25 eddig nem látott kép a rendszerváltásról
19 • 10 • 22Képszerkesztő: Barta Edit
A rendszerváltás harmincadik évfordulója alkalmából ezúttal olyan képválogatást teszünk közzé, mely az utcai felvonulásokat és tüntetéseket mutatja be a rendszerváltás ikonikus időszakából. A képek készítője Fejér Zoltán fotográfus és szakíró (1951), aki 1988-tól 1995-ig rendszeresen fényképezett budapesti utcai demonstrációkon. Képein keresztül nemcsak a rendszerváltás legnagyobb utcai eseményeire nyerünk bepillantást, hanem kisebb demonstrációkra, akciókra is, melyek ügye ma is aktuális tud lenni. Hihetetlen, de már harminc évvel ezelőtt is tüntettek a légszennyezettség és az ózonlyuk miatt a Margit körúton (pedig hol volt akkor még a klímaválság fogalma), a Vörösmarty téren pedig magyar művészek tiltakoztak performanszukkal a Tienanmen téri vérengzések miatt. (Gondoljunk csak Hongkong ügyére.)
Ezúttal az eredeti, fekete-fehér riportfotók teljes negatívkockáinak szkennelt változatát tesszük közzé. A képaláírásokat a felvételek készítője, Fejér Zoltán írta.
Fejér Zoltán György 1951-ben született Budapesten. 1969-1982-ig a Fővárosi Fotó Vállalat Riport részlegén; 1982-1984 között pedig a Budapesti FÉNYSZÖV Reklámfotó Stúdiójának vezetőjeként dolgozott. 1984-tól 1993-ig a Képzőművészeti Kiadó naptárainak felelős szerkesztőjeként, majd szellemi szabadfoglalkozásúként tevékenykedett. 1988-től 1995-ig rendszeresen fényképezett a budapesti utcai demonstrációkon. Felvételeinek egy részét naprakészen adta át különböző hazai közgyűjteményeknek. 2007-ben a Magyar Nemzeti Múzeum „Új szerzemények III.” című kötetében Kiscsatári Marianna muzeológus azt írta, hogy „A magyarországi rendszerváltozás egyik legteljesebb képi dokumentációját Fejér Zoltán fotói képviselik gyűjteményünkben.”