anyává válással drasztikusan csökken. “

Francesca Woodman fotográfiáiról 2. rész

“Minden kívülállás, archaizálás ellenére fotómunkáinak és videokísérleteinek performatív jellege, „body artos” áthallásai, a nőiség performatív kifejezésének és konstruálódásának példái a hetvenes évek művészetében való jól informáltságról tanúskodnak.”

Tovább

Francesca Woodman fotográfiáiról 1. rész

“Woodman munkáinak jellegzetessége az unheimlich, kísérteties hangulat, prousti melankólia, a titokzatos-rejtélyes atmoszféra, a mise-en-scene és a meztelen vagy kosztümbe bújtatott női test…”

Magánérdek és közkincs 2. rész

“Pauer talán nem realizálta, mégis kétségtelen tény, hogy ezeken a fotókon teljességgel összemosódik a művész-modell és a szexkép-modell viszony, a művészet és a szexfotó.”

Magánérdek és közkincs 1. rész

“… tömegkultúra és az elitkultúra között tökéletes megegyezés van legalább egy tekintetben: a domináns kultúra hatalmi pozíciója által megerősített és működtetett kettős értékrend érvényes a nők és férfiak meztelenségének ábrázolásával kapcsolatban, mely támogatja és fenntartja a nemek közötti hatalmi egyenlőtlenségeket. “