Kihirdették a World Press Photo 2021 pályázat fődíjasait
21 • 04 • 15Baki László
Április 15-én hirdették ki a világ legrangosabb sajtófotó-versenyének számító World Press Photo Contest győzteseit. Az idei versenyre 130 ország 4315 fotóriportere nevezett 74 470 képpel, melyek közül a 28 tagú zsűri – hathetes munkával – összesen nyolc kategóriában (általános hírek, környezet, természet, hosszútávú projektek, portré, hír, és sport) választotta ki a legjobb műveket. A hivatalos statisztikai adatok alapján a kategóriákban a 28 ország 45 díjazottjából 35-en most először lettek dobogósok.
A mai napon a World Press Photo of the Year, a World Press Photo Story of the Year, a World Press Photo Interactive of the Year és a World Press Photo Online Video of the Year kategóriákat jelentették be a szervezők, akik április 15 és 17. között online fesztivált rendeznek.
Az összes díjazott képei ezen a linken tekinthetők meg.
„Az elmúlt 66 évben támogattuk, ünnepeltük és reflektorfénybe helyeztük a fontos történeteket, és azokat az embereket, akik ezeket a pillanatokat megörökítették. Ma 28 ország 45 fotográfusát díjaztuk, akik mindegyike egy-egy fontos történetet mutatott be nekünk. Ezeknek a történeteknek a megismerésével átérezhetjük egy másik ember valóságát. Ezt jelenti számunkra a vizuális történetmesélés ereje.” – mondta Joumana El Zein Khoury, a World Press Photo Foundation ügyvezető igazgatója.
A zsűri döntése alapján a World Press Photo of the Year 2021-díjat Mads Nissen dán fotóriporter kapta Az első ölelés című felvételéért.
Rosát öt hónap után először ölelték meg. Márciustól a COVID-19 járvány miatt az ország idősotthonai nem fogadtak látogatókat, és így több millió brazil nem találkozhatott idős rokonaival. A gondozókat arra utasították, a lehető legkisebb mértékben kerüljenek fizikai kapcsolatba a veszélyeztetett bentlakókkal. A Viva Bemben egy egyszerű ötletnek, az „ölelésfüggönynek” köszönhetően az emberek végre újra megölelhették egymást.
Az új típusú koronavírus 2019 végén jelent meg a kínai Wuhanban, 2020 januárjára pedig világszerte terjedésnek indult. Március 11-én az Egészségügyi Világszervezet világjárvánnyá nyilvánította a COVID-19 járványt. A betegség – amely főként szoros érintkezéssel, légúti nyálcseppekkel és aeroszolokkal terjed – halálos kimenetelű is lehet, és a 70 év felettieket is azok között azonosították, akik a legkiszolgáltatottabbak a betegséggel szemben.
Brazília elnöke, Jair Bolsonaro elutasította a pandémia súlyosságáról és a vírus jelentette veszélyről szóló állításokat, aláásta az állami szinten elfogadott karanténintézkedéseket, és arra biztatta a brazilokat, dolgozzanak, hogy a gazdaság működőképes maradhasson. 2020 végére Brazília az egyik legrosszabb járványadatokkal rendelkező ország lett 7,7 millió igazolt fertőzéssel és 195.000 halottal.
Idén a World Press Photo Story of the Year díjat Antonio Faccilongo Habibi című sorozatával nyerte el, melynek képei ezen a linken tekinthetők meg.