„A fotográfiáról mit sem sejtő lesz a jövő analfabétája” – Moholy-Nagy László
22 • 07 • 29Punkt
Hogy a fotográfia az 1920-as évektől a modern művészet elválaszthatatlan része, az nagymértékben köszönhető Moholy-Nagy László fotóművészeti tevékenységének. Ugyan Moholy-Nagy fotói a művészeti ág ikonjaivá váltak, a fényképészeti életmű átfogó publikálása ez idáig váratott magára – azonban Moholy-Nagy László lánya, Hattula teljes hozzáférést adott a Steidl kiadónak édesapja fotográfus hagyatékához, lehetővé téve annak közzétételét a nagyközönség számára.
A 352 oldalas album azokat a kontaktképeket mutatja be, melyek a művész Amszterdam, London és Chicago közti utazásainak időszakában keletkeztek. A több mint 1000 fényképet és egyéb illusztrációt tartalmazó kötet teljes rálátást nyújt Moholy-Nagy termékeny fotográfiájára, annak húszas évek közepi-végi tetőpontjától az alkotó Egyesült Államokba való 1937-es kivándorlásáig. A 2019-ben publikált, újonnan elérhető anyagokon alapuló könyv az életmű szerteágazó elemeit fogja össze, és mélyreható újraértelmezését adja Moholy-Nagy fényképészetének.
„Nem az írni nem tudó, hanem a fotográfiáról mit sem sejtő lesz a jövő analfabétája.”
Moholy az 1940-es években írta le e szavakat, mi pedig itt a jövőben ebben a szellemben élünk. Ahogy megjósolta, a kortárs élet képekkel kereskedik. 1946-ban bekövetkezett halála óta Moholy demokratikus, „a művészeti gyakorlat, mint életgyakorlat” ethosza jobbára a fotográfia területén végzett munkáján keresztül jutott el a közönséghez. Bár alkotókedve nem ismert határokat – festett, szobrokat és kollázsokat készített, reklámkampányokat tervezett és filmeket forgatott –, a fotográfia, és különösen annak a fényképezőgép nélküli formája iránti elkötelezettsége volt az, aminek az újítónak és oktatónak kijáró elismertséget köszönhette.
László Moholy-Nagy
Moholy Album
Szerzők: Jeannine Fiedler és Duncan Whyte
352 p.
német nyelvű (az angol verzió 2022 végén várható)
ISBN 978-3-95829-107-2
Az album beszerezhető a Mai Manó Könyvesboltban.