A kollektív emlékezet tárháza – Válogatás a Life magazin archívumából
23 • 01 • 22Szabó Benedek
A bostoni Museum of Fine Arts és a Princeton University Art Museum közös szervezésében valósult meg a Life Magazine and the Power of Photography című kiállítás, amely célja, hogy a magazin legismertebb és legvitatottabb képeit mutassa be a nagyközönség számára. A tárlaton eredeti nagyításokat, kontaktmásolatokat, forgatókönyveket és belső használatra készült feljegyzéseket is közread a Life, amelyeket saját archívumából válogatott össze.
Az Egyesült Államokban a nagy gazdasági világválságtól a vietnámi háborúig tartó időszakban a kinyomtatott fényképek többsége magazinokban jelent meg. Ekkor a Life volt az egyik legolvasottabb lap, becslések szerint a magazin az ország minden negyedik lakosához eljutott, így a magazinnak dolgozó fotográfusok a 20. század legmeghatározóbb tudósítói voltak. Ezek az alkotók nagy hatással voltak sok amerikai gondolkodására és világlátására.
A kiállításon több mint 30 művész munkái szerepelnek, köztük olyan meghatározó személyek, mint Margaret Bourke-White, Robert Capa vagy Henri Cartier-Bresson. A kiállítás igyekszik nyomon követni az olykor ellentmondásos megközelítéseket egyes történetekkel kapcsolatban azáltal, hogy különböző hátterű és szemléletű fotográfusok munkáit egyszerre mutatja be. Ezek az alkotók a huszadik század legégetőbb történeteit adták közre felvételeiken keresztül, amelyeken például az etnikai diszkrimináció és a faji alapú megkülönböztetés társadalmi hatásait igyekeztek megragadni. A látogatók az installációkon, eredeti sajtóanyagokon keresztül ismerhetik meg, hogy a fotográfia hogyan képes befolyásolni a közvéleményt, és miként alakította az akkori események narratíváit.
A Life magazin a mostani kiállításhoz kapcsolódóan a múzeummal együttműködve egy négy alkalomból álló kurzust is szervezett, amely a kiállításon megjelent legfontosabb témákkal foglalkozott. Olyan témák kerültek elő, mint a női jogok, a hollywood-i hírességek élete, vagy a korabeli közbeszéd és politika sajátosságai.
A Princeton University Art Museum 2020-ban kiadott egy könyvet is, amely a Life szerepét vizsgálja a 20. század közepi amerikai kultúrában és az egyetemes fotográfia történetében. A kiadvány kurátorok és számos történész, művészettörténész, amerikanista és médiatudós esszéit, valamint hozzászólásait tartalmazza. A kötetet a College Art Association díjával jutalmazta, elismerve azt, hogy a könyv egy újfajta megközelítést tudott hozni a Life vállalkozásával kapcsolatban, és a kollektív emlékezet építésében is jelentős szerepet tölt be, mivel ez az első ilyen jellegű kiadvány.
Jegyzetek
Life Magazine and the Power of Photography
Museum of Fine Arts, Boston
2022. október 9. – 2023. január 16.