Válogatás a Petőfi Népe archívumának hetvenes-nyolcvanas évekbeli riportfotográfiáiból
22 • 02 • 11A Fehér Vera – Németh Ábel
A Magyar Fotográfiai Múzeum 2022. február 11-én nyílt Megyei Körkép 70+. Helytörténeti válogatás a Petőfi Népe archívumának hetvenes-nyolcvanas évekbeli riportfotográfiáiból című tárlatán közelmúltbeli, Kecskemét és Bács-Kiskun megye helytörténetét bemutató fotográfiákkal találkozhatnak a látogatók. A kiállítás a Petőfi Népe archívumának hetvenes-nyolcvanas évekbeli riportfotográfiáiból válogat. A dokumentumok közül kiválasztott 89 fotográfia a korabeli hétköznapok megidézésével mutatja be az ötven évvel ezelőtti időszakot. A tematika átfogó: a lakótelepek építésébe, az áruházavatásokba épp úgy beleláthatunk, ahogyan megismerhetjük a munkásosztály arcait, a mezőgazdaság vagy az ipar különlegességeit a városi és vidéki helyszíneken.
Az itt látható fotográfiák java része az 1970-es évek derekán született. Ez a korszak olyan korai „képdömping” időszak volt, mely tárgyiasult fényképekkel: papírképekkel árasztotta el a világot, s benne Bács-Kiskun megyét is. Ebben az időben rengeteg privát – fürdőszobából lett – sötétkamra és megannyi fotólabor is üzemelt a városban. A kiállított képek megjárták a laborosok, fotográfusok és a helyi sajtó szerkesztőinek kezét azért, hogy a napilap hasábjai közé tördelve az olvasók ezrei elé kerülhessenek.
A hitelességre éhes hírközlés vizuális kommunikációja a riportfotográfia médiumára támaszkodott: hírértékű, különleges vagy szenzációs eseményekhez fűződő illusztrációkat keresve. Ám a fotográfia dokumentum-jellegét kiaknázandó, szép számban találhatók a gazdaságra, iparra, lendületes fejlődésre és a boldog hétköznapok bemutatására szolgáló felvételek is az archívumban, melyek objektivitása megkérdőjelezhető, s jobbára egyfajta irányított ismeretközlés érhető bennük tetten. – olvashatjuk a kurátori szövegben.
Megyei Körkép 70+. Helytörténeti válogatás a Petőfi Népe archívumának hetvenes-nyolcvanas évekbeli riportfotográfiáiból
Magyar Fotográfiai Múzeum
2022. február 11. – március 18.
Kurátorok: A Fehér Vera és Németh Ábel
A kiállított alkotók névsora: Gábris Elek, Kanyó Ferenc, Kovács János, Kozák Albert, Méhesi Éva, Opauszky László, Pásztor Zoltán, Radó Gyula, Straszer András, Szabó Ferenc, Szilágyi Mihály, Tóth István, Tóth Sándor, Walter Péter.